Choć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko OneLife Network, to „w międzyczasie” już postanowił ostrzec Polaków przed tą spółką. Jak tłumaczy UOKiK, OneLife Network zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, kosztujących od 110 euro aż do ponad 27 tys. euro. Wraz z zakupionym pakietem klient otrzymuje żetony, dzięki którym może „wykopać” kryptowalutę OneCoin.
Jednocześnie za namówienie innych osób do kupna pakietów, klienci są dodatkowo wynagradzani żetonami (czy inaczej „tokenami”) wymiennymi na OneCoin. - Tworzy się hierarchiczna struktura, w której wypłaty są możliwe, o ile ciągle będą przystępować kolejni uczestnicy
- zwraca uwagę Marek Niechciał, prezes UOKiK. I ostrzega, że mechanizm, w którym korzyści są uzależnione od wprowadzenia innych osób do systemu to nic innego jak piramida finansowa.
Piramida finansowa polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach tworzonej grupy. Oznacza to, że uczestnicy systemu wpłacają pieniądze organizatorowi. Muszą także namówić do udziału inne osoby, a te kolejnych chętnych. I tak dalej. Piramidy są niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przystępują do niej na końcu, ponieważ to one finansują cały system i poprzednich uczestników
- tłumaczy UOKiK.
Ostrzeżenie przed OneLife Network jest kolejnym tego typu komunikatem wydanym w ostatnim czasie przez UOKiK. Urząd w poprzednich miesiącach ostrzegał m.in. przed rzekomymi pożyczkami od IP Group, operatorami telekomunikacyjnymi Nasza S.A. czy Telekomunikacja Cyfrowa albo przed pośrednikiem kredytowym Europejska Grupa Finansowa Council.
***