Czechy i Bułgaria zarabiają krocie na handlu bronią. Dlaczego Polska nie?

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wysyłają na Bliski Wschód broń wartą miliardy dolarów. Polska tego nie robi, m.in. z powodu obaw po aferze z więzieniami CIA.

Producenci pocisków, karabinów i rakiet kierowanych w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Bułgarii i Czechach, zaobserwowali wzrost zapotrzebowania na broń na Bliskim Wschodzie po tym, jak po Arabskiej Wiośnie region rozpaliły konflikty zbrojne.

Bliskowschodnie rynki są dla krajów postkomunistycznych tradycyjnymi miejscami zbytu, sprzedawały tam broń jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Według danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, kraje te przekroczyły dzięki temu globalny wzrost sprzedaży broni i sprzętu wojskowego. To 8,4 procent w latach 2012-2016, czyli najlepszy wynik od 1990 roku.

Według informacji Bloomberga, spośród krajów postsowieckich nie licząc Rosji w 2016 roku broń o największej wartości sprzedały na Bliski Wschód Bułgaria (ponad 1 mld euro), Czechy (700 mln euro), Chorwacja (650 mln euro) i Serbia (400 mln euro).

Broń dla syryjskich rebeliantów

Wiadomo, że pieniądze wydawane na uzbrojenie u producentów w naszej części Europy pochodzą częściowo ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie od lat szkolą i wspierają oddziały walczące w Syrii z Państwem Islamskim. Według międzynarodowych organizacji dziennikarzy śledczych BIRN i OCCRP, w najbliższych latach przeznaczą na to 2,2 mld dolarów. Pieniądze pójdą na karabiny wzorowane na kałasznikowach, granatniki, wielkie ilości amunicji i inny sprzęt post-sowiecki.

Na uzbrojeniu syryjskich rebeliantów Bułgaria zarobiła już 243,3 mln dolarów, Czesi - niemal 70 mln dolarów, Rumunia 39 mln dol., Serbia 33 mln dol., Bośnia i Hercegowina 32,5 mln dol., Ukraina ponad 17 mln dolarów.

Z Polski do Syrii trafiła broń za 9,4 mln dolarów. Zdaniem cytowanego przez wp.pl wojskowego eksperta, mamy sprzęt, który można byłoby tam wysłać, jednak Polacy tego nie robią, by nie powtórzyły się afery z tajnymi więzieniami CIA i lotniskiem w Szymanach.

***