Nowe kasy fiskalne online mają przynieść budżetowi państwa ponad 11 mld złotych

Nowe kasy fiskalne online mają wejść do użytku już w 2018 roku. Mają pomóc uszczelnić system VAT i przynieść budżetowi państwa w najbliższej dekadzie miliardy złotych.

Projekt wprowadzenia nowych kas fiskalnych bez paragonów papierowych nie jest nowy. Pierwsze informacje na jego temat pojawiły się już w styczniu br. Z kolei niecałe 2 miesiące temu wprowadzenie paragonowej rewolucji potwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza:

Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych.

Dodatkowo wiceminister potwierdził, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie już 1 kwartale 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że z nowym rokiem tradycyjne kasy fiskalne całkowicie znikną. Będzie można je jeszcze sprzedawać do końca przyszłego roku, a przedsiębiorcy będą zachęcani do przechodzenia na nowy typ urządzeń. 

Obowiązek stosowania nowych kas będą mieli przedsiębiorcy z kilku branż, w tym usług motoryzacyjnych i wulkanizacyjnych, stacje benzynowe, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi czy usługi fitness. Ale i tutaj mają być zaoferowane okresy przejściowe. 

Według PAP nowe kasy pozwolą uszczelnić system VAT, dzięki czemu do budżetu powinno wpłynąć dodatkowe 11,76 mld złotych wciągu 10 lat. W pierwszym roku ma to być 174,4 mln, a w 2019 - 374,46 mln zł. 

Jak będą działać nowe kasy?

Nowe kasy fiskalne mają automatycznie i w czasie rzeczywistym przekazywać dane o transakcjach i inne informacje związane z działaniem kasy do Krajowej Administracji Skarbowej. Dane mają zawierać znacznik geograficzny oraz czasowy, co ma pomóc w ustaleniu, czy przedsiębiorca ewidencjonuje wszystkie transakcje za pomocą kasy. 

Ministerstwo planuje również dofinansowanie nowych kas nawet do 90 proc. ich wartości, jednak nie więcej niż 1000 zł. 

Co to oznacza dla klientów?

Z początku nic się nie zmieni. W okresie przejściowym kliencie będą mogli uzyskać paragon w formie papierowej. Z czasem jednak ma on zostać zastąpiony e-paragonem w formie SMS-a lub emaila. 

System kas fiskalnych online działa też w innych krajach. Na Węgrzech wpływy z VAT w 2014 r. wzrosły dzięki temu o 8 proc., w Słowenii zanotowano roczny skok o 4,6 proc.

Więcej o: