Tesco Polska planuje zwolnić do 400 pracowników i podaje kryteria, według których zostaną wyznaczeni

Tesco Polska do końca listopada chce zwolnić nawet 400 pracowników zatrudnionych Biurze Głównym - poinformowała "Solidarność" Pracowników Tesco. W piśmie skierowanym do związkowców podano dokładne kryteria, według których będą typowane osoby do zwolnienia.

Powodem zwolnień grupowych ma być "reorganizacja zakładu pracy polegająca na zaprzestaniu wykonywania części działań specjalistycznych i administracyjnych lub ich znaczącej zmianie".

To pierwsze na tak dużą skalę zwolnienia w centrali. Do tej pory redukcja personelu dotykała osoby zatrudnione w zamykanych sklepach.

Z pisma przesłanego do związkowców wynika, że zwolnienia rozpoczną się 24 października i będą trwały do 30 listopada.

Dużym zaskoczeniem jest podanie do oficjalnej wiadomości kryteriów, według których będą typowane osoby do zwolnienia. Zwykle takie informacje nie opuszczają menedżerskich gabinetów.

Pod uwagę brane będą:

  • ocena roczna za rok finansowy 2016/17 oraz bieżąca ocena pracy (wyniki pracy mierzone zarówno przez ocenę tego „CO” pracownik osiągnął tj. wyniki KPI, realizacja celów, terminowość realizacji zadań, jak i tego, w jaki sposób zrealizował cele i zadania, umiejętność współpracy, rozumienie innych, gotowość do działania, przywództwo oparte na wartościach),
  • nominacja do puli talentów,
  • nienaganny przebieg zatrudnienia w ostatnim roku pracy,
  • znajomość języka angielskiego,
  • trudna sytuacja osobista

Dodatkowo o kolejności zwolnień decydować będzie okres zatrudnienia i związany z nim okres wypowiedzenia, który w zależności od stażu wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy.

Tesco zapowiada, że części pracowników zostanie zaproponowana inna praca w obrębie firmy.

Informację o planowanych zwolnieniach związek podał również na Facebooku, gdzie można zapoznać się z reakcją części pracowników.