Legendarna broń powraca w nowej odsłonie. Oto kałasznikowy dla rosyjskich służb specjalnych

Kalashnikov Corporation skonstruował nową broń, która ma zastąpić używane dziś karabinki szturmowe, będące rozwinięciem legendarnej konstrukcji z lat 40. ubiegłego wieku.

Testy subkarabinka AM-17 i karabinka specjalnego AMB-17 rozpoczną się w przyszłym roku. Mają one zastąpić subkarabinki AKS-74U i przeznaczone dla wojsk specjalnych karabinki szturmowe z wbudowanym tłumikiem AS WAL i wyborowe WSS „Wintorez”.

Przypomnijmy, że AKS-74U to kolejne rozwinięcie automatu AK, radzieckiej konstrukcji z czasów II wojny światowej, zwanego potocznie kałasznikowem.

Subkarabinek AM-17Subkarabinek AM-17 fot. Kalashnikov Corporation

Nowy poziom rosyjskiej broni

AM-17 wyznacza nowy, jak na warunki rosyjskie, standard techniczny uzbrojenia. Dzięki zastosowanym w budowie polimerom konstrukcja broni jest lżejsza niż w przypadku poprzedników. Karabinek  waży 2,5 kg - o 200 g mniej niż AKS- 74U.

Subkarabinki wyposażone są w przełączniki i dźwignię napinania zarówno dla lewo- i praworęcznych strzelców. Kolba jest składana, ma też regulowaną długość, co ułatwi strzelanie osobom w kamizelkach balistycznych. Standardem jest również uniwersalna szyna montażowa.

Szkolenie strzelców ułatwi dźwignia zwalniająca magazynek, która umiejscowiona jest w tym samym miejscu, co w klasycznej broni systemu Kałasznikowa. Broń zasilana jest nie tylko nowymi polimerowymi modelami ze wskaźnikiem amunicji, ale także standardowymi magazynkami systemu Kałasznikowa.

Karabinek AMB-17Karabinek AMB-17 fot. Kalashnikov Corporation

Jeszcze ciekawiej wygląda AMB-17, strzelający ciężką, poddźwiękową amunicją 9x39 mm. To nabój opracowany z myślą o siłach specjalnych i używanych przez nich pistoletach z tłumikami dźwięku. Zachowuje wysoką energię, może przebić kamizelki kuloodporne z odległości do 400 metrów.

Zainteresowanie bronią wyraziły już m.in. jednostki FSB, OMON i Gwardii Narodowej.

Więcej o:
Komentarze (73)
Legendarny kałasznikow powraca w nowej odsłoniea
Zaloguj się
 • freestan

  Oceniono 25 razy 19

  "Przypomnijmy, że AKS-74U to kolejne rozwinięcie automatu AK, radzieckiej konstrukcji z czasów II wojny światowej, zwanego potocznie kałasznikowem."
  Pudło . popularny "kałach" to konstrukcja powojenna z lat 1946 - 1948 i AK nie był na wyposażęniu żadnej jednostki armii radzieckiej w czasie IIwś.

 • c.t.k

  Oceniono 25 razy 17

  Polski karabinek MSBS trafił w pierwszej kolejności do Kompanii Reprezentacyjnej WP i ma trafić do wojsk OT.Jest to wielce ciekawa sprawa ponieważ karabinki systemu MSBS mają stanowić podstawowe uzbrojenie polskiego systemu “żołnierza przyszłości” typu Tytan,a nie trafiają do wojsk liniowych.Kto zatem będzie polskim żołnierzem przyszłości?

 • incienso

  Oceniono 11 razy 5

  Legendarna broń, kultowe zabijanie, niesamowite mordowanie, legendarny patriotyzm, kultowa obrona, wspaniałe ataki i legendarne dramaty oraz kultowe kalectwa! Lubię to! Kultowe i legendarne to! Więcej to! Świat potrzebuje to! Więce j kultowowści, legendarności i niesamowitości! Chcemy to! Kult, legenda, patriotyzm, wartości, ludzkość! Hitowe to!!

 • ponury424

  Oceniono 4 razy 4

  Małe sprostowanie, AK faktycznie pochodzi z końca lat czterdziestych, ale nie z okresu II wojny światowej. Prototypy karabinka AK powstały w 1946 roku, a od 1949 zaczęto jego produkcję na masową skalę. Przedstawiony model dla sił specjalnych niewiele ma wspólnego z pierwowzorami AK i późniejszą wersją AKM. Wyglądem bliżej mu do pistoletów maszynowych PM-98, PM-96 Glauberyt, niż do znanego w każdym zakątku świata "kałacha".

 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 3

  Terroryści już zacierają łapki na widok nowej zabawki.

 • moja_jest_racja

  Oceniono 7 razy 3

  Lufa w jednej osi z kolba - to przede wszystkim jest udogodnienie dla strzelca.

 • Marcin Różyc

  Oceniono 7 razy 3

  To jest promocja produktu czy jak? Kto się interesuje tematem wie o co chodzi a jak się to czyta to mam wrażenie ze jakas promocja w biedrze. Albo coś....

 • marekmarek44

  Oceniono 1 raz 1

  Historycznie rzecz biorąc AK-47 nie ma NIC wspólnego z niemieckim Schturmgewähr 44. Wbrew pozorom i niektórym sugestiom Ruscy nie skopiowali tu Niemców. Urządzili konkurs, w którym oprócz Kałasznikowa brało udział jeszcze trzech innych konstruktorów. Męczyli się prawie trzy lata, bo od roku 1945, do roku 1948 tak naprawdę, a nie 47r. No i efekt był naprawdę imponujący, bo stworzyli zdecydowanie najlepszy karabin ręczny w owym czasie na świecie. Nad niemieckim Str44 górował lepszą konstrukcją zamka, i całego systemu automatyki, umożliwiającej m. in. użycie składanej klby. Był ponadto bardziej niezawodny i odporny na zabrudzenia i piach. Był mniejszy od Niemca i miał ponad 20% mniejszą wagę, a przy tym większą prędkość początkową pocisku.Wyprzedzał także ówczesne konstrukcje amerykańskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX