Legendarna broń powraca w nowej odsłonie. Oto kałasznikowy dla rosyjskich służb specjalnych

Kalashnikov Corporation skonstruował nową broń, która ma zastąpić używane dziś karabinki szturmowe, będące rozwinięciem legendarnej konstrukcji z lat 40. ubiegłego wieku.

Testy subkarabinka AM-17 i karabinka specjalnego AMB-17 rozpoczną się w przyszłym roku. Mają one zastąpić subkarabinki AKS-74U i przeznaczone dla wojsk specjalnych karabinki szturmowe z wbudowanym tłumikiem AS WAL i wyborowe WSS „Wintorez”.

Przypomnijmy, że AKS-74U to kolejne rozwinięcie automatu AK, radzieckiej konstrukcji z czasów II wojny światowej, zwanego potocznie kałasznikowem.

Subkarabinek AM-17Subkarabinek AM-17 fot. Kalashnikov Corporation

Nowy poziom rosyjskiej broni

AM-17 wyznacza nowy, jak na warunki rosyjskie, standard techniczny uzbrojenia. Dzięki zastosowanym w budowie polimerom konstrukcja broni jest lżejsza niż w przypadku poprzedników. Karabinek  waży 2,5 kg - o 200 g mniej niż AKS- 74U.

Subkarabinki wyposażone są w przełączniki i dźwignię napinania zarówno dla lewo- i praworęcznych strzelców. Kolba jest składana, ma też regulowaną długość, co ułatwi strzelanie osobom w kamizelkach balistycznych. Standardem jest również uniwersalna szyna montażowa.

Szkolenie strzelców ułatwi dźwignia zwalniająca magazynek, która umiejscowiona jest w tym samym miejscu, co w klasycznej broni systemu Kałasznikowa. Broń zasilana jest nie tylko nowymi polimerowymi modelami ze wskaźnikiem amunicji, ale także standardowymi magazynkami systemu Kałasznikowa.

Karabinek AMB-17Karabinek AMB-17 fot. Kalashnikov Corporation

Jeszcze ciekawiej wygląda AMB-17, strzelający ciężką, poddźwiękową amunicją 9x39 mm. To nabój opracowany z myślą o siłach specjalnych i używanych przez nich pistoletach z tłumikami dźwięku. Zachowuje wysoką energię, może przebić kamizelki kuloodporne z odległości do 400 metrów.

Zainteresowanie bronią wyraziły już m.in. jednostki FSB, OMON i Gwardii Narodowej.

Więcej o: