Tego człowieka nienawidzi cała Grecja. Właśnie przestaje rządzić w finansach strefy euro

Wolfgang Schaeuble żegna się z funkcją ministra finansów Niemiec. To stanowisko pełnił blisko 8 lat. Teraz 75-letni polityk ma zostać prezydentem Bundestagu.

Jak poinformowała koalicja CDU/CSU, Schaeuble będzie jej kandydatem do objęcia funkcji prezydenta Bundestagu (odpowiednika polskiego marszałka Sejmu). „Cieszy nas, że Wolfgang Schaeuble zadeklarował, iż będzie kandydował na to stanowisko” – pisze ugrupowanie. Głosowanie odbędzie się na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Niemiec, 17 października.

Poprzedni prezydent Bundestagu, Norbert Lammert, nie kandydował w tegorocznych wyborach. Swoją funkcję piastował od 2005 r.
 
Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Schaeublego na stanowisku ministra finansów Niemiec. Bloomberg sugeruje, że to stanowisko może być jedną z kart przetargowych w rozmowach Angeli Merkel z potencjalnymi koalicjantami.
 
Wolfgang Schaeuble jako minister finansów dał się zapamiętać m.in. jako zwolennik „wyproszenia” Grecji ze strefy euro. Ostatecznie do tego nie doszło, ale wymogi restrykcyjnych reform, postawione przez Niemca – warunek kolejnego pakietu pomocowego - zrobiły z niego wroga nr 1 w Helladzie. Schaeuble stosunkowo bezboleśnie przeprowadził też Niemcy przez kryzys finansowy.

***