Górnicza 'Solidarność' zaniepokojona 'antywęglowymi deklaracjami PiS'. Dostało się prezydentowi

"Czy PiS zrezygnowało z odbudowy suwerenności państwa, porzucając politykę przyjazną wobec węgla - jedynego surowca, który jest w stanie zagwarantować temu państwu pełne bezpieczeństwo energetyczne?" - pytają w oficjalnym liście do premier Szydło związkowcy z górniczej "Solidarności".

Do tej pory rząd PiS wyznawał zasadę, że elektrownie napędzane węglem z polskich kopalń zagwarantują nam „suwerenność energetyczną”. Choć w Europie odchodzi się od tego sposobu pozyskiwania energii, to wszystko wskazywało na to, że do Polski ten trend szybko nie dotrze. 

Tymczasem z ostatnich wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i prezydenta Andrzeja Dudy można wyczytać, że w podejściu partii rządzącej do czarnej soli polskiej ziemi zaszły pewne zmiany. I to się bardzo nie podoba związkowcom.

W oficjalnym liście do premier Szydło punktują ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i prezydenta Andrzeja Dudę.

Deklaracje Tchórzewskiego i Dudy

Tchórzewski podczas niedawnego forum ekonomicznego w Krynicy powiedział, że po zakończeniu trwających inwestycji państwo nie będzie już więcej rozwijało energetyki węglowej. Obiecana w kampanii wyborczej przez Beatę Szydło elektrownia w Ostrołęce ma być ostatnią tego typu inwestycją w Polsce.

Swoją opinię powtórzył 20 września na antenie Telewizji Republika. - "Przyjęliśmy tego typu sytuację, że dzisiaj jest punkt startowy. To, co mamy rozpoczęte w budowie, węglowe, kończymy. A co będziemy dalej budować? To już nie z węgla, bo nawet górnictwo nie nadąży".

Natomiast prezydent na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, chwalił antywęglowy Pakiet Klimatyczny.

Początek zwrotu w polityce rządu PiS?

Powyższe stanowiska zaniepokoiły związkowców, którzy odebrali je jako symboliczną możliwość "początku zwrotu w polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości". W liście do premier podkreślili, że "taka deklaracja jest sprzeczna zarówno z przedwyborczymi obietnicami polityków Prawa i Sprawiedliwości, jak też wielokrotnymi zapewnieniami przedstawicieli rządu, którzy jeszcze nie tak dawno uznawali węgiel za surowiec strategiczny dla Polski".

Zdaniem związkowców polski sektor wydobywczy wciąż jest w stanie dostarczać elektrowniom niezbędną ilość surowca, ale "problemem jest natomiast niedoinwestowane górnictwo".

- Poważne podejście do kwestii rozwoju sektora wydobywczego wymagałoby raczej działań ukierunkowanych na doinwestowanie kopalń, tak by mogły one dostarczyć energetyce wystarczającą ilość surowca, a nie deklaracji wskazujących na zamiar stopniowego odchodzenia od węgla - napisali przedstawiciele górniczej "Solidarności".

Pytania związkowców

Związkowcy w pierwszej kolejności oczekują jednak, że premier Beata Szydło odpowie na podstawowe pytanie - "Czy PiS zrezygnowało z odbudowy suwerenności państwa, porzucając politykę przyjazną wobec węgla - jedynego surowca, który jest w stanie zagwarantować temu państwu pełne bezpieczeństwo energetyczne?".

W tym momencie warto dodać, że dopłacanie do węgla ma w Polsce długą i - dosłownie - bogatą tradycję. Jak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów z think-tanku WiseEuropa w latach 1990-2016 dołożyliśmy do niego prawie 230 mld zł.  A to tylko koszty bezpośrednie, bez kosztów zewnętrznych, takich jak na przykład społeczny koszt zdrowia obywateli.

+++

ZUS już dawno zbankrutował. Mamy trzy warianty, jak się zabezpieczyć na starość [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 4]

Więcej o: