Od 2018 roku duża zmiana w przepisach meldunkowych. Będzie znacznie łatwiej

Robert Kędzierski
Wbrew wcześniejszym planom rząd zamierza utrzymać obowiązek meldunkowy. Ponadto, od stycznia będzie można zameldować się przez internet.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zaakceptowała projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczący zmian przepisów o meldunku - donosi Polska Agencja Prasowa. Wbrew wcześniejszym planom od 1 stycznia 2018 r. obowiązek meldunkowy nie zostanie zniesiony.

Obowiązek meldunkowy miał zniknąć od stycznia 2018 r. To nieaktualneObowiązek meldunkowy miał zniknąć od stycznia 2018 r. To nieaktualne Fot. MSWiA

Rząd chce jednak zmienić przepisy tak, by formalności były znacznie mniej uciążliwe.

Meldunek przez internet

Zamiast wizyty w urzędzie wystarczy więc wizyta na stronie rządowej. Tam zostanie wkrótce uruchomiona usługa, która pozwoli zameldować się na stałe przez internet. Co istotne, za pomocą jednego formularza będzie można wymeldować się z dotychczasowego adresu i zameldować pod aktualnym. 

Do korzystania z usługi niezbędne jest posiadanie zaufanego profilu ePUAP.

Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. [...] Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a tym samym obywatele mogą mieć zapewnioną właściwą reprezentację we władzach lokalnych i realny wpływ na ważne dla siebie rozwiązania.

- wyjaśnia Ministerstwo w uzasadnieniu do nowej ustawy. Zapewnia też, że zachowanie obowiązku meldunkowego przyniesie też liczne korzyści obywatelom - m.in. głosowanie w wyborach bez potrzeby zgłaszania się do spisu wyborców czy sprawne załatwianie spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym, takich jak 500+, emerytury, renty, czy opieka społeczna.

Czytaj też: Polacy zaczęli wracać do Polski. Coraz więcej osób "melduje się" w dawnej ojczyźnie. 

Wiedza o faktycznej liczbie mieszkańców pomoże też lokalnym samorządom w lepszym planowaniu usług publicznych i komunalnych. Należy do nich np. zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.

Meldunek obowiązkowy

Przepisy przewidują, że każdy obywatel musi zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldować się z takiego miejsca pobytu, a nawet zgłosić wyjazd za granicę oraz powrót z wyjazdu. Do tej pory przez internet możliwe było jedynie wymeldowanie się ze stałego lub czasowego miejsca pobytu.

***

Więcej o: