Od 2018 roku duża zmiana w przepisach meldunkowych. Będzie znacznie łatwiej

Robert Kędzierski
Wbrew wcześniejszym planom rząd zamierza utrzymać obowiązek meldunkowy. Ponadto, od stycznia będzie można zameldować się przez internet.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zaakceptowała projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczący zmian przepisów o meldunku - donosi Polska Agencja Prasowa. Wbrew wcześniejszym planom od 1 stycznia 2018 r. obowiązek meldunkowy nie zostanie zniesiony.

Obowiązek meldunkowy miał zniknąć od stycznia 2018 r. To nieaktualneObowiązek meldunkowy miał zniknąć od stycznia 2018 r. To nieaktualne Fot. MSWiA

Rząd chce jednak zmienić przepisy tak, by formalności były znacznie mniej uciążliwe.

Meldunek przez internet

Zamiast wizyty w urzędzie wystarczy więc wizyta na stronie rządowej. Tam zostanie wkrótce uruchomiona usługa, która pozwoli zameldować się na stałe przez internet. Co istotne, za pomocą jednego formularza będzie można wymeldować się z dotychczasowego adresu i zameldować pod aktualnym. 

Do korzystania z usługi niezbędne jest posiadanie zaufanego profilu ePUAP.

Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. [...] Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a tym samym obywatele mogą mieć zapewnioną właściwą reprezentację we władzach lokalnych i realny wpływ na ważne dla siebie rozwiązania.

- wyjaśnia Ministerstwo w uzasadnieniu do nowej ustawy. Zapewnia też, że zachowanie obowiązku meldunkowego przyniesie też liczne korzyści obywatelom - m.in. głosowanie w wyborach bez potrzeby zgłaszania się do spisu wyborców czy sprawne załatwianie spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym, takich jak 500+, emerytury, renty, czy opieka społeczna.

Czytaj też: Polacy zaczęli wracać do Polski. Coraz więcej osób "melduje się" w dawnej ojczyźnie. 

Wiedza o faktycznej liczbie mieszkańców pomoże też lokalnym samorządom w lepszym planowaniu usług publicznych i komunalnych. Należy do nich np. zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.

Meldunek obowiązkowy

Przepisy przewidują, że każdy obywatel musi zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldować się z takiego miejsca pobytu, a nawet zgłosić wyjazd za granicę oraz powrót z wyjazdu. Do tej pory przez internet możliwe było jedynie wymeldowanie się ze stałego lub czasowego miejsca pobytu.

***

Więcej o:
Komentarze (174)
Zmiana przepisów meldunkowych. Formalności załatwisz przez internet
Zaloguj się
 • Zeit Geist

  Oceniono 70 razy 64

  Po 89 roku, kiedy "upadł" komunizm - wierzyłem że oto stracone pół wieku, w oparach peerelowskiego absurdu odchodzi do lamusa. Wierzyłem - jak zresztą znakomita większość moich znajomych, że "od teraz" stopniowo - choć po woli we wszystkich dziedzinach życia będzie postępował progres. Pierwszym "zonkiem" dla mnie była.... religia wprowadzona do szkół i kościelne procesje na ulicach - blokujące całe kwartały miast. Widok policji w radiowozach "zabezpieczającej" te kościelne pochody - uświadomił mi że oto jeden totalitaryzm przeradza się w inny... Dziś, kiedy po dekadach paroksyzmów prolongat, "obowiązek meldunkowy" zostanie... taki sam jak w PRL - już się nie dziwię... Wiecie dlaczego?
  - Bo dawno straciłem złudzenia.
  Polacy w swojej masie są jednak tępym i pustym narodem potrzebującym "zamordyzmu"
  To dlatego właśnie komuna w Polsce mogła zaistnieć i trwać.
  Dlatego dziś w tzw światłach rampy pod auspicjami i za zgodą kościelnych purpuratów stoją w Polsce takie rachityczne "autorytety" jak Kaczyński Ziobro Macierewicz i inni "piotrowicze"
  Sprawa obowiązku meldunkowego - historia jego "znoszenia" jest takim samym chichotem historii jak PRL-owski prokurator w rządzie PIS.
  Polakom widać pasują inwigilacja i absurdy takie jak obowiązek meldunkowy ,"przerejestrowywanie" samochodu (zmiana jego tablicy rejestracyjnej) czy sprowadzenie kobiety do roli bezwolnego "inkubatora" (sprawa legalności aborcji) Pierwszy sekretarz - wódz narodu, dla którego dziś zamyka się ruch drogowy w całych kwartałach stolicy - ma do zaoferowania swojemu suwerenowi o wiele więcej... Ale to zobaczycie na przełomie roku i od wiosny.
  Prawdę mówi o nas słynna maksyma Kochanowskiego iż Polak i przed szkodą i po szkodzie - głupi.

 • Sebastian Podalak

  Oceniono 37 razy 29

  No to przykład z życia.Jestem zameldowany w Poznaniu,od kilku lat mieszkam i płacę podatki we Wrocławiu,ale kiedy straciłem pracę i chciałem zarejestrować się we wrocławskim urzędzie pracy,usłyszałem,że nie mogę,mam się zarejestrować w poznańskim urzędzie.Ponieważ wynajmuję mieszkanie,nie mogę się zameldować,właściciel mieszkania nie wyraża zgody.A więc w myśl obowiązujących przepisów,jakże durnych i anachronicznych,chcąc żyć i pracować we Wrocławiu,mam się zarejestrować w urzędzie pracy w Poznaniu...Te przepisy są jedynie po to,żeby władza (jakakolwiek, czy to PiS czy PO ),wiedziała i kontrolowała..Absurd goni absurd.

 • dyskootantka

  Oceniono 33 razy 27

  W naszych warunkach żaden z kolejnych rządów nie zlikwiduje obowiązku meldunkowego, bo to skuteczne narzędzie władzy nad ciemnym ludem.

 • pepper-salt

  Oceniono 10 razy 10

  PiS nie zniesie meldunku bo to dziecko PRL-u, a przecież PiS kocha PRL do tego stopnia, że wprowadza PRL-bis!

 • bratjolki

  Oceniono 7 razy 7

  Bzdura. Sa wielkie, ludne i wysoko uprzemysliowione kraje ktore nie prowadzą ewidencji ludnosci. Szpitale mają, przedszkola i żłobki (te żłobki, to taki czuły kochany argument jest) działają, nawet wybory mają...
  Bzdura.

 • maxthebrindle

  Oceniono 6 razy 6

  Obowiązek meldunkowy to relikt państwa policyjnego, absolutnie pozbawiony sensu w demokratycznym państwie w XXI wieku. Twierdzenie, że dane te są potrzebne dla planowania miejsc w szkołach i ilości radnych jest o tyle głupie, że w tym celu przeprowadza się spisy powszechne, któryych wyniki można następnie dość dokładnie korygować w oparciu o całą masę danych pozyskiwanych przy różnych okazjach. Obowiązek meldunkowy to forma szykany nałożonej na obywateli, którzy muszą informować państwo gdzie mieszkają. Złoczyńców policja 'pod ostatnim znanym adresem zameldowania' i tak nigdy znaleźć nie może, banki gdy się w czymś pomylą to i tak śla listy zawsze na adres nieaktualny pomimo meldunku (potem tylko komornik dziwnym trafem zawsze potrafi ustalić adres właściwy, gdy kilkuzłotowa nalezność urośnie do kilkuset złotych na skutek handlu zobowizaniami i warto ją już wyegzekwować...) etc.

 • aleabc

  Oceniono 6 razy 6

  A przecież wystarczy zajrzeć do PITa. Tam są wszystkie informacje o aktualnym miejscu zamieszkania. Po co jakaś fikcja meldunkowa?
  Niech kto powie w jakich krajach UE jest obowiązek meldunkowy, a w ilu takiego obowiązku nie ma i jak to się dzieje, że ludzie tam funkcjonują?

 • Piotr P.

  Oceniono 6 razy 6

  I tyle było gadania o likwidacji. No tak - tylko jak by sobie z tym poradzili wszechmocni urzędnicy? Przecież nie mogą stracić kontroli nad "suwerenem". A teraz jeszcze rejestrują nam telefony na kartę, założyli sobie na nasz koszt łącza do dostawców internetu. I to wszystko oczywiście dla naszego dobra i korzyści. A potem przyjadą następcy, będą międlić o naszych prawach i wolności, a przepisy, jak znam życie - utrzymają. Jednym słowem - brak złudzeń.

 • runfree

  Oceniono 6 razy 6

  "każdy obywatel musi zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldować się z takiego miejsca pobytu, a nawet zgłosić wyjazd za granicę oraz powrót z wyjazdu. " i tak wygląda walka z PRLem :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX