Ile Polska wydaje na ochronę zdrowia? Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy

Głównym postulatem strajkujących lekarzy rezydentów jest zwiększenie wydatków państwa na zdrowie. Sprawdziliśmy, jak Polska wygląda w tej kwestii w porównaniu z europejskimi krajami.

W trwającym od 2 października proteście rezydentów najwięcej uwagi przyciąga, jak do tej pory, kwestia wynagrodzeń młodych lekarzy. Oni sami podkreślają jednak, że to tylko jeden z czynników potrzebnych do naprawy sytuacji w służbie zdrowia.

W swoich postulatach, poza poprawą warunków pracy i płacy, domagają się likwidacji kolejek, biurokracji, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, a przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu przynajmniej 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat, które stopniowo miałyby wzrosnąć do 9 procent w ciągu 10 lat - to prawie tyle, ile przeznaczają na ten cel Niemcy.

Więcej o postulatach rezydentów: Nie tylko wyższe pensje. 5 powodów, dla których protest rezydentów powinien cię obchodzić

W środę premier Beata Szydło zapowiedziała powołanie zespołu, który do 15 grudnia miałby wypracować rozwiązania. Rząd zapowiedział też plany zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB - ale do 2025 roku. Rezydenci nie zgodzili się na udział w pracach tego zespołu, uważają też zapowiedzi podnoszenia wydatków za mało konkretne.

Czytaj też: Fiasko nocnych rozmów lekarzy z rządem. "Nie dostaliśmy się przed oblicze pani premier"

Sprawdziliśmy, jak wyglądają wydatki Polski na zdrowie. Według najnowszych danych OECD, w 2016 roku było to 4,4 proc. PKB - daleko nie tylko do poziomu, którego chcą rezydenci, ale i do większości państw OECD. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy i wypadamy gorzej niż Węgry, Słowacja czy Czechy, nie mówiąc już o krajach skandynawskich czy Niemczech, które na ochronę zdrowia wydają aż 9,5 proc. PKB.

embed

A tak wyglądamy na tle wszystkich państw OECD - wydatki państwowe/obowiązkowe na poniższej grafice oznaczono rombami. Położone powyżej punkty oznaczają poziom wydatków na zdrowie ogółem, razem z prywatnymi - w tym zestawieniu Polska także nie wygląda najlepiej, wyprzedzając tylko cztery kraje.

Wydatki na ochronę zdrowia w krajach OECD, jako procent PKBWydatki na ochronę zdrowia w krajach OECD, jako procent PKB źródło: OECD

W ostatnich latach na ochronę zdrowia Polska przeznaczała mniej niż 5 proc. PKB, a w kwietniowym Wieloletnim Planie Finansowym zapisano 4,7 proc. na najbliższe 3 lata. W tym momencie te rządowe wydatki to około 80 mld zł.

O wynagrodzeniach rezydentów czytaj więcej tutaj: Zarobki lekarzy rezydentów. Sprawdziliśmy obecne oficjalne stawki i plan podwyżek

"Niech wyjadą". Sejmowa debata o strajku lekarzy była naprawdę goraca

Więcej o: