W Polsce powstanie największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych

LG Chem zbuduje w Kobierzycach niedaleko Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych.

Jak oświadczył w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki przy okazji wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności, bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski. Jego zdaniem, pod względem wartości będzie to największa inwestycja nad Wisłą od co najmniej 2001 roku.

Wicepremier podkreślił, że inwestycja wpisuje się bardzo mocno w strategię elektromobilności, którą promuje rząd.

– Globalne innowacyjne firmy coraz chętniej wybierają Polskę jako miejsce do inwestowania. (…) Polska dzięki inwestycji LG stanie się głównym ośrodkiem produkcji baterii litowo-jonowych dla przemysłu samochodowego w Europie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju i finansów zapowiedział, że w budżecie na 2018 rok i w kolejnych latach „część płatności na akcyzę” będzie trafiała do funduszu elektromobilności, by wesprzeć krajowe inwestycje w tym zakresie.

2,5 tys. pracowników

Fabryka w Kobierzycach ma zacząć działać w 2018 roku. Będzie mogła wytworzyć nawet 100 tys. wysokowydajnych baterii. Zatrudni 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących nowych miejsc pracy może być łącznie nawet dwa razy więcej.

Co ważne, przy fabryce powstać ma ośrodek badawczo-rozwojowy, który zaangażuje około 400 inżynierów różnych specjalności: automatyków, elektroników, chemików i informatyków. Planowana jest współpraca z uczelniami technicznymi w Polsce, przede wszystkim Politechniką Wrocławską.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (68)
W Polsce powstanie największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych
Zaloguj się
 • d1r3ct

  Oceniono 19 razy 15

  I gdzie to wstawanie z kolan ? Jakieś niemiaszki i koreańce się nam tutaj panoszą (ironicznie) ?! A gdzie Polskie, Narodowe samochody i baterie ? Najlepiej od Ry-Dzyk sp. z o.o. ;)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 17 razy 9

  Mateuszek, przestań walić ściemy. Gdzie ten twój rozwój zrównoważony? Gdzie inwestycje, higtech?

  To tylko montownia podzespołów oparta o tanią siłę roboczą, zero szans na rozwój rodzimego biznesu.

 • rggg

  Oceniono 11 razy 7

  Podobno to polskie firmy miały produkować owe elektryczne samochody wraz z wyposażeniem, a tu znowu Koreańczycy? To co my będziemy robić? Zaraz jakaś inna firma japońska uruchomi montownie samochodów. Nie twierdzę że to źle - wręcz przeciwnie, nie mamy szans na skonstruowanie własnego samochodu - tylko po co było pieprzyć, że będzie inaczej...

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Morawiecki zrobił sobie zdjęcie z sukcesem bydgoskiej "Pesy" i........ PESA ekonomicznie dołuje. Sukces ma wielu ojców ale porażka jest samotna, "dobra ręka dobrej zmiany".

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Morawiecki wiecznie z "łopatą", oj żeby urojone pomysły i cały ten facio, nie był "grabarzem" dla Polski.

 • ungvar

  Oceniono 10 razy 4

  Jak to bylo z tymi montowniami w Polsce?
  Bo program polskiej elektomobilnosc to na razie: bateria od koreanczyka, silnik od japonczyka/niemca, zawieszenie od francuza, blacha od szweda. A Ukrainiec to na koniec posklada :)

 • bosman64

  Oceniono 3 razy 3

  Skośnoocy ukręcą interes sprzedadzą akumulatory po całym świecie a syf w postaci odpadów chemicznych i ciężkich metali zostanie w Polsce. Tego nawet w chinach nie chcą produkować , chyba że na własny rynek. Koreańcy o produkcji u siebie na taką skale nawet nie myślą. Ochrona środowiska dudy by im rozerwała. Ale wolacy i tak się cieszą że dostaną robote troche tylko powyżej stawki minimalnej.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 2 razy 2

  Na scianie wschodniej czyli w mateczniku katopolactwa i pis-dy, nikt powazny inwestycji nie zrobi bo tamtejsze badziewie do zadnej bardziej zaawansowanej pracy sie nie nadaje.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 2 razy 2

  A propos inwestycji zagranicznych : to dobrze by bylo katopolactwu przypomniec znane przed wojna powiedzenie - "wasze sa ulice a nasze kamienice" i tyle...o sukcesach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX