Bill Gates przestanie być najbogatszym człowiekiem świata. Przez... filantropię

Andrzej Mandel
Twórca Microsoftu nie przejmuje się swoją pozycją w rankingach bogactwa i rozdaje pieniądze potrzebującym. W pozytywnej działalności sekunduje mu trzeci najbogatszy człowiek świata - Warren Buffet.

Bill Gates, według najnowszych danych Bloomberg Billionaire Index ma obecnie majątek o wartości 87,5 miliarda dolarów. Po piętach depcze mu już Jeff Bezos, twórca i właściciel Amazona mający 85,7 mld dolarów majątku (wzrost o ponad 20 mld w ciągu roku!). Nietrudno przewidzieć, że Bezos niedługo przegoni Gatesa.

Pozycja twórcy Microsoftu byłaby jednak zupełnie inna i zdecydowanie niezagrożona, gdyby nie fakt, że Gates chętnie udziela się charytatywnie. Bloomberg wyliczył, że gdyby Bill Gates nie dzielił się z potrzebującymi, jego majątek wart byłby 150 miliardów dolarów (więcej niż PKB Węgier w 2016, który wg MFW wyniósł 125,6 mld dolarów). Do tej pory założyciel Microsoftu przeznaczył na działalność charytatywną m.in. 700 milionów akcji Microsoftu i 2,9 mld dolarów gotówką.

Nie tylko Bill Gates

Podobny jest przypadek Warrena Buffetta, który od lat przekazuj udziały w Berkshire Hathaway na  działalność charytatywną. Jego majątek wart jest obecnie „tylko” 80,1 mld, podczas gdy mógłby być wart 135 miliardów. Zarówno Buffett, jak i Gates większość środków na działalność pomocową przekazują poprzez Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Jeff Bezos, jak dotychczas, niewiele przekazywał na działalność charytatywną. Od 2002 twórca Amazona przekazał na pomoc potrzebującym akcje, które warte byłyby dziś około 400 mln dolarów. W porównaniu do pieniędzy przekazywanych przez Gatesa czy Buffetta, są to naprawdę drobne pieniądze.

Wbrew pozorom, drobny jest też udział fundacji Gatesów w działalności charytatywnej w USA. W zeszłym roku przekazała ona 4,3 mld dolarów w różnorodnych grantach. Tymczasem Amerykanie przekazali potrzebującym łącznie 390 mld dolarów, z czego 72 procent pochodziło od najzwyklejszych obywateli tego kraju. Co nie zmienia faktu, że działalność charytatywna najbogatszych jest potrzebna i pożądana, a hojność Gatesa i Buffeta bije rekordy.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (15)
Bill Gates przestanie być najbogatszym człowiekiem świata. Przez... filantropię
Zaloguj się
 • rattenkrieger

  Oceniono 3 razy 1

  W przeciwieństwie do niektórych, zdaje sobie sprawę że pieniędzy do grobu nie zabierze.

 • kuniecpolski

  0

  Bil wykradl Windows od konstruktorow Windows , zarobil setki miljardow i teraz musi je umiescic w charytatywnosci-
  aby calkowicie uniknac podatkow z przyhcodow rzedu ok. 15 miljartdow $ rocznie.
  Przebiegly gangster.

 • xinfx

  0

  Co ta filantropia się ostatnio taka popularna zrobiła, może to ma drugie dno? a może są po prostu dobrymi ludźmi.

 • n_i_k

  0

  Jeff Bezos wydaje (i ma zamiar dalej tak robić) 1 miliard dolarów rocznie na program kosmiczny (Blue Origin). Nie jest to chartytatywność w postaci rozdawania ryżu dzieciom w Afryce ale w długiej perspektywie dla całej ludzkości rzecz być może o wiele ważniejsza. Np. umożliwiająca badania nad nowymi lekami czy materiałami na orbicie, możliwość "kosmicznego górnictwa" czy nawet dostarczenie taniego i powszechnego internetu satelitarnego dla Afryki. Ktoś zapyta - po co im internet? Okazuje się, że informacje o cenach na rynkach rolnych, które dostają na telefon komórkowy (teraz SMSami), są dla nich tak istotne, że telefony są ich najważniejszą rzeczą. Internet pomoże im samym stanąć na nogi i uniezależnić od pomocy z zewnątrz.

 • rattenkrieger

  Oceniono 1 raz -1

  "A Rich Man's A Thief
  Or Philanthropist. Is One A Crusader
  or ruthless invader? It's all in which label
  is able to persist."

 • superkoment

  Oceniono 4 razy -2

  Ten ludobójca skończy na szubienicy, już niedługo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX