Wyśmienite nastroje w strefie euro. Wskaźnik koniunktury powrócił do poziomów sprzed kryzysu

Marcin Kaczmarczyk
Kondycja gospodarki strefy euro jest najlepsza od lat. Potwierdza to najnowszy odczyt wskaźnika koniunktury ESI (Economic Sentiment Indicator), który jest na najwyższym poziomie od 16 lat.

W październiku ESI, ważny wskaźnik nastrojów informujący o tym, jak zmienia się koniunktura w europejskiej gospodarce, wzrósł w październiku dla strefy euro do 114 pkt. Ostatnio na tak wysokim poziomie był w październiku 2000 roku.

Dla całej UE wartość ESI wyniosła 114,2 pkt. - wzrost o 1,1 punktu w porównaniu do września. To z kolei najwyższa wartość od czerwca 2007 r.

Wskaźnik ESI wylicza się w oparciu o ankiety zbierane w przemyśle (40 proc.), sektorze usług (30 proc.), wśród konsumentów (20 proc.) oraz w budownictwie i w handlu detalicznym (po 5 proc.). I co ważne, poprawa nastrojów teraz jest obserwowana w kilku obszarach.

Czytaj więcej: Mario Draghi zmniejsza druk euro. To również dowód na to, że w Europie jest lepiej.

Według analityków KE, która stoi za tym badaniem, wynika ona z wyraźnego wzrostu pewności co do sytuacji w przemyśle, handlu detalicznym i sektorach budowlanych. Nieco mniej poprawiły się nastroje w sektorze usług. Nie zmieniło się nastawienie konsumentów.

Wskaźnik ESI wzrósł bardzo mocno w Niemczech (+2.1 punktu), nieco mniej we Włoszech (+1,0). We Francji odnotowano jego spadek (-1.6). ESI liczony dla Polski nie zmienił się - jego wartość wynosi obecnie 105,4.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: