"Powinni siedzieć". Były premier Wlk. Brytanii ostro o bankierach odpowiedzialnych za kryzys

Andrzej Mandel
W swoich wspomnieniach Gordon Brown ostro rozprawia się z odpowiedzialnymi za kryzys z 2008 roku i przestrzega, że spowodują kolejny. Dziwi się też, że bankierzy mogli odejść z wartymi miliony funtów bonusami.

Były szef Partii Pracy i były premier Zjednoczonego Królestwa ostrzegł w swoich wspomnieniach, że może dojść do kolejnego kryzysu finansowego. Polityk zauważa, że nieuczciwi bankierzy nie zostali ukarani za rolę, jaką odegrali w spowodowaniu kryzysu w 2008 roku, którego skutkiem była największa po II wojnie światowej recesja w Wielkiej Brytanii. Kryzys gospodarczy był jedną z przyczyn, dla której Gordon Brown i jego partia stracili władzę w 2010 roku.

"Nieuczciwi bankierzy do więzienia"

W mającej się pojawić na rynku w przyszłym tygodniu książce „My Life, Our Times” były premier twierdzi, że niedobrze się stało, iż bankierzy są nadal bezkarni.

- Jeżeli nie wsadzimy nieuczciwych bankierów więzienia, nie zmusimy do zwrócenia bonusów i nie skonfiskujemy im majątków oraz nie zabronimy dalszej pracy w zawodzie, to dajemy tym samym zielone światło do podobnych zachowań w przyszłości – twierdzi Gordon Brown cytowany przez „The Guardian”.

Brown wie o czym mówi, gdyż to jego rząd wyłożył setki milionów funtów pochodzących z podatków na ratowanie systemu bankowego. Tylko dzięki tym pieniądzom nie doszło do gigantycznego załamania systemu finansowego. Groźba załamania była realna choćby w momencie, gdy bliski upadku był Royal Bank of Scotland (RBS). Tymczasem uratowane za pieniądze podatnika banki, jak twierdzi Brown, znów tak samo marnują środki. Były premier oskarża Konserwatystów o to, że są „zbyt miękcy dla banków”, a te spośród nich, które ratowano, bo były „zbyt duże by upaść” są teraz jeszcze większe.

700 tysięcy funtów emerytury

Ostra krytyka dotknęła zwłaszcza Freda Goodwina, który był prezesem RBS w momencie rozpoczęcia kryzysu i którego zarządzanie było jedną z jego przyczyn. Gordon Brown zauważa, że jest niesprawiedliwym fakt, że Goodwin wyszedł z kryzysu, którego był współsprawcą z nienaruszonymi bonusami, emeryturą (skandalem był fakt, że zwolnienie Goodwina z pracy przeprowadzono tak, by mógł pobierać ponad 700 tysięcy funtów emerytury rocznie mimo iż ledwo przekroczył 50. rok życia) oraz majątkiem. Zdaniem Browna powinno się ukarać byłego prezesa mocniej niż tylko odbierając mu tytuł szlachecki.

- Często bankierzy są nagradzani za porażkę. To nieuczciwe, że Fred Goodwin uszedł z tego z nienaruszonymi środkami. I nawet jeżeli zgodził się na obcięcie emerytury, to wciąż dostaje 300 tysięcy funtów rocznie – twierdzi Brown.

Zdaniem byłego premiera, Wielka Brytania powinna podążyć śladami Islandii, Irlandii czy Hiszpanii i rozpocząć karanie bankierów.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (41)
Były premier Wlk. Brytanii ostro o bankierach odpowiedzialnych za kryzys finansowy z 2008 roku
Zaloguj się
 • burak.z.onetu

  Oceniono 12 razy 10

  Pies im wszystkim mordę lizał... Któregoś dnia cierpliwość poniżanej w 95% procentach ludzkości się skończy i nastapi powtórka z ...Rewolucji Francuskiej. Ten kto nie rozumie porównania, niech pojedzie obejrzeć Wersal pod Paryżem to skapuje. Ci o których mówimy, mają odpowiednik luksusu do potęgi w porównaniu z tym co można tam zobaczyć, a pozostałej części populacji zgotowano los w pewnym sensie przypominający los ówczesnego pańszczyźnianego chłopa. Więc jak się zacznie, to dzięki globalizacji i mediom, współczesna rewolucja ogarnie wszystkie kontynenty jak iskra jednocześnie. I podobnie jak w XVIII wieku będzie to niewyobrażalna rzeź...

 • Rafał Rogulski

  Oceniono 10 razy 8

  Na takich z banków w Polsce określenie to bankster. Niestety w Polsce Ci ludzie również czują się i są bezkarni. Banki które tworzą rezerwy na kredyty w CHF i są w tzw. 'programie naprawczym' są zwalnianie z podatku bankowego - czyli dostają wsparcie z pieniędzy podatników. Jakim prawem wspieramy złodziei- ja się na to nie zgadzam!

 • kali23

  Oceniono 8 razy 6

  To nie tyle banksterzy są winni co system pozwalający Bankom na KREOWANIE pieniądza. Tutaj leży całe zło.
  Jeżeli wydrukujesz fałszywe dolary to pójdziesz do pierdla na długo. Jeżeli Bank " wydrukuje" pieniądze to wszystko ok.

 • elenem

  Oceniono 4 razy 4

  Mówilam ....ze bedzie kryzys. I Polske tez sięgnie. Ciekawe co wtedy zrobi imć Morawiecki, który "wspaniałomyślnie" zrezygnował z linii kredytowej ratującej Polskę z opresji w takich wypadkach.

 • tinley

  Oceniono 4 razy 4

  to że będzie to nie ulega wątpliwości. tyym razem wywołają go politycy którzy najpierw wpędzili ludzi w bilionowej wartości kredyty a następnie swoimi dzialaniami doprowadzą do sytuacjiw której gospodarstwa domowe będą bankrutować a wraz z nimi banki na skutek niespłacalnych kredytow. Rosja 2014 to taki balonik próbny i przykład co się będzie działo jak stopy wzrosną do 10-14%. Nieruchomości 17% na minusie, giełda w strzępach, dolar i złoto po niebo, padajace banki wymaające dokapitalizowania z kasy państwa. Pamiętajcie że bank to nie instytucja charytatywna tylko biznes i banksterzy robią to na co pozwalają im politycy. Często w zmowie.

 • Karl Kopferkingl

  Oceniono 4 razy 4

  No i co z tego ze powinni? Mają to w dupie i odpalaja cygaro. A ten niech nie fika, bo to jego posadzą. Kto płaci ten wymaga.

 • Krzysztof Dorynek

  Oceniono 4 razy 4

  I to jest prawda... Nie ma kursów walut surowców wynikających z popytu i podaży... Jest kosmiczne lewarowanie i czysta spekulacja . Technika się liczy i owczy pęd .. wystarczy zakazać lewarow i kontraktów terminowych.. a wszystko wróci do normy. Wzrost czegokolwiek będzie naturalny 18 x dłuższy.. co by się bankom pewnie nie spodobało

 • dzendergender

  Oceniono 3 razy 3

  Drugi Radom sobie zafundują! Barany ...

 • wolnoscipokoj

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Brown, swoją obłudę proszę praktykować na angielskiej tłuszczy, a nie na czytelnikach gazety. Bankierzy mogli wywołać kryzys, bo brytyjski rząd lizał im tyłki, a gdy wzrok padał na ich ręce to zamykaliście oczy.Wielu ekonomistów zwracało uwagę na to, do czego doprowadzą obligacje strukturyzowane zabezpieczane kredytami subprime. Ale pana rząd nie chciał o tym słyszeć bo Londyn na bankach stoi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX