Wpadka Orlenu. Gigant przegrał przetarg na dostawy paliw dla rządu. Wszystko przez prosty błąd

Dawid pokonał Goliata. Prywatna firma budowlano-handlowa z Wyszkowa wygrała w przetargu na dostawę paliw dla Centrum Obsługi Administracji Rządowej ze spółką Orlen Paliwa należącą do państwowego giganta.

O porażce Orlenu informuje portal RMF24. Orlen przegrał, mimo iż w przetargu złożył niższą ofertę. Wszystko przez błąd formalny w ofercie giganta branży paliw.

Przetarg prowadzony był w formie elektronicznej. W takim przypadku ofertę należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak donosi RMF, na ofercie Orlenu takiego podpisu nie było. W tej sytuacji jedynym oferentem została więc firma „Z. Niziński” z Wyszkowa. I to ona wygrała przetarg, choć jej oferta była o kilkanaście tys. zł wyższa od tej, którą złożył Orlen. Za swoje usługi firma otrzyma ponad dwa mln złotych.

Centrum Obsługi Administracji Rządowej jest – jak czytamy na jego stronie internetowej - Centralnym Zamawiającym dla jednostek administracji rządowej. - Od 2011 r. prowadzimy i udzielamy zamówień centralnych dla jednostek publicznych, w tym rządowych – tłumaczy COAR. Dzięki zbiorowym zamówieniom rząd może uzyskać lepsze, niższe ceny. To oznacza oszczędności dla budżetu państwa.

- Wykorzystując efekt skali Centrum przyczyniło się do uzyskania wielomilionowych oszczędności środków publicznych – czytamy na stronie instytucji.

Orlen tymczasem poinformował , że wszczął wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przyczyny błędu technicznego, przez który przegrał przetarg. W komunikacie stwierdza wprawdzie, że właściwy podpis był, ale w innym formacie pliku elektronicznego, niż wymagał tego zamawiający. Oferta miała być złożona na czas i zawierała wszystkie informacje wymagane przez zamawiającego.

Orlen Paliwa analizuje możliwość odwołania się od rozstrzygnięcia przetargowego.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: