Ostrzeżenie przed trojanem bankowym. Jest naprawdę finezyjny

Kaspersky Lab ostrzega użytkowników Androida przez trojanem o nazwie LokiBot. Może on zarówno skraść pieniądze z rachunku bankowego, jak i próbować infekować inne smartfony oraz zablokować smartfon żądając okupu.

Kaspersky Lab porównuje LokiBota do mitologicznej Hydry, której po ścięciu jednej głowy odrastały dwie.

Trojan wyświetla użytkownikom podrobione ekrany aplikacji bankowej oraz fałszywe powiadomienia z innych programów - m.in. WhatsApp, Skype i Outlook - rzekomo od banku, np. o otrzymanym przelewie.  Wraz z powiadomieniem o przelewie, smartfon może nawet wibrować. Tym samym trojan „zwabia” do zalogowania się do fałszywej bankowej aplikacji mobilnej. Użytkownik robiąc to zdradza swoje dane, co może skończyć się utratą pieniędzy z rachunku.

To nie wszystko, co potrafi LokiBot. Może on także otworzyć przeglądarkę, wchodzić na konkretne strony, a także rozsyłać spam. To w zasadzie główny metoda jego rozprzestrzeniania. Trojan może także wysyłać SMS-y do osób z listy kontaktów, aby zainfekować kolejne smartfony, a nawet odpowiadać na przychodzące wiadomości.

W sytuacji, gdy użytkownik próbuje cofnąć trojanowi uprawnienia administratora, co uniemożliwiłoby mu kradzież środków z konta bankowego, mutuje się w ransomware blokujący smartfon. W takiej sytuacji użytkownik widzi na ekranie rzekome oskarżenie o oglądanie dziecięcej pornografii i żądanie okupu w wysokości ok. 100 dolarów w bitcoinach. Szyfrowane są także dane na smartfonie, choć okazuje się, że ta blokada nie działa doskonale - kopie wszystkich plików pozostają niezaszyfrowane pod innymi nazwami, więc istnieje możliwość ich odzyskania.

Jak informuje Kaspersky Lab, zapłata okupu nie jest jednak konieczna do odblokowania smartfona. Po ponownym uruchomieniu urządzenia w trybie bezpiecznym można unieszkodliwić program cofając mu uprawnienia administratora i usuwając go.

Kaspersky Lab informuje, że ofiary LokiBota straciły już ponad 1,5 miliona dolarów. Trojan jest dostępny na czarnym rynku za 2 tys. dolarów.

Jak chronić się przez LokiBotem? Tak, jak przed innymi cyberzagrożeniami, czyli m.in. nie klikając w podejrzane linki czy pobierając aplikacje wyłącznie z Google Play.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: