Jest zielone światło od rządu dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Może powstać całkiem nowe miasto

Rząd przyjął we wtorek uchwałę dotyczącą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego "Solidarność". Całkowity koszt inwestycji może wynieść nawet 35 mld zł. Port ma być gotowy w 2027 r. W ramach całego przedsięwzięcia ma wręcz powstać nowe miasto, rząd planuje też duży rozwój sieci kolejowej i drogowej.

„Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata" - pisze o Centralnym Porcie Komunikacyjnym rząd, w komunikacie informującym o przyjęciu uchwały dającej zielone światło przedsięwzięciu.

Co wiemy o CPK?

 • Centralny Port Komunikacyjny powstanie w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego, ok. 40 km od Warszawy
 • Port ma zostać otwarty za 10 lat - do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, kolejne 8 lat zajmie budowa 

 • Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. hektarów gruntów

 • Szacowany koszt budowy portu wraz z infrastrukturą kolejową i drogową to 30-35 mld zł. "Komponent" lotniczy ma kosztować ok. 16-19 mld zł, kolejowy 8-9 mld zł, a drogowy do ok. 7 mld zł

 • W pierwszym etapie ma przyjmować do 45 mln pasażerów rocznie, ale docelowo jego przepustowość ma być nawet ponad dwukrotnie wyższa

 • Podróż koleją do Centralnego Portu Komunikacyjnego z każdej z głównych aglomeracji w Polsce ma trwać maksymalnie 2,5 godziny zaraz po starcie portu, a docelowo do 2 godzin. Wyjątkiem jest tu Szczecin, gdzie ważniejszą rolę mogą odgrywać połączenia lotnicze z CPK

Wielki projekt infrastrukturalny

Z uchwały przyjętej przez rząd wynika, że tak naprawdę chodzi o wielki projekt infrastrukturalny nie tylko w Stanisławowie i okolicach, ale w całej Polsce. Częścią przedsięwzięcia będzie przebudowa autostrady A2, budowa Autostradowej Obwodnicy Warszawy (to łącznie blisko 250 km nowych dróg) oraz „intensywny rozwój” transportu kolejowego w całej Polsce.

Jeśli chodzi o sieć drogową, to w przyjętej uchwale rząd zakłada tzw. wariant optymalny, czyli powstanie dróg o łącznej długości 248 km. Mniej optymistyczny "wariant minimalny" zakłada 65 km nowych dróg.

Wariant minimalny zakłada wykonanie odcinka około 65 km, łączącego DK 92 (węzeł Sochaczew) - węzeł CPK na A2 - drogę ekspresową S8 - drogę ekspresową S7 (węzeł w Grójcu), wariant optymalny natomiast (zapewniający swobodny dojazd do CPK i przekierowanie ruchu ciężarowego wokół Warszawy) zakłada wykonanie odcinków o łącznej długości 248 km łączącej ponadto Grójec (S8) - Kołbiel (Węzeł S17) - Mińsk Mazowiecki (Węzeł A2) - oraz Sochaczew - Wyszogród - Zakroczym - Serock - Wyszków

- informował rząd we wrześniu.


Mocno rozbudowana ma być też sieć kolejowa, Business Insider Polska pisze o nawet ponad 900 km nowych linii. „Port lotniczy ma się łączyć z siecią kolejową, która będzie rozbudowywana. W naszym kraju  jest ok. 100 miast o liczbie mieszkańców powyżej 10 tys., zamieszkałych przez 2,1 mln ludzi, pozbawionych dostępu do transportu kolejowego (np. w Czechach jest tylko jedno takie miasto, a na Słowacji osiem). Wykluczenie dotyczy głównie obszarów turystycznych” - czytamy w komunikacie rządu.

Rząd nie wyklucza też, że w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego może powstać… zupełnie nowe miasto. W jego skład miałyby wchodzić m.in. parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze, centra konferencyjne i kongresowe czy obiekty biurowo-administracyjne.

Samo powstanie Aeropolis powinno sprzyjać połączeniu aglomeracji warszawskiej i łódzkiej w jeden spójny organizm. Będzie to niezasypiające miasto, obsługujące nie tylko ruch lotniczy, ale też globalne stosunki gospodarcze odbywające się we wszystkich strefach czasowych. Choć oczywiście nie powstanie tu raczej tradycyjna dzielnica mieszkaniowa

- mówił o "Aeropolis", czyli możliwym nowym ośrodku miejskim w okolicach CPK mówił pełnomocnik Mikołaj Wild w rozmowie z portalem fly4free.pl.

Rada Ministrów dodaje, że przyjmie wieloletni program zapewniający finansowanie inwestycji z budżetu. Powstanie też specustawa m.in. przyspieszająca proces inwestycyjny i łącząca postępowanie środowiskowe i lokalizacyjne.

Skąd pieniądze na CPK?

Jak informował w poniedziałkowej rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Mikołaj Wild, nie jest jeszcze rozstrzygnięta kwestia finansowania przedsięwzięcia. 

- Dziś żadna z form finansowania nie jest wykluczona. Wchodzi w grę partnerstwo z podmiotami prywatnymi, bądź podmiotami, w których akcjonariat dominujący mają inne państwa. Ale w grę też wchodzi finansowanie budżetowe, z pieniędzy nas wszystkich - mówił Wild. - Realizacja projektu jest pomyślana w ten sposób, aby zostawić nam dwa lata na podjęcie ostatecznej decyzji co do sposobu jego finansowania. Z jednej strony chodzi o to, aby wyeliminować ryzyka inwestorskie, przygotować proces i nie płacić za niepewność. Z drugiej zaś strony dostosować ofertę, którą położymy na stole - dodawał pełnomocnik rządu.

Lotnisko Chopina do zamknięcia

Centralny Port Komunikacyjny ma przejąć ruch cywilny z Lotniska Chopina. To warunek powodzenia centralnego portu. Rząd argumentuje, że port na Okęciu nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego, a jego przepustowość gwałtownie rośnie (w ostatnim roku o blisko 25 proc.) i jest na wyczerpaniu. To 2027 r. Lotnisko Chopina ma jednak być wspierane w zapewnianiu odpowiedniej obsługi pasażerów.

Wśród pomysłów "zagospodarowania" terenu po nim wymienia się przejęcie roli lotniska wojskowego czy stworzenie nowej dzielnicy mieszkaniowo-biurowej.

- To wcale nie musi być kolejny park, biura czy osiedle. To może być polska Dolina Krzemowa. Trzeba myśleć przyszłościowo, bo za parę lat teren między Warszawą i Łodzią będzie przestrzenią w pełni zurbanizowaną - mówił w niedawnej rozmowie z Gazeta.pl prezes LOT-u Rafał Milczarski.

Czytaj więcej: Prezes LOT-u: CPK jest nadzieją, by pokonać słabość Polski. Modlin? Bez szans

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (286)
Jest zielone światło od rządu dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Może powstać całkiem nowe miasto
Zaloguj się
 • Piotr

  Oceniono 56 razy 38

  Drogi Rządzie, chciałbym na początku zobaczyć te nowoczesne śmigłowce dla polskiej armii oraz promy wybudowane w szczecińskiej stoczni. Na razie te wszystkie wasze zapowiedzi wyglądają na propagandę sukcesu w stylu Edwarda Gierka.

 • lady_ela

  Oceniono 48 razy 36

  Że Szczecina jest bliżej do Berlina. Nikt na lotnisko po Warszawą nie będzie się fatygował.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 24 razy 20

  Coś czuję , że to moje podatki będą finansować ćwoczy kosmodrom im. Słońca Żoliborza ...

 • lukamipisze

  Oceniono 21 razy 15

  Ile kasy do skradzenia!
  Pisiory już zacierają swoje tłuste, złodziejskie łapki.

 • pedro.666

  Oceniono 20 razy 14

  Podoba mi się nazwa nowego miasta: Aferopolis. Chyba o to w tym głównie chodzi :)

 • swientyjacenty

  Oceniono 19 razy 13

  Polska megalomania. 90 milionów pasażerów rocznie. A niby w jakim celu mieliby oni przylecieć do Polski? Polska to oczywiście piękny kraj, ale nikt tu nie przyleci oglądać setek pomników papieża i Kaczyńskiego!

 • stupendo

  Oceniono 14 razy 10

  A na rezonans magnetyczny średnio 200 dni. Bawcie się dalej chłopaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX