Chińczycy postawią w Polsce fabrykę samochodów? Właściciel Volvo rozgląda się za miejscem pod inwestycję

Andrzej Mandel
Kolejną fabrykę samochodów w Europie Środkowej chcą postawić. Chińczycy. Polska jest rozważana jako jedna z możliwych lokalizacji. Ale ma też mocnego rywala.

Obecny właściciel Volvo, koncern Zhejiang Geely, planuje zainwestować sporą sumę w naszej części Europy. Należąca do Zhejiang Geely spółka Zhi Dou chce za około 400 mln euro wybudować fabrykę samochodów elektrycznych, której uruchomienie planowane jest na 2020 rok.

Jak donosi "Puls Biznesu", cytując słowacki dziennik „Hospodárske Noviny”, wśród branych pod uwagę lokalizacji są Słowacja, Słowenia, Polska, Rumunia i Węgry. O wyborze zdecydują, zdaniem Branislava Kocpera, dyrektora zarządzającego Zhi Dou Slovensko, atrakcyjność miejsca i warunki prawne. Decyzja ma też zapaść „jak najszybciej”.

Zdaniem gazety, najatrakcyjniejszymi lokalizacjami dla inwestycji są Słowacja i Polska. O atrakcyjności Słowacji stanowi park maszynowy oraz wiele firm mogących stać się dostawcami fabryki. Słowacja ma także najwyższą, w przeliczeniu na mieszkańca, produkcję aut w regionie – wszystko dzięki przyciągnięciu gigantów takich jak Kia, Volkswagen czy grupa PSA. Zdaniem cytowanego przez „Puls Biznesu” Pawła Gosa, eksperta z Exact Systems, o konkurencyjności Polski decyduje lepsza dostępność kadry, z którą na Słowacji mogą być problemy – inwestycję na Słowacji rozpoczęła właśnie grupa Jaguar Land Rover.

Planowana przez Zhi Dou fabryka ma zatrudniać ok. 500 osób i mieć wydajność produkcji na poziomie 3 tysięcy pojazdów miesięcznie. Produkowany ma być w niej model ZD D2 – miejskie auto z silnikiem o mocy 30kW umożliwiającym przejechanie 260 km na jednym ładowaniu. Samochody te można już kupić w Europie i kosztują od 18,5 tys euro (ok. 78 tys. złotych).

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: