Silna przecena JSW na giełdzie. Inwestorzy sprzedają akcje, chociaż węglowa spółka chwali się zyskiem

Jastrzębska Spółka Giełdowa traciła na początku piątkowej sesji nawet ponad 9 proc. Firma pokazała zysk w trzecim kwartale, a rok temu w tym samym okresie miała stratę. Mimo to, reakcja inwestorów na wyniki jest negatywna.

JSW w komunikacie chwali się, że ten rok dla grupy „zapowiada się jako wyjątkowo udany”. I tę poprawę już widać. Spółka zanotowała zysk netto, zarówno w trzecim kwartale, jak i po dziewięciu miesiącach 2017. W samym trzecim kwartale zarobiła na czysto 360 mln zł, a zysk netto za kwartały wyniósł 1,79 mld zł. Rok JSW temu miała w tych okresach odpowiednio 139 mln zł i 288 mln zł straty.

Poprawę widać też na poziomie przychodów, które w minionym kwartale wzrosły o ponad 19 proc. (do 1,99 mld zł), a od początku roku aż o ponad 46 proc. (do 6,68 mld zł) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

JSW tłumaczy poprawę znacznym wzrostem cen węgla koksowego i koksu, czyli swoich głównych produktów (spółka sprzedaje przede wszystkim węgiel wykorzystywany w przemyśle, do produkcji stali).

Ceny podstawowych produktów w okresie od 1 stycznia do 30 września 2017 roku były wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia cena węgla wzrosła aż o 85,6%, odpowiednio cena węgla koksowego była wyższa o 108,0%, zaś cena węgla do celów energetycznych o 11,3%” – pisze JSW w komunikacie. Dlatego przychody wzrosły, mimo że produkcja węgla (wszystkich typów) spadła rok do roku.

Wyniki są więc wyraźnie lepsze, a mimo to, dzisiejsze notowania na giełdzie JSW zaczęła od silnego spadku.

Notowania JSWNotowania JSW źródło: stooq.pl

Akcje tuż po 9:00 taniały o ponad 9 proc., potem spółka zaczęła odrabiać nieco straty, ale tuż przed południem była nadal na solidnym, bo ponad 5-procentowym minusie, to najmocniejszy spadek w indeksie zbierającym największe spółki na warszawskiej giełdzie.

Skąd to rozczarowanie? Wyniki JSW, mimo, że lepsze niż przed rokiem, okazały się być słabsze, niż oczekiwali analitycy. W przypadku wyniku netto aż o ponad jedną trzecią – średnia oczekiwań z badania PAP wynosiła 552 mln zł.

Wyniki JSW zależą w dużej części od uwarunkowań rynkowych - w tym cen węgla na światowych rynkach oraz koniunktury na rynku stali. Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu hard i znaczącym producentem koksu w UE. Około 40 proc. węgla, który wydobywany jest w należących do grupy kopalniach, przetwarzany jest potem przez koksownie JSW na koks, wykorzystywany do produkcji stali. JSW wydobywa też węgiel energetyczny, czyli taki, jaki jest wykorzystywany do ogrzewania, ale niemal całość tego węgla sprzedaje dużym odbiorcom, elektrowniom i elektrociepłowniom.

Czytaj też: Ceny węgla rosną, rosną też zyski, choć wydobycie spada. Kopalnie odbijają od finansowego dna

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: