Alibaba planuje gigantyczną inwestycję. Kolejne miliardy dolarów idą w rozwój "offline". Będzie współpraca z Auchan

Grupa Alibaba, chiński gigant internetowy, właściciel m.in. portalu zakupowego AliExpress, zainwestuje 2,9 mld dolarów w Sun Art - największą sieć hipermarketów w Chinach. W ramach sojuszu z Alibabą, swoje zaangażowanie w sieć handlową zwiększy francuski Auchan.

Transakcja jest częścią aliansu pomiędzy Alibaba Group, Auchan Retail i Ruentex Group. To od tej trzeciej spółki Alibaba odkupi za 2,87 mld dol. część udziałów w Sun Art, tym samym obejmując 36,16 akcji sieci marketów. Auchan również zwiększy swoje zaangażowanie, do 36,18 proc. akcji. Tajwański Ruentex będzie posiadał 4,67 proc. udziałów w Sun Art.

Sun Art to lider chińskiego rynku spożywczego, z udziałem 8,2 proc. według badań Kantar Worldpanel. Prowadzi w Chinach ok. 450 hipermarketów pod szyldami RT-Mart i Auchan, ostatnio zaczął otwierać także sklepy Auchan Minute, w których nie ma ani jednego pracownika.

Grupa Alibaba, internetowy gigant, od 2015 r. zainwestowała w fizyczne sklepy już ponad 9 mld dolarów, także m.in. w sklepy „bezzałogowe”. Innowacyjne rozwiązania, oparte na big-data, Alibaba planuje wprowadzać także w sklepach Sun Art. - Sklepy fizyczne powinny być ulepszane poprzez technologie oparte na danych i spersonalizowane usługi - komentuje Daniel Zhang, CEO w Alibabie.

Wejście Alibaby do Sun Art to także element rywalizacji z największą na świecie sieci detaliczną Walmart, która jest w strategicznej współpracy na rynku chińskim z innym dużym portalem zakupowym JD.com.

Jak informuje agencja Reuters, w Chinach wciąż 85 proc. handlu detalicznego odbywa się „offline”. Rynek spożywczy, wart w Państwie Środka 500 mld dolarów, jest więc dla Alibaby bardzo łakomym kąskiem.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (7)
Alibaba planuje gigantyczną inwestycję. Kolejne miliardy dolarów idą w rozwój 'offline'. Będzie współpraca z Auchan
Zaloguj się
 • sigizm

  Oceniono 4 razy 2

  jak pisowcy zepsują u nas markety, zastąpią ich Chińczycy z chińskimi towarami, i wszystko przez internet i w niedzielę, a polska żywność niech sobie chłopi sami sprzedają w przydrożnych straganach, życzę powodzenia

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 1 raz 1

  Entuzjastom Chińskich produktów zwłaszcza kupowanych online
  joemonster.org/art/22416

 • lech2011

  Oceniono 5 razy -1

  AliBaba - trzymam kciuki !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX