Właściciel Stokrotki może zniknąć z giełdy. Jest wezwanie na akcje za ponad 1,2 mld zł. Kurs ostro w górę

Litewska spółka Maxima Grupe ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Emperia Holding. Emperia to m.in. właściciel sieci sklepów Stokrotka.

Maxima Grupe chce przejąć 12 342 027 akcji zwykłych Emperia Holding, co dałoby jej 100 proc. głosów podczas walnego zgromadzenia. Cena zaproponowana przez litewską spółkę w ramach wezwania to 100 zł za akcję.

Litwini dodatkowo zaznaczyli, że zobowiązują się do nabycia akcji w sytuacji, gdy zapisy obejmą min. 66 proc. akcji, czyli 8 145 737. Dodatkowo, jeśli Maxima Grupe nabędzie akcje reprezentujące co najmniej 90 proc. głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy, rozważy przymusowy wykup akcji i wycofanie Emperia Holding z warszawskiej giełdy. Jeśli 90 proc. akcji nie zdobędzie, rozważy dalsze ich nabywanie akcji, i dopiero wówczas przymusowy wykup akcji i wycofanie spółki z GPW.

Zapisy będą trwać od 14 grudnia br. do 21 lutego 2018 r. Przewidywany dzień transakcji na GPW to 26 lutego 2018 r.

W piątek kurs giełdowy Emperia Holding urósł o 5 proc. do 98,62 zł, a przez ostatni rok o ponad 50 proc.

Kurs Emperia Holding w ostatnich dniach

Kurs Emperia Holding w ostatnich dniachKurs Emperia Holding w ostatnich dniach źródło: stooq.pl

Kurs Emperia Holding w ostatnim roku

Kurs Emperia Holding w ostatnim rokuKurs Emperia Holding w ostatnim roku źródło: stooq.pl


- Maxima została wybrana jako inwestor strategiczny dla Emperii w drodze otwartego i konkurencyjnego procesu. Wierzymy, że Maxima jest idealnym partnerem wspierającym dalszy rozwój firmy – komentuje Dariusz Kalinowski, prezes Emperii Holding. - W 2017 roku należąca do nas sieć Stokrotka otworzy rekordową liczbę sklepów, a w 2018 planowane jest otwarcie ponad 100 nowych placówek. Dzięki nowemu inwestorowi Stokrotka będzie mogła rozwijać się jeszcze szybciej nie tylko przez wzrost organiczny, ale również przez fuzje i przejęcia - dodaje Kalinowski.

O trwających negocjacjach z Maxima Grupe Emperia poinformowała na początku listopada.

Emperia to nie tylko Stokrotka

Emperia Holding to nie tylko właściciel sieci sklepów Stokrotka, grupa prowadzi też działalność deweloperską (zarządza portfelem 88 nieruchomości wspierając rozwój sklepów własnych Stokrotka) i informatyczną. 

Na koniec II kwartału 2017 r. sieć sklepów Stokrotka, należących do Emperia Holding, liczyła 386 sklepów. Litewska spółka Maxime Group ma w Polsce 29 sklepów marki Aldik (głównie w województwie lubelskim), a łącznie - oprócz Polski także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Bułgarii - 552 sklepy (stan na koniec 2016 r.). Przychody ze sprzedaży grupy Aldik w Polsce wyniosły w 2016 r. 48,2 mln euro. Dla porównania, przychody Emperii w zeszłym roku to blisko 2,5 mld zł, czyli ok. 560 mln euro.

W sierpniu warszawska Izba Administracji Skarbowej utrzymała w mocy decyzję lubelskiego Urzędu Kontroli Skarbowej stwierdzającą zaległość podatkową Emperia Holding na 142,5 mln zł plus ponad 52 mln zł odsetek. Emperia Holding zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zawnioskowała też o wstrzymanie wykonania decyzji.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: