W Brzegu powstaje więzienie-fabryka. 1000 osadzonych, 400 pracujących

Robert Kędzierski
Podczas konferencji prasowej w Opolu Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedział budowę supernowoczesnego więzienia. Na terenie jednostki mają znajdować się dwie hale produkcyjne.

W Brzegu powstanie najnowocześniejsze więzienie w Europie - zapowiedział na konferencji w Opolu Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Jednostka ma być pod kilkoma względami przełomowa.

Po pierwsze na jej terenie znajdą się dwie hale produkcyjne, na których niemal połowa z 1000 osadzonych będzie mogła pracować. W razie potrzeby będzie też możliwość postawienia dodatkowych hal i zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu. 

Według wiceministra zakład będzie kołem zamachowym dla lokalnej gospodarki i przykładem tego jak można modernizować więziennictwo. Podkreślił, że w nowym zakładzie karnym zatrudnienie znajdzie wielu pracowników obsługi. 

Przez wiele lat Służba Więzienna, w przeciwieństwie do innych służb, nie była objęta jakimkolwiek programem modernizacji. My to zmieniamy. Kiedy przyszliśmy, w SW wiele elementów funkcjonowało na zasadach sprzed kilkudziesięciu lat. Swoimi działaniami i takimi inwestycjami, jak ta w Brzegu, wprowadzamy system penitencjarny od razu z XIX do XXI wieku

- powiedział wiceminister Jaki cytowany przez Polską Agencję Prasową.  

Dodał też, że rząd PiS jako pierwszy  po roku 1989 uruchomił program modernizacji więziennictwa - wyjaśnia Wyborcza Opole

Przetarg na budowę nowej jednostki ma zostać ogłoszony w 2018 roku. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2021 rok, jej koszt na 500 mln zł. 

Program „Praca dla więźniów”

Patryk Jaki aktywnie działa, by podnosić aktywność zawodową osadzonych. Z jego inicjatywy w 2016 roku został uruchomiony program „Praca dla Więźniów” obejmujący osadzonych w więzieniach czy aresztach. Jak informuje na swoich stronach Służba Więzienna w ciągu 18 miesięcy od uruchomienia programu zatrudnienie skazanych zwiększyło się o 11 tysięcy, a wskaźnik powszechności zatrudnienia osadzonych osiągnął wartość 52,8 %.

Czytaj też: Patryk Jaki chce zrobić porządek z handlarzami-oszustami. 

Obecnie w polskich więzieniach pracuje ponad 35,8 tys. osób pozbawionych wolności. W 2016 roku skazani przepracowali łącznie 4,7 mln roboczogodzin o wartości ponad 51 mln złotych. Część tej kwoty, w ramach potrącenia, trafiła do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. To z niego go finansuje się budową hal produkcyjnych w których zatrudnieni kolejni osadzeni. 

Obecnie hale produkcyjne znajdują się w zakładach karnych i aresztach w Krzywańcu, Poznaniu, Potulicach, Sierakowie Śląskim, Koszalinie i Grochowie. Na połowę grudnia planowane jest uruchomienie produkcji na hali w Nowej Hucie. 

W grudniu Sejm  przyjął uchwałę, która pozwala samorządom korzystać z nieodpłatnej pracy skazanych. Ci mogli w ten sposób spłacać alimenty i komornika.

***

Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości? Niepozorny samochodzik jest zaawansowanym robotem

Więcej o: