Facebook uruchamia w Polsce usługę Marketplace. W OLX czy Gumtree powinni gryźć paznokcie z nerwów?

Facebook uruchomił w Polsce usługę Marketplace. To nic innego jak internetowe "targowisko" w ramach platformy. Za jego pośrednictwem użytkownicy portalu mogą handlować z innymi.

Na razie usługa Facebook Marketplace jest dostępna wyłącznie dla 5 proc. użytkowników, kwestią tygodni jest jednak udostępnienie jej wszystkim użytkownikom portalu. Przez ten czas Marketplace ma jednak być testowany i „uczyć się”, które oferty są niepożądane - naruszają prawo, są spamem itd.

Obecnie Marketplace jest dostępny w ramach aplikacji mobilnej (ikona sklepu pomiędzy „znajomymi” a „powiadomieniami”), ale pojawi się także w wersji „przeglądarkowej”.

Facebook Marketplace to taka wielka tablica z ogłoszeniami dla użytkowników portalu. Zapewne większość anonsów będzie dotyczyła ofert sprzedaży czegoś, niemniej już pojawiają się także np. oferty pracy czy dotyczące wynajmu pokoju.

Po wejściu do Marketplace, platforma wyświetli listę przedmiotów, które osoby w pobliżu wystawiły na sprzedaż. Oferty można sortować m.in. po kategorii, lokalizacji czy cenie, oczywiście można też wyszukać konkretny produkt wpisując jego nazwę.

Po kliknięciu w ofertę można zapoznać się z jej szczegółami. Widoczne są też dane osoby, która zamieściła ogłoszenie.

Facebook w żaden sposób nie pośredniczy w transakcji - nie dostarcza narzędzi np. do dokonania płatności czy zamówienia dostawy. Wszystkie szczegóły strony uzgadniają między sobą w prywatnych wiadomościach.

Także zamieszczanie ogłoszeń jest proste - należy opublikować zdjęcie produktu, jego opis i cenę, oraz wybrać konkretną kategorię produktu i swoją lokalizację.

Platforma pozwala także na śledzenie wszystkich zakupów - przechowuje zapisane produkty, przedmioty wystawione przez nas na sprzedaż oraz rozmowy z innymi użytkownikami.

Korzystanie z Marketplace jest darmowe. Facebook Marketplace działa już w 27 krajach na świecie, w tym 19 w Europie.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]