Dania ma problem z pracownikami. Emigranci zarobkowi wyjeżdżają, a nowych przyjeżdża coraz mniej

Duńskie firmy mają coraz większe problemy z obsadzeniem wakatów. Z analizy Konfederacji Duńskich Pracodawców wynika, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy liczba obywateli z terenów UE chętnych do podjęcia pracy spadła o 65 proc. Mowa głównie o Polakach.

Jeszcze w drugim kwartale 2016 r. w celach zarobkowych do Danii przyjechało blisko 14,5 tys. obywateli krajów UE. Za to w trzecim kwartale 2017 r. ich liczba nie przekroczyła 5 tys.

To duży problem dla tamtejszych firm, ponieważ część z nich swój rozwój oparła na emigrantach zarobkowych. W 2013 r. to właśnie oni obsadzili 87 proc. nowo powstałych miejsc pracy. Obecnie jest to zaledwie 11 proc. Z duńskiej analizy wynika, że za ten stan rzeczy częściowo odpowiada spadające bezrobocie i podwyżki płac w Europie Wschodniej.

Sprawa jest na tyle poważna, że według duńskiego ministra pracy Troelsa Lund Poulsena istnieje ryzyko, że z braku rąk do pracy firmy zaczną opuszczać Danię. Tamtejszy rząd ma przedstawić rozwiązania, które pomogą przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem i przygotują zachęty dla emigrantów. Zarówno tych, którzy już są na miejscu, jak i tych, którzy dopiero rozważają przyjazd.

Jednak Lizette Risgaard, przewodnicząca duńskiego kongresu związków zawodowych, wezwała krajowych pracodawców do podjęcia działań na rzecz aktywizacji 100 tys. bezrobotnych Duńczyków, którzy są w stanie pracować.

Duńska praca i płaca

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii w 2016 roku wyniosło 4 850 euro brutto. Jest to drugi najwyższy wynik wśród członków Unii Europejskiej. Więcej zarabiają tylko mieszkańcy Luksemburga. Na przestrzeni ostatnich 16 lat wynagrodzenia w Danii powoli, ale systematycznie rosły, począwszy od poziomu 3 890 euro.

Wysokim poziomem zarobków wyróżnia się branża finansowa, gdzie wynagrodzenia przekraczają 7 tys. euro miesięcznie. Powyżej średniej krajowej znalazła się także branża produkcyjna, transportowa i budowlana. Jedne z niższych pensji otrzymują zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii – 3,7 tys. euro.

Średnie zarobki w wybranych branżach w 2015 roku (EUR/miesiąc)

Koszty życia

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: