Komunikat dla kierowców z Podkarpacia: kolejne kilometry trasy S19 oddane do ruchu

Robert Kędzierski
Kolejna część autostradowej obwodnicy Rzeszowa, odcinek trasy S19, oddana do użytku. Dla rządu to "kręgosłup wschodniej części naszego kraju".

Kierowcy z Podkarpacia mogą od dziś korzystać nowego odcinka trasy S19. GDDKiA poinformowała o oddaniu do użytku sześciokilometrowego fragmentu autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Chodzi o połączenie od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe.

Dzięki temu krótkiemu fragmentowi zostanie utworzone połączenie dwóch tras międzynarodowych: E40 i E371. Co jeszcze istotniejsze ruch tranzytowy zostanie wreszcie wyprowadzony z centrum miasta. 

Co za tym idzie, cała aglomeracja Rzeszowska wyraźnie odczuje wzrost komfortu codziennego życia mi.in. poprzez obniżenie poziomu natężenia ruchu, przede wszystkim tranzytowego. 

– powiedział p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Gryga.

Wybudowanie odcinka kosztowało 342 mln zł. Warto przypomnieć, że w grudniu ma zostać oddany odcinek trasy S19 -  Sokołów Małopolski Północ  Stobierna (12,5 km).

Nowe środki na S19

S17, S19 i A2 w rozbudowieS17, S19 i A2 w rozbudowie Fot. Agencja Wyborcza.pl/GDDKiA/Wikipedia. Opracowanie: Redakcja Next.Gazeta.pl

W lipcu informowaliśmy, że rząd wyasygnował nowe środki na budowę m.in. drogi S19, która biegnie od granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicy ze Słowacją w Barwinku. Trasa jest polskim odcinkiem szlaku Via Carpatia mającego łączyć docelowo Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Grecję. Jak stwierdził Mateusz Morawiecki, minister rozwoju, to kręgosłup wschodniej części naszego kraju. 

Oprócz S19, 28 mld zł zostanie wydanych również na na rozbudowę autostrady A2 (łączy Poznań, Warszawę i Łódź), dróg ekspresowych S17 (Warszawa - Hrebenne) oraz S19 (od granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicą ze Słowacją w Barwinku), będącej częścią szlaku Via Carpatia. Kiedy inwestycje zostaną ukończone, komunikacyjny obraz Polski zmieni się nie do poznania.

Ekspres do kawy Siemens EQ.6 Plus

Więcej o: