Boom gospodarczy doprowadził do szalonego wzrostu cen rzadkich metali

Ruten osiągnął najwyższą cenę od ponad siedmiu lat, tylko w tym roku jego notowania wzrosły o 375 proc.

Ruten to mało znany pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych (żelazowców). Za uncję trzeba zapłacić dziś 190 dolarów, co oznacza, że jego cena tylko w tym roku skoczyła niemal pięciokrotnie. Notowania rutenu są najwyższe od ponad siedmiu lat.

Cena rutenu grudzień 2016-grudzień 2017Cena rutenu grudzień 2016-grudzień 2017 źródło: Johnson Matthey

Jonathan Butler, strateg w dziale metali szlachetnych w Mitsubishi uważa, że prawdopodobnie to nie koniec rajdu pierwiastka i możliwe są dalsze wzrosty jego notowań.

Wzrost cen rutenu spowodowany jest wzmożonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek. Ruten wykorzystuje się m. in. jako składnik stopów specjalistycznych, o wysokiej twardości i wytrzymałości oraz specyficznych właściwościach elektrycznych. Jest szeroko stosowany w jubilerstwie i dentystyce, elektronice (jest nadprzewodnikiem), wykorzystuje się go do wytwarzania stalówek wiecznych piór czy elementów twardych dysków.

Drożeją rzadkie pierwiastki

Na światowych giełdach obserwujemy także wzrosty notowań rodu. Jego cena wzrosła przez ostatni rok właściwie dwukrotnie, osiągając ostatnio poziom ponad 1500 dolatów za uncję. 

Cena rodu grudzień 2016-grudzień 2017Cena rodu grudzień 2016-grudzień 2017 źródło: Johnson Matthey

Ceny rodu (podobnie jak siostrzanego rutenu) są niezwykle zmienne ze względu na jego rzadkość, niewielki rozmiar rynku i skoncentrowane dostawy - Republika Południowej Afryki odpowiada za około 80 proc. światowych dostaw.

Tuż przed kryzysem finansowym w 2008 roku notowania rodu wspięły się do 10 025 dol. za uncję, by spaść o 90 proc.jeszcze przed końcem 2008 roku.

Ceny rodu w okresie marzec 2007-marzec 2017Ceny rodu w okresie marzec 2007-marzec 2017 źródło: Johnson Matthey

Rod stosowany jest przede wszystkim do oczyszczania spalin w katalizatorach samochodów benzynowych. Impulsem dla wzrostów jego notowań była solidna sprzedaż samochodów w Chinach i Stanach Zjednoczonych, gdzie dominują pojazdy z silnikami benzynowymi, w połączeniu z rosnącymi standardami emisji spalin na całym świecie.

Rod i pallad znajdują zastosowanie w katalizatorach pojazdach benzynowych, w dieslach najczęściej wykorzystuje się platynę.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: