Prezerwatywy podrożeją? Morawiecki ma swoją wersję. Ale przyznaje: "To decyzja posłów"

- Prezerwatywy to wyroby medyczne. Są przeznaczone do stosowania w celu regulacji poczęć - przekonuje Ministerstwo Finansów. Z tego powodu nadal mają być objęte stawką VAT 8 proc. - Decyzja należy do parlamentu - zastrzega Ministerstwo Finansów.

W 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie może stosować obniżonej stawki VAT na niektóre towary związane z ochroną zdrowia. Chodzi m.in. o prezerwatywy, strzykawki, torebki na lód, kroplomierze, odciągacze do mleka, smoczki czy butelki na gorącą wodę. Długo zwlekaliśmy z uwzględnieniem tego wyroku w naszych przepisach, bo to oznacza podwyżkę VAT na wspomniane wyroby z dzisiejszych 8 do 23 proc., ale dłużej czekać się nie da. Podwyżką VAT zagrożone są m.in. prezerwatywy, strzykawki, smoczki, butelki na ciepłą wodę.

Projekt zmian w ustawie o VAT przygotowało Ministerstwo Finansów. Poparł go rząd. Teraz projekt jest w parlamencie. Ale projekt budzi kontrowersje. Nie do końca bowiem wiadomo, jakie produkty będą objęte wyższym VAT, a jakie zostaną ze stawką 8-proc. W uzasadnieniu do projektu Ministerstwo Finansów napisało, że „uchylenie poz. 92 załącznika nr 3 [wymienione tu produkty objęte są dziś stawką 8-proc.] do ustawy o VAT nie spowoduje, że wszystkie wymienione w tej pozycji towary automatycznie zostaną objęte podstawową stawką VAT. Należy bowiem zauważyć, że niektóre z towarów, które obecnie wymienione są w tej pozycji załącznika nr 3 do ustawy o VAT, mogą stanowić wyrób medyczny”.

Dalej czytamy, że z tego powodu podwyżką VAT nie będą objęte m.in. strzykawki do podawania leków, strzykawki do pobierania krwi, poduszki pneumatycznych przeznaczonych dla chorych. Stawkę 8-proc. zachować mają smoczki dla niemowląt. Nie wzrośnie też VAT na soczewki i szkła, które służą do korekty wzroku.  Wszystko to są bowiem wyroby medyczne.

fr. projektu ustawy nowelizującej VATfr. projektu ustawy nowelizującej VAT /

Los prezerwatyw budził wątpliwości. Wprawdzie w uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że jako wyrób medyczny, z 8-proc. stawką zostaną „osłonki antykoncepcyjne”, ale czy mieszczą się w tej grupie prezerwatywy? Czy prezerwatywy są wyrobem medycznym?

Po naszym tekście o tym, że VAT na prezerwatywy jednak najpewniej wzrośnie odezwało się do nas Ministerstwo Finansów. - Zgodnie z obecnie obowiązującymi i niezmienianymi przepisami ustawy, obniżoną stawkę podatku w wysokości 8 proc. stosuje się m.in. do dopuszczonych do obrotu na terytorium RP wyrobów medycznych, w rozumieniu przepisów ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych - wyjaśniło. - Przywołana ustawa za takie wyroby uznaje m.in. artykuły przeznaczone do stosowania u ludzi w celu regulacji poczęć (art. 2 pkt 38 ustawy). Prezerwatywy spełniają definicję wyrobu medycznego, ich sprzedaż (jako wyrobów medycznych) będzie więc nadal opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 8 proc. - zapewnia.

Zaraz dodaje też jednak, że ostateczną co do treści ustawy i jej przyjęcia podejmie parlament. Resort finansów ma jednak nadzieję, że posłowie i senatorowie przychylą się do jego interpretacji przepisów.

Zgodnie z projektem ustawy nowe przepisy mają wejść w życie w 7 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Czyli zapewne gdzieś na przełomie roku. Opozycja domaga się odsunięcia tego terminu do połowy przyszłego roku. Zdaniem rządu to jednak ryzykowne, bo za odsuwanie terminu wejścia w życie nowych rozwiązań grożą nam wielomilionowe kary.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: