Odszedł z rządu przez brexit, teraz ma nową pracę. David Cameron stanie na czele wielkiego funduszu

Były brytyjski premier ma zająć kierownicze stanowisko w chińsko-brytyjskim funduszu, powołanym w ramach inicjatywy Pekinu zwanej "nowym Jedwabnym Szlakiem". Fundusz ma zarządzać kwotą miliarda dolarów (750 mln funtów).

BBC podaje, że Cameron ma stać na czele funduszu, według „Financial Times” jego dokładna rola nie jest jeszcze ustalona. Informacja pojawiła się tuż po wizycie brytyjskiego kanclerza skarbu Philipa Hammonda w Pekinie.

David Cameron zrezygnował ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii po referendum z czerwca 2016 roku, kiedy to Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Jego nowa praca byłaby w pewnym sensie powrotem do polityki. Fundusz inwestycyjny powstanie przy wsparciu rządu obu krajów, choć oficjalnie utworzyć go mają instytucje prywatne.

Miliard dolarów ma zostać przeznaczony na modernizację portów, dróg i kolei, potrzebnych do prowadzenia handlu z Chinami. Chodzi o chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku, zwaną „nowym Jedwabnym Szlakiem”. Brytyjczykom bardzo zależy na wzmocnieniu międzynarodowych relacji handlowych przed wyjściem z UE, które ma nastąpić w marcu 2019 roku.

Brytyjski kanclerz skarbu Philip Hammond i premier Chin Li Keqiang w PekinieBrytyjski kanclerz skarbu Philip Hammond i premier Chin Li Keqiang w Pekinie Fred Dufour / AP

Czytaj też: Upokorzenie Theresy May. Nie można wykluczyć, że brexitu w ogóle nie będzie

Podczas wizyty Philipa Hammonda w Pekinie oba kraje podpisały też szereg innych umów handlowych. Między innymi brytyjska agencja eksportowa wesprze kwotą do 25 mld funtów projekty związane z inicjatywą Pasa i Szlaku w Azji.

Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku została po raz pierwszy ogłoszona cztery lata temu, ale wiosną tego roku temat wrócił po tym, jak prezydent Xi Jinping ogłosił, że kraj wyda na nią ponad 100 mld dolarów. Projekt ma ożywić handel między Chinami i ich partnerami.

Kontenerowiec w porcie niedaleko SzanghajuKontenerowiec w porcie niedaleko Szanghaju AP / AP

Ułożenie na nowo dobrych stosunków handlowych to jedno z głównych zmartwień brytyjskiego rządu po brexicie. Londyn musi się porozumieć nie tylko z państwami spoza UE, ale także z krajami unijnymi, z którymi obecnie jest w strefie wolnego handlu. To będzie kolejne wyzwanie w negocjacjach brexitowych, które kilka dni temu oficjalnie weszły w drugą fazę. Porozumienie w tej kwestii może okazać się trudniejsze niż dotychczasowe głośne dyskusje na temat rozliczeń finansowych między Londynem a Brukselą.  

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: