"500 plus" na polskie leki. Morawiecki z Gowinem ogłaszają nowy rządowy program

W Polsce mamy opracować i produkować więcej leków. Pomóc w tym ma nowy Instytut Biotechnologi Medycznej i pół miliarda złotych na początek.

- Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też jednocześnie szansą rozwojową i temu chcemy dać dzisiaj wyraz z premierem Gowinem – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Na początku zauważył, że w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków są to leki francuskie lub niemieckie.

Tańsze leki i Instytut Biotechnologi Medycznej

- Pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków. Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane – deklarował Morawiecki.

Czytaj więcej: Innowacje Morawieckiego? Piękne marzenia. Nasze wydatki na badania są żenująco niskie.

By tak się stało, rząd powoła Instytut Biotechnologi Medycznej - instytucję, której celem będzie prowadzenie badań naukowych prowadzących do wyprodukowania polskich leków na najpoważniejsze choroby. Dzięki niemu, jak mówił Gowin, „nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

500 mln zł na badania

Sam nowy instytut to nie wszystko. Rząd chce też przeznaczyć niemałe pieniądze na badania biotechnologiczne. Jak powiedział Jarosław Gowin jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne.

Wydaniem tych pieniędzy, które trafią do drogą konkursów, do polskich zespołów badawczych w PAN lub na polskich uczelniach, będzie Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu. Ma on, zdaniem wicepremiera, zapewnić obsługę administracyjną, więc nie będzie tutaj potrzebne tworzenie dodatkowych etatów.

Korea Północna masowo podrabia amerykańskie dolary

Więcej o: