Premier Morawiecki powołał kolejną "Polską Grupę". Rząd zainwestuje w nią 1,2 mld złotych

Premier Mateusz Morawiecki powołał do życia Polską Grupę Lotniczą. W jej skład wejdą PLL LOT i kilka innych spółek Skarbu Państwa. Celem Grupy ma być "poprawa konkurencyjności polskiego sektora usług pasażerskich".

Nowo powstała Polska Grupa Lotnicza jest spółką akcyjną Skarbu Państwa. Ten zasilił ją kapitałem w wysokości 1,2 mld zł.

Choć Polska Grupa Lotnicza już została powołana do życia, szczegółowy sposób jej działania czy nawet jej skład i strukturę zarządczą poznamy dopiero za kilka miesięcy. Na pewno do PGL wejdą m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT czy spółki LOT AMS (zajmuje się obsługą techniczną samolotów) oraz LS Airport Services (jej zadaniem jest obsługa naziemna pasażerów i ładunków).

Na czele Polskiej Grupy Lotniczej stanął Rafał Milczarski, który jednocześnie pozostaje prezesem PLL LOT. Jak zaznacza Milczarski, nową funkcję będzie sprawował pro bono.

Po co powstaje Polska Grupa Lotnicza?

Jak tłumaczy prezes LOT, cytowany przez PAP, w idei Polskiej Grupy Lotniczej chodzi przede wszystkim o „synergię ze współdziałania spółek” i „zwiększanie efektywności biznesowej”. To w perspektywie ma dawać Skarbowi Państwa, jako właścicielowi spółek, więcej pieniędzy. Milczarski dodaje, że taka konsolidacja na rynku lotniczym to nic nowego i w podobnych strukturach działa też np. Lufthansa czy Air France KLM.

Spółki, które wejdą w skład PGL, nadal będą działać oddzielnie - niemniej połączy je wspólna strategia.

Polska Grupa Lotnicza ma mieć też jeszcze jeden, ciekawy, już mocniej sprecyzowany cel. Otóż w jej ramach ma powstać fundusz leasingowy dla samolotów pasażerskich. Do tej spółki ma popłynąć ok. 1 mld zł z całe kwoty 1,2 mld zł, która zasili PGL. Fundusz leasingowy ma kupować od producentów samoloty, a następnie udostępniać je przewoźnikom, w tym także LOT-owi.

LOT z pewnością nie będzie pierwszym klientem funduszu, Mamy już zapewnione finansowanie dla naszych planów rozwoju floty na 2018 i 2019 rok, więc najwcześniej możemy zacząć rozmawiać z funduszem od 2020 roku. Jakimi samolotami zainteresowany jest LOT? Na pewno szerokadłubowymi, ale potencjalnie interesują nas też samoloty regionalne, zabierające na pokład od 100 do 130-140 pasażerów 

- mówi Milczarski, cytowany przez portal fly4free.pl.

Milczarski zapewnia, że współpraca między LOT-em a funduszem leasingowym będzie się odbywać na zasadach rynkowych - w innych przypadkach byłoby to nieopłacalne dla LOT-u lub spółka naraziłaby się na zarzuty o niedozwolonej pomocy publicznej.

Ta druga kwestia jest o tyle „śliska”, że w 2014 r. LOT dostał już na restrukturyzację pomoc publiczną, na którą zgodziła się Komisja Europejska, a zgodnie z unijnymi regułami, taki ruch jest dozwolony tylko raz na 10 lat. Prezes LOT oraz eksperci są jednak przekonani, że jeśli cały zamysł PGL i jej finansowania zostanie zaprezentowany Komisji Europejskiej jasno i przejrzyście, to nie powinno być z jej strony żadnych zastrzeżeń.

LOT z wysokim zyskiem

Jak wynika ze wstępnych szacunków PLL LOT, zyski spółki w ubiegłym roku na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów miał wynieść ok. 280 mln zł - o ok. 100 mln zł więcej niż w 2016 r. LOT miał przewieźć w 2017 r. ponad 6,8 mln pasażerów.

Czytaj też: LOT z ambitnymi planami. Te nowoczesne maszyny Boeinga mają pomóc w podboju nieba nad m.in. Europą

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (98)
Powstała Polska Grupa Lotnicza. W niej LOT i kilka innych spółek
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 14

  No i będziemy mieli na utrzymaniu doskonale opłacaną watahę kolejnych Misiewiczów!

 • jerzykkur38

  Oceniono 10 razy 10

  Wyznawcy i miłośnicy Prezesa Polski i Naczelnika Państwa,mogą zacierać ręce.Dla setek cwaniaków,szwagrów,kuzynów,pociotków,Misiewiczów,Mastalerków,Jasińskich,Jaworskich,Sadurskich,Witoldów Ziobrów,Kraczkowskich,Czarneckich,szykują się niezwykle intratne fuchy i synekury.Wymagane kompetencje to bezwzględna miłość do Wodza i oddawanie mu boskiej czci.Ku chwale Ojczyzny!

 • atibalo

  Oceniono 8 razy 6

  Zawsze i pewnie w każdym kraju były środki wspierające rodzinę , w PRL -u też .
  Ale nigdzie nie ma takiego rozdawnictwa pieniędzy kosztem np. emerytów ,
  którzy budowali ten kraj .

 • acototak

  Oceniono 4 razy 4

  To tak jak z tym milionem samochodów elektrycznych

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 4

  Ważne aby było dużo stołków dla misiewiczów-pisiewiczów , innego uzasadnienia dla takich "narodowych" grup nie ma , ale wolaki-cebulaki niedługo zorientują się po ubytkach w własnej kieszeni , gdy będą za to wszystko płacić.

 • ferroetigni

  Oceniono 8 razy 4

  łobuzy z PiS, zabrali 4 miliardy złotych z funduszu aktywizacji bezrobotnych, żeby topić pieniądze w takich spółkach swoich kolesi, granda!

 • tad-tad

  Oceniono 10 razy 4

  Jak nie wiadomo o co chodzi to napewno o pieniądze, wyprowadzone z budżetu do spółki, tak żeby unia nie kwestionowała, , Tak namieszać by nikt nie wiedział o co chodzi. Nowa "Strategia" Morawieckiego .

 • biker7

  Oceniono 3 razy 3

  kiedy Polska Grupa Misiewiczów ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX