Premier Morawiecki powołał kolejną "Polską Grupę". Rząd zainwestuje w nią 1,2 mld złotych

Premier Mateusz Morawiecki powołał do życia Polską Grupę Lotniczą. W jej skład wejdą PLL LOT i kilka innych spółek Skarbu Państwa. Celem Grupy ma być "poprawa konkurencyjności polskiego sektora usług pasażerskich".

Nowo powstała Polska Grupa Lotnicza jest spółką akcyjną Skarbu Państwa. Ten zasilił ją kapitałem w wysokości 1,2 mld zł.

Choć Polska Grupa Lotnicza już została powołana do życia, szczegółowy sposób jej działania czy nawet jej skład i strukturę zarządczą poznamy dopiero za kilka miesięcy. Na pewno do PGL wejdą m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT czy spółki LOT AMS (zajmuje się obsługą techniczną samolotów) oraz LS Airport Services (jej zadaniem jest obsługa naziemna pasażerów i ładunków).

Na czele Polskiej Grupy Lotniczej stanął Rafał Milczarski, który jednocześnie pozostaje prezesem PLL LOT. Jak zaznacza Milczarski, nową funkcję będzie sprawował pro bono.

Po co powstaje Polska Grupa Lotnicza?

Jak tłumaczy prezes LOT, cytowany przez PAP, w idei Polskiej Grupy Lotniczej chodzi przede wszystkim o „synergię ze współdziałania spółek” i „zwiększanie efektywności biznesowej”. To w perspektywie ma dawać Skarbowi Państwa, jako właścicielowi spółek, więcej pieniędzy. Milczarski dodaje, że taka konsolidacja na rynku lotniczym to nic nowego i w podobnych strukturach działa też np. Lufthansa czy Air France KLM.

Spółki, które wejdą w skład PGL, nadal będą działać oddzielnie - niemniej połączy je wspólna strategia.

Polska Grupa Lotnicza ma mieć też jeszcze jeden, ciekawy, już mocniej sprecyzowany cel. Otóż w jej ramach ma powstać fundusz leasingowy dla samolotów pasażerskich. Do tej spółki ma popłynąć ok. 1 mld zł z całe kwoty 1,2 mld zł, która zasili PGL. Fundusz leasingowy ma kupować od producentów samoloty, a następnie udostępniać je przewoźnikom, w tym także LOT-owi.

LOT z pewnością nie będzie pierwszym klientem funduszu, Mamy już zapewnione finansowanie dla naszych planów rozwoju floty na 2018 i 2019 rok, więc najwcześniej możemy zacząć rozmawiać z funduszem od 2020 roku. Jakimi samolotami zainteresowany jest LOT? Na pewno szerokadłubowymi, ale potencjalnie interesują nas też samoloty regionalne, zabierające na pokład od 100 do 130-140 pasażerów 

- mówi Milczarski, cytowany przez portal fly4free.pl.

Milczarski zapewnia, że współpraca między LOT-em a funduszem leasingowym będzie się odbywać na zasadach rynkowych - w innych przypadkach byłoby to nieopłacalne dla LOT-u lub spółka naraziłaby się na zarzuty o niedozwolonej pomocy publicznej.

Ta druga kwestia jest o tyle „śliska”, że w 2014 r. LOT dostał już na restrukturyzację pomoc publiczną, na którą zgodziła się Komisja Europejska, a zgodnie z unijnymi regułami, taki ruch jest dozwolony tylko raz na 10 lat. Prezes LOT oraz eksperci są jednak przekonani, że jeśli cały zamysł PGL i jej finansowania zostanie zaprezentowany Komisji Europejskiej jasno i przejrzyście, to nie powinno być z jej strony żadnych zastrzeżeń.

LOT z wysokim zyskiem

Jak wynika ze wstępnych szacunków PLL LOT, zyski spółki w ubiegłym roku na działalności podstawowej, czyli przewozie pasażerów miał wynieść ok. 280 mln zł - o ok. 100 mln zł więcej niż w 2016 r. LOT miał przewieźć w 2017 r. ponad 6,8 mln pasażerów.

Czytaj też: LOT z ambitnymi planami. Te nowoczesne maszyny Boeinga mają pomóc w podboju nieba nad m.in. Europą

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]