Operator A2 podniósł opłaty za przejazd. Jest reakcja ze strony rządu. "Podwyżka niezasadna"

Od 2 stycznia zwiększyły się stawki za przejazd autostradą A2 z Nowego Tomyśla do Konina. To fragment zarządzany przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska, kontrolowaną przez Kulczyk Holding. Do tej decyzji odniosło się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Opłata za przejazd samochodem osobowym każdym z trzech odcinków na trasie Nowy Tomyśl - Konin wynosi teraz 20 zł brutto - razem 60 zł, czyli o 3 zł więcej, niż do tej pory. To daje około 40 groszy za kilometr, co oznacza wzrost o 2 grosze.

- Dla porównania, na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad kierowcy płacą 10 gr za kilometr - pisze rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w przesłanym nam komunikacie. Resort ocenia, że podwyżka jest niezasadna.

Wniosek w sprawie podwyżek wcześniej dostał negatywną opinię Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale nie jest ona wiążąca dla Autostrady Wielkopolskiej.

To druga podwyżka na tej autostradzie w ciągu 12 miesięcy - poprzednią wprowadzono w marcu ubiegłego roku.

Spółka podaje, że pieniądze z podwyżki wydane zostaną na utrzymanie autostrady, inwestycje i obsługę kredytów. - Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa. - podkreślała rzecznika Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiatkowska w komunikacie z końca grudnia, zapowiadającym wzrost opłat. I dodała, że spółka ta nie jest podmiotem publicznym, w związku z czym opłaty za przejazd jej odcinkiem A2 nie są zwolnione z podatku VAT. - Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych - napisała.

Autostrada Wielkopolska musi sobie poradzić też z poważnym wyzwaniem finansowym. W sierpniu Komisja Europejska zdecydowała, że musi zwrócić państwu polskiemu prawie 900 mln zł nienależnej rekompensaty plus odsetki. Na razie spółka nie zdecydowała, co w tej sprawie zrobi, według ostatniej informacji, trwa analiza treści decyzji KE i jej uzasadnienia.

Samochód, który wciśnie się w najwęższe miejsce parkingowe. W każdym kole ma osobny silnik

Więcej o:
Komentarze (151)
Operator A2 podniósł opłaty za przejazd autostradą z Nowego Tomyśla do Konina. Jest reakcja ze strony rządu. 'Podwyżka niezasadna'
Zaloguj się
 • stary.gniewny

  Oceniono 41 razy 23

  "pieniądze z podwyżki wydane zostaną na"

  na bale, polowania i zakupy wysp na Karaibach

 • szela81

  Oceniono 32 razy 22

  10 groszy plus wspomniane 60% subwencji to 16 groszy. Z marżą 20. 40 groszy to zdzierstwo i każdy o tym wie.

 • Oceniono 9 razy 7

  Rzeczniczka bezczelnie łże. Podatnicy dopłacają do autostrad prywatnych i to spore pieniądze nawet ci którzy tymi autostradami nie jeżdżą. Dopłacają poprzez tzw. fundusz drogowy.

 • nessuno

  Oceniono 8 razy 6

  Barany będą płakać i płacić, Kulczyk śmieje się zza grobu, a córcia z kompanami będą mieć na piąty wyjazd w roku na Karaiby. I duj im wszystkim w chupę.

 • dana12345

  Oceniono 8 razy 6

  "nienalezna rekompensata " od panstwa... to jednak panstwo dolozylo prywatnej firmie, pani Zofio Kwiatkowska :)

 • antynick

  Oceniono 7 razy 5

  ot i cała "spuścizna" pana doktora

 • Rob roy

  Oceniono 7 razy 5

  kulczyk holding. nie lubie czuc negatywnie ale w przypadku firm tego pana to scyzoryk sie sam otwiera w kieszeni. NIc te firmy nie stworzyly! NIC
  TO BYLA AGENCJA ROZSPRZEDAZY MAJATKU POLSKI ZA PROCENT OD TRANZAKCJI.
  przez firmy pana K mielismy najdrozsza telekomunikacje super piwa chemie z 19 wieku autostrady szczescia kratki w samochodach i inne bzdury - to jest jeden wielki szwindel a beneficjenci K wywiezli pieniadze pod opieke rotschildow do anglii i szwajcarii. czesc w nieruchomosciach - jak nabytych??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX