Wi-Fi w pendolino "bliskie montażu". Ale wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie PKP je zainstaluje

PKP obiecuje Wi-Fi od dawna, ale prace mocno się przedłużają. Jest nadzieja na ich realizację, bo pojawiły się zapowiedzi, że instalacja ma zacząć się niedługo, choć nadal brak konkretnego terminu uruchomienia usługi.

Na początku ubiegłego roku prezes PKP Intercity zapowiadał Wi-Fi w pendolino w ciągu kilku miesięcy. Wakacyjny termin szybko okazał się jednak nierealny, bo do głównego problemu, czyli negocjacji z producentem pociągów, firmą Alstom, doszły jeszcze kłopoty z taborem (naprawa pociągów unieruchomionych z powodu wypadku). Potem pojawiały się sygnały, że szansa na grudzień, ale z tego też nic nie wyszło.

Czytaj też: W samolotach LOT pojawi się wi-fi. Zapewne nawet szybciej niż w pendolino

Pojawiła się nadzieja, że wreszcie może się udać. Prezes PKP powiedział dziennikarzom, że PKP Intercity jest bliskie rozpoczęcia montażu Wi-Fi w pendolino - podaje portal bankier.pl. Miałoby się to odbywać sukcesywnie, podczas przeglądów okresowych. Prezes powtórzył w ten sposób swoje deklaracje z grudnia minionego roku.

W przesłanym nam komunikacie rzeczniczka PKP Intercity Anna Serbeńska sprecyzowała, że w styczniu firma ma dostać ofertę na projekt techniczny instalacji, potem będzie analizować dokumentację i dopiero po zakończeniu tej analizy będzie w stanie podać harmonogram. - Co do ingerencji w poszycie, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż taka ingerencja będzie konieczna - podaje rzeczniczka. Wygląda więc na to, że sam montaż także może nie być szybki i łatwy.

W kwestii technologii PKP Intercity przewiduje łączenie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM w jednym czasie. - Testy były przeprowadzone przez producenta taboru jednostkowo i wypadły pozytywnie - czytamy w komunikacie. Nie wiadomo, kiedy dokładnie pasażerowie mogą liczyć na uruchomienie tej usługi. PKP nie podaje też kosztów jej wprowadzenia, argumentuje, że nie może przedstawić informacji finansowych ze względu na trwające postępowanie.

Pierwszy pociąg pendolino wjechał na tory trzy lata temu. Wi-Fi nie było w nim od początku, ponieważ polska spółka nie zawarła dostępu do internetu w dokumentacji przetargowej. Składy pendolino to jedyne z kupionych przez PKP Intercity, w których nie ma bezprzewodowego internetu. 

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (57)
Wi-Fi w pendolino 'bliskie montażu'. Ale wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie PKP Intercity je zainstaluje
Zaloguj się
 • swerd

  Oceniono 4 razy 4

  po co to wifi w czasach jak kazdy posiadacz smartfonu ma transmisje danych w pakiecie a pozostali i tak nie skorzystają. to jakby montowac budki telefoniczne

 • laszczyny

  Oceniono 4 razy 4

  Kilka milionów złotych nagród przyznała w trakcie swojej kadencji premier Beata Szydło, z czego tylko wiceministrowie w jej rządzie dostali w sumie 2,4 mln zł. Także sama premier korzystała z przyznawanych sobie premii.

  PISoBOLSZEWIA u koryta.

 • fakej

  Oceniono 5 razy 3

  "Wi-Fi nie było w nim od początku, ponieważ polska spółka nie zawarła dostępu do internetu w dokumentacji przetargowej."

  Po co komu wifi w Pendolino skoro prawie każdy telefon ma teraz WiFi i może robić za AP?

 • mijurek

  Oceniono 4 razy 2

  przez pół drogi z Częstochowy do Warszawy nie ma zasięgu komórkowego, to jak ma działać Wi-Fi w Peendolino ?

 • barakuda62

  Oceniono 4 razy 2

  Na początku ubiegłego roku prezes PKP Intercity
  --------------
  Jaki qrva prezes? PiSowski aparatczyk nadany z rozdzielnika dojnej zmiany -ot co

 • smurfmadrala

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby dziób Pendolino wydłużyć o ok. 5 metrów, zmieści się tam nadajnik wi-fi.

 • kalikurambo

  Oceniono 2 razy 2

  @Paweł Kotlarski
  No tak, bo przecież dla czegoś rozchodzącego się 300.000 km/s 200 kilometrów to TAKA różnica. Po drugie w tym wypadku źródło fal porusza się razem z pociągiem, a po trzecie fale elektromagnetyczne rozchodzą się zawsze z tą samą szybkością, niezależnie od tego czy poruszasz się w kierunku źródła czy wręcz przeciwnie. Jedna z tych zagadek wszechświata. Poza tym w przeciwieństwie do fal mechanicznych prędkość fali elektromagnetycznej jest niezależna od częstotliwości fali.
  Nieuk jesteś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX