"Na Kubańczyka" prawdziwą plagą. Polacy tracą coraz większe pieniądze przez to oszustwo

Robert Kędzierski
Polacy w zeszłym roku 3,6 mln razy oddzwaniali do oszustów na zagraniczne numery. Po 11 dniach nowego roku można mieć obawy, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Co jakiś czas przez Polskę przetacza się fala zuchwałych oszustw, które polegają na skłanianiu użytkownika telefonu do oddzwonienia na zagraniczny numer. Przestępcy dzwonią do przypadkowych osób i natychmiastowo się rozłączają. Liczą na to, że ofiara nie zwróci uwagi na symbol "+" przed numerem telefonu i zadzwoni myśląc, że to ważna sprawa. 

Niestety, połączenie za granicę może być kosztowne, bo oszuści dzwonią z tzw. numerów premium.

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, w rozmowie z Newserią Biznes zwraca uwagę na to, że problem narasta. W 2016 roku takich połączeń było 2 mln, rok później niemal dwukrotnie więcej - 3,6 mln. W tym roku może być jeszcze gorzej - po zaledwie 11 dniach zanotowano już ponad 500 tys. takich połączeń. 

Modne jest aktualnie szczególnie oszustwo "na Kubańczyka" - właśnie z tego kraju przestępcy atakują najczęściej. Telefony oszustów wykonywane są też z Gwinei, Beninu, Seszeli i Dominikany. Tongo, Vanuatu, Czarnogóry oraz międzynarodowych sieci satelitarnych. 

Ostatnio do fali ataków doszło na początku stycznia. Abonenci, którzy w dobrej wierze oddzwaniali na numer zaczynający się od +53 narazili się na bardzo wysokie koszty. Minuta połączania z numerem oszustów kosztowała klientów Orange 8,28 zł. Naciągacze wykorzystali okres świąteczny, w którym użytkownicy komórek chętniej oddzwaniają na nieznane numery. 

Orange postanowił anulować opłaty za wykonywanie połączeń w okresie świątecznym. Dziś podkreśla, że był to wyjątek. 

Jeśli nie znamy numeru, jaki nam się wyświetla na telefonie, to po prostu nie oddzwaniajmy. Jeżeli mamy wątpliwość, bo rzeczywiście ktoś mógł do nas zadzwonić z zagranicy, numer można sprawdzić w internecie. Choćby na naszej stronie internetowej jest wykaz wszystkich numerów kierunkowych z zagranicy

– radzi rzecznik prasowy Orange Polska.

Aplikacja 'Odebrać telefon'Aplikacja 'Odebrać telefon' Fot. Google https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mistergroup.muzutozvednout

Radzi też, by zablokować możliwość dzwonienia na numery zagraniczne - można to zrobić za pomocą infolinii. Niektóre telefony czy aplikacje mają także możliwość zdalnego samodzielnego blokowania tych numerów. Jedną z nich jest "Odebrać telefon" na Androida. Aplikacja alarmuje użytkownika, że połączenie pochodzi z zagranicy i może być próbą oszustwa. 

Zdarza się również, że połączenia te są celowo przedłużane, np. użytkownik słyszy sygnał rozłączenia, lecz jeżeli sam nie naciśnie symbolu czerwonej słuchawki, połączenie trwa nadal, a co za tym idzie, operator nalicza wysokie opłaty. 

***

Dlaczego w miarę użytkowania smartfony działają coraz wolniej i jak sobie z tym poradzić

Źródło: newseria.pl

Więcej o: