"Na Kubańczyka" prawdziwą plagą. Polacy tracą coraz większe pieniądze przez to oszustwo

Robert Kędzierski
Polacy w zeszłym roku 3,6 mln razy oddzwaniali do oszustów na zagraniczne numery. Po 11 dniach nowego roku można mieć obawy, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Co jakiś czas przez Polskę przetacza się fala zuchwałych oszustw, które polegają na skłanianiu użytkownika telefonu do oddzwonienia na zagraniczny numer. Przestępcy dzwonią do przypadkowych osób i natychmiastowo się rozłączają. Liczą na to, że ofiara nie zwróci uwagi na symbol "+" przed numerem telefonu i zadzwoni myśląc, że to ważna sprawa. 

Niestety, połączenie za granicę może być kosztowne, bo oszuści dzwonią z tzw. numerów premium.

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, w rozmowie z Newserią Biznes zwraca uwagę na to, że problem narasta. W 2016 roku takich połączeń było 2 mln, rok później niemal dwukrotnie więcej - 3,6 mln. W tym roku może być jeszcze gorzej - po zaledwie 11 dniach zanotowano już ponad 500 tys. takich połączeń. 

Modne jest aktualnie szczególnie oszustwo "na Kubańczyka" - właśnie z tego kraju przestępcy atakują najczęściej. Telefony oszustów wykonywane są też z Gwinei, Beninu, Seszeli i Dominikany. Tongo, Vanuatu, Czarnogóry oraz międzynarodowych sieci satelitarnych. 

Ostatnio do fali ataków doszło na początku stycznia. Abonenci, którzy w dobrej wierze oddzwaniali na numer zaczynający się od +53 narazili się na bardzo wysokie koszty. Minuta połączania z numerem oszustów kosztowała klientów Orange 8,28 zł. Naciągacze wykorzystali okres świąteczny, w którym użytkownicy komórek chętniej oddzwaniają na nieznane numery. 

Orange postanowił anulować opłaty za wykonywanie połączeń w okresie świątecznym. Dziś podkreśla, że był to wyjątek. 

Jeśli nie znamy numeru, jaki nam się wyświetla na telefonie, to po prostu nie oddzwaniajmy. Jeżeli mamy wątpliwość, bo rzeczywiście ktoś mógł do nas zadzwonić z zagranicy, numer można sprawdzić w internecie. Choćby na naszej stronie internetowej jest wykaz wszystkich numerów kierunkowych z zagranicy

– radzi rzecznik prasowy Orange Polska.

Aplikacja 'Odebrać telefon'Aplikacja 'Odebrać telefon' Fot. Google https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mistergroup.muzutozvednout

Radzi też, by zablokować możliwość dzwonienia na numery zagraniczne - można to zrobić za pomocą infolinii. Niektóre telefony czy aplikacje mają także możliwość zdalnego samodzielnego blokowania tych numerów. Jedną z nich jest "Odebrać telefon" na Androida. Aplikacja alarmuje użytkownika, że połączenie pochodzi z zagranicy i może być próbą oszustwa. 

Zdarza się również, że połączenia te są celowo przedłużane, np. użytkownik słyszy sygnał rozłączenia, lecz jeżeli sam nie naciśnie symbolu czerwonej słuchawki, połączenie trwa nadal, a co za tym idzie, operator nalicza wysokie opłaty. 

***

Dlaczego w miarę użytkowania smartfony działają coraz wolniej i jak sobie z tym poradzić

Źródło: newseria.pl

Więcej o:
Komentarze (79)
"Na Kubańczyka" prawdziwą plagą. Polacy tracą coraz większe pieniądze przez to oszustwo
Zaloguj się
 • dorjacp

  Oceniono 25 razy 23

  Zacznijmy od postaw:
  1. Jak ktoś się rozłączył, to jego problem. Czekamy, az zadzwoni ponownie.
  A potem dodajemy numer do automatycznie odrzucanych
  2. Nie odpisujemy na SMS od osób, których nie mamy w książce telefonicznej

  Bo w sumie te "oszustwa" przypominają sytuację, iedy menl prosi o 2zl na piwo a dajemy mu cąły portfel a potem płaczemy, że nas okradziono...

 • america_n_beauty

  Oceniono 8 razy 8

  Nie znam na "kubańczyka", ale znam przekręt na "szafarza łask bożych", stare to jak świat, ale dobrze się przyjęło.

 • maks1956

  Oceniono 7 razy 7

  jakim trzeba być durniem by oddzwaniać na nieznany numer i to jeszcze międzynarodowy a niech płacą jak są tacy ciekawi kto dzwonił

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 8 razy 6

  Ktoś "rozmawiał" dłużnej niż minutę ? To jest podatek od głupoty ...

 • cacadux

  Oceniono 7 razy 5

  NIGDY nie oddzwaniamy na nieznane numery. A jeśli już ciekawośc cie zżera, to wpisz ten numer w Google i już wiesz wszytsko. Tak trudno pojąc i stosować ?

 • pyss_na_pis

  Oceniono 9 razy 5

  Nie ma co żałować naiwniaków, tych pazerniaków od amber gold także. Przez takieprymitywne głupie społeczeństwo Polską rządzi banda ignorantów

 • Kris Smigielski

  Oceniono 21 razy 5

  Nic dziwnego, ze takie cos jak PiS rzadzi w tym klraju. Narod jelopow w kazdej generacji (od "poczecia").

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX