Polska spółka opublikowała krótki komunikat i kurs wystrzelił. Chodzi o przełomowy lek

Mabion to spółka biotechnologiczna, notowana na giełdzie w Warszawie. Pracuje nad lekiem onkologicznym o nazwie MabionCD20. Właśnie otrzymała raport, który zbliżają ją do wprowadzenia leku na rynek.

Giełdowy kurs Mabionu, polskiej firmy biotechnologicznej, w poniedziałek wystrzelił. Po godzinie 13:00 rósł aż o ponad 15 procent.

Notowania spółki Mabion, wykres dziennyNotowania spółki Mabion, wykres dzienny źródło: stooq.pl

W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje spółki podrożały o ponad 70 proc.

Notowania spółki Mabion, wykres za ostatni rokNotowania spółki Mabion, wykres za ostatni rok źródło: stooq.pl

Ważny komunikat

Spółka co jakiś czas informuje inwestorów, że poszczególne punkty końcowe badania są opiniowane pozytywnie. Dziś nadeszła kolejna taka dobra dla firmy wiadomość. Mabion podał, że "w dniu 15 stycznia 2018 otrzymał od firmy zewnętrznej wstępne opracowanie danych w zakresie farmakokinetycznych drugorzędowych punktów końcowych jak również farmakodynamiki MabionCD20 (drugorzędowy punkt końcowy)."

Dalej czytamy, że "Zarząd ocenił uzyskane parametry farmakokinetyczne w grupach leczonych MabionCD20 i MabThera jako równoważne. W zakresie farmakodynamiki w obydwu grupach zaobserwowano wywołanie deplecji (usuwania) limfocytów B, stopień replecji (odtwarzania się) limfocytów w obydwu grupach był podobny."

Mabion bliżej rejestracji leku

A teraz trochę wyjaśnienia. Ta brzmiąca bardzo skomplikowanie informacja oznacza, że testy nowego leku wypadają pozytywnie i Mabion przybliża się do celu – złożenia wniosku do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu. Lek ten ma być stosowany w leczeniu chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej i reumatoidalnego zapalenia stawów.

MabionCD20 to lek biopodobny do preparatu MabThera, produkowanego przez firmę Roche, na który jakiś czas temu wygasł patent. Środek Mabionu nie będzie do końca lekiem generycznym, ale jeśli zostanie zarejestrowany, to dostanie tak zwaną równoważność terapeutyczną z lekiem referencyjnym - czyli w tym przypadku bardzo popularnym środkiem Roche. 

Spółka ma już prawie wszystkie potrzebne dane, podała, że kolejnych wyników nie będzie publikować, ostateczną wersję raportów dołączy po prostu do wniosku do EMA. Raporty w wersji ostatecznej z badania będą wykorzystane we wniosku o pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu (MAA), który Spółka planuje złożyć do EMA. Mabion ostrzega jednocześnie, że Agencja może inaczej ocenić wyniki badań, bo ocena spółki jest "oparta na uproszczonym podejściu statystycznym". Mabion chce złożyć wniosek na początku tego roku - tak zapowiadał prezes Artur Chabowski kilka dni temu.

W oczekiwaniu na zyski

Mabion to polska firma biotechnologiczna, której celem jest wprowadzenie leków opartych na technologii humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Takie leki działają wybiórczo na komórki nowotworowe, dzięki czemu leczenie jest skuteczniejsze i mniej toksyczne dla pacjenta. W 2010 roku debiutowała na rynku NewConnect, a trzy lata później przeniosła się na główny parkiet warszawskiej giełdy.

Wprowadzenie na rynek leku MabionCD20 jest dla firmy priorytetowym projektem. I na pewno bardzo na niego liczy, bo obecnie nie zarabia na swojej działalności. Przez trzy kwartały 2017 roku (to najnowszy dostępny raport finansowy) spółka nie miała żadnych przychodów, a jej strata netto wyniosła 38,6 mln zł.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]