Play Communications poinformował w poniedziałek, że zawarła umowę ze spółką Virgin Mobile Polska otwierającą drogę do przejęcia spółki.
- Podpisane umowy przyznają PLAY, między innymi, opcję nabycia wszystkich udziałów w VMP w 2020 r. Zgodnie z przyjętą metodologią, wycena opcji została oparta o jednoroczne przychody VMP skorygowane o określone elementy. Inwestorzy zobowiązali się spowodować że wszystkie udziały w VMP zostaną sprzedane PLAY w przypadku, gdy PLAY skorzysta z opcji kupna. [...] Strony będą kontynuować współpracę rozpoczętą w momencie powstania VMP przy założeniu, że minimalny poziom gwarantowanych płatności do Play będzie wyższy o około 25 mln zł, osiągając łącznie około 84 mln zł w latach 2018-2021 - - informuje spółka w komunikacie.
Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi Play jest operatorem numer jeden w Polsce. Ma 14,89 mln kart sim. Orange, drugi na liście, ma 14,35 mln kart. Różnica wynosi więc ponad 500 tys. Udział Play w rynku wynosi dziś 29 proc.
Czytaj też: Historia krótkiej wiadomości tekstowej może cię zaskoczyć.
Virgin Mobile Polska to największy operator wirtualny, to znaczy taki, który korzysta z infrastruktury innych operatorów. Na koniec minionego roku miał 412 tys. kart SIM. Do końca bieżącego roku Virgin chce mieć w Polsce milion aktywnych kart SIM. Ewentualne przejęcie jeszcze bardziej wzmocni zatem pozycję Play.
Umowa zawarta pomiędzy Play a Virgin nie oznacza, że w 2020 roku faktycznie dojdzie do przejęcia. Nawet jeśli do niego dojdzie nie jest przesądzone, że klienci Virgin automatycznie przejdą do Play. Z punktu widzenia konsumenta jeszcze przez ok. dwa lata zmienić się może niewiele.
W Polsce działa ok. 25 operatorów MVNO i pięciu MNO (Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, P4 i Aero 2).
***