"Wolny piąteczek" dla wszystkich. Partia Razem chce powalczyć o 35 godzinny tydzień pracy

Jednym z pierwszych projektów, które Partia Razem chciałaby zrealizować po wejściu do Sejmu, jest skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. "Nie musimy tyle pracować. Stać nas na to, by pracy zawodowej poświęcać mniej i by dzięki temu mieć więcej czasu na odpoczynek, rozwój i kontakty z innymi."

W programie "Kto nami rządzi", emitowanym przez WP telewizja, Marcelina Zawisza z Partii Razem przypomniała o głównych projektach swojego ugrupowania.

- Przedstawiliśmy pięć projektów, które będziemy chcieli zrealizować jak wejdziemy do Sejmy w kolejnej kadencji. (...) Projektem, który będziemy chcieli przedłożyć jest 35 godzinny tydzień pracy, ponieważ uważamy, że ludzie w Polsce i tak pracują bardzo dużo. Pracują najwięcej w Europie i prawda jest taka, że my się zaharowujemy - tłumaczyła Zawisza.

- Nie rodzimy się po to, żeby harować. Rodzimy się również po to, żeby mieć rodzinę, przyjaciół, żeby móc spędzać czas wolny tak jak chcemy, a nie tylko po to, żeby pracować - argumentowała. Zawisza dodała, że w Razem jeszcze nie podjęto decyzji, czy tydzień pracy miałby być skrócony o godzinę każdego dnia, czy może kumulacja powinna nastąpić pod koniec tygodnia, tworząc "wolny piąteczek".

Ile pracują Polacy?

Przeciętny Europejczyk pracuje 40,3 godz. tygodniowo. Tyle zgodnie z danymi Eurostatu za 2016 rok wynosi średnia europejska.

Najdłużej pracują pełnoetatowi Brytyjczycy, bo 42,3 godz. tygodniowo. Następnie Cypryjczycy (41,7), Austriacy (41,4), Grecy (41,2) i Polacy oraz Portugalczycy (41,1).  Dla porównania najkrótszy tydzień pracy mają Duńczycy - 37,8 godz.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: