"Wolny piąteczek" dla wszystkich. Partia Razem chce powalczyć o 35 godzinny tydzień pracy

Jednym z pierwszych projektów, które Partia Razem chciałaby zrealizować po wejściu do Sejmu, jest skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. "Nie musimy tyle pracować. Stać nas na to, by pracy zawodowej poświęcać mniej i by dzięki temu mieć więcej czasu na odpoczynek, rozwój i kontakty z innymi."

W programie "Kto nami rządzi", emitowanym przez WP telewizja, Marcelina Zawisza z Partii Razem przypomniała o głównych projektach swojego ugrupowania.

- Przedstawiliśmy pięć projektów, które będziemy chcieli zrealizować jak wejdziemy do Sejmy w kolejnej kadencji. (...) Projektem, który będziemy chcieli przedłożyć jest 35 godzinny tydzień pracy, ponieważ uważamy, że ludzie w Polsce i tak pracują bardzo dużo. Pracują najwięcej w Europie i prawda jest taka, że my się zaharowujemy - tłumaczyła Zawisza.

- Nie rodzimy się po to, żeby harować. Rodzimy się również po to, żeby mieć rodzinę, przyjaciół, żeby móc spędzać czas wolny tak jak chcemy, a nie tylko po to, żeby pracować - argumentowała. Zawisza dodała, że w Razem jeszcze nie podjęto decyzji, czy tydzień pracy miałby być skrócony o godzinę każdego dnia, czy może kumulacja powinna nastąpić pod koniec tygodnia, tworząc "wolny piąteczek".

Ile pracują Polacy?

Przeciętny Europejczyk pracuje 40,3 godz. tygodniowo. Tyle zgodnie z danymi Eurostatu za 2016 rok wynosi średnia europejska.

Najdłużej pracują pełnoetatowi Brytyjczycy, bo 42,3 godz. tygodniowo. Następnie Cypryjczycy (41,7), Austriacy (41,4), Grecy (41,2) i Polacy oraz Portugalczycy (41,1).  Dla porównania najkrótszy tydzień pracy mają Duńczycy - 37,8 godz.

+++

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (313)
"Wolny piąteczek" dla wszystkich. Partia Razem chce powalczyć o 35 godzinny tydzień pracy
Zaloguj się
 • kleha

  Oceniono 60 razy 44

  35 godzin pracy tygodniowo, 60 dni płatnego urlopu i minimalne wynagrodzenie 6 000zł netto i jestem Wasz.

 • g.lesio

  Oceniono 52 razy 28

  Ja bym dodatkowo proponował wolny poniedziałeczek bo po niedzieleczku jest kacycek.

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 41 razy 17

  Podbijam! 35 minut w tygodniu. Czy wyborcy Razem zagłosują na mnie?

 • michal7852

  Oceniono 16 razy 12

  Zamiast tego powinno się pracodawców zobowiązać do bezwzględnego przestrzegania 40godzinnego dnia pracy, który niestety często jest fikcją a pracowników zmusza się do bezpłatnych nadgodzin.

 • nutka7.17

  Oceniono 10 razy 10

  Szanowna lewico a co z Konkordatem i pasieniem czarnego okupanta pieniędzmi z budżetu państwa, co z edukacją wolną od religijnych agitatorów zwanych katechetami, co z etatami sukienkowych w instytucjach państwowych i publicznych. Nie macie pomysłu na uwolnienie się od watykańskiej zarazy kk i tym samym pozyskania traconych rok w rok od 27 lat środków, które mogłyby być przeznaczone na cele społecznej oświaty i edukacji, zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich. W myśl powiedzenia "wygoń z domu księdza zniknie nędza", wypowiedzcie się w kwestii uwolnienia Polski spod buta okupantów kk.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 15 razy 7

  "- Nie rodzimy się po to, żeby harować."
  Kocham ich!
  Niech jeszcze tylko powiedzą, kto zrobi moją robotę, w mojej firmie, kiedy będę miał wolny piąteczek. Wpadnie ktoś z Razem pomóc?

 • dunajec1

  Oceniono 6 razy 6

  Kosciol to poprze pod warunkiem ze bedzie to swieto koscielne z obowiazkowym uczestnictwem na mszy (czytaj taca)

 • naw18

  Oceniono 7 razy 5

  Tam jest pomylka : nie 35 (trzydziesci piec) tylko 3,5 ( trzy i pół) godziny.
  No i wypłaty w co trzecia srode...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX