Poślizg w budowie "zakopianki". Jeden z odcinków może powstać nawet rok później

Włoska firma Salini, wykonawca odcinka drogi krajowej nr 7, czyli popularnej "zakopianki" ze Skomielnej Białej do Chabówki o długości 6 km, zażądała wydłużenia terminu zakończenia inwestycji o rok.

W piątek w Sejmie na pytania posłów dotyczące budowy „zakopianki” odpowiadał wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Dowiedzieliśmy się, że z trzech budowanych teraz jej odcinków prace na dwóch przebiegają zgodnie z planem, na jednym mogą pojawić się opóźnienia.

Najszybciej kierowcy pojadą odcinkiem Lubień - Naprawa o długości 7,6 km. Zaawansowanie jego budowy wynosi 36,4 proc. i zgodnie z zawartym kontraktem budowa zakończy się tutaj w październiku. - Na chwilę obecną mamy pewne problemy z lokalnymi samorządami, ale myślę, że nie ma podstaw do obaw o opóźnienie inwestycji  – dodał Chodkiewicz.

Postępuje też budowa bardzo trudnego odcinka Naprawa – Skomielna Biała. Bardzo trudnego, bowiem tutaj powstaje, kosztem miliarda złotych, dwukomorowy tunel pod masywem góry Mały Luboń o długości 2,6 km. Zaawansowanie prac wynosi 14 proc. i zgodnie z umową ta część inwestycji będzie gotowa na przełomie 2020 i 2021 r. Dotychczas wydrążono w prawej nitce 425 m tunelu i 385 m.

Czytaj więcej: Inwestycje za 15,7 mld zł. Oto 440 km nowych dróg, które mamy dostać w tym roku. 

Spółka Salini chce wydłużenia terminu o rok

Problem pojawił się przy budowie odcinka ze Skomielnej Białej do Chabówki o długości 6 km. Zaawansowanie prac sięga tutaj 40,2 proc. Budowa odcinka miała zakończyć się w drugiej połowie tego roku.

Spółka Salini wystąpiła z szeregiem roszczeń w związku z trudnościami, jakie spotkała na placu budowy i zażądała wydłużenia terminu zakończenia inwestycji o rok.

- Te trudności dotyczą między innymi przybudów sieci energetycznej wysokiego i średniego napięcia na węźle Chabówka oraz na różnych obiektach inżynierskich – tłumaczył Chodkiewicz w Sejmie.

Mapa całego odcinka S7 Lubień - Rabka ZdrójMapa całego odcinka S7 Lubień - Rabka Zdrój Ministerstwo Infrastruktury

Dodał też , że obecnie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwa analiza żądań Włochów i dopiero, gdy ten proces się zakończy, zostanie podjęta decyzja, czy te roszczenia są zasadne. Najprawdopodobniej – jak powiedział wiceminister infrastruktury - część roszczeń trzeba będzie uwzględnić.

Chodkiewicz przypomniał ponadto posłom, że w listopadzie ogłoszono przetarg na budowę nowej, dwujezdniowej „zakopianki” na odcinku Rdzawka - Nowy Targ. W tym roku ma być podpisana umowa z wykonawcą. Czas budowy tego odcinka ustalono na 44 miesiące.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: