Facebook pokazał wyniki za 2017 r. Nawet jak jest nieco gorzej, to wszystko jest pod kontrolą

Facebook pokazał swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2017 r. oraz cały poprzedni rok. Pomimo wzrostów przychodów czy liczby użytkowników, początkowo inwestorzy nie byli zachwyceni. W handlu posesyjnym akcje giganta traciły nawet ponad 4 proc., ale w czasie trwania konferencji prasowej sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

Po tym, jak Facebook pokazał wyniki za zeszły rok, cena akcji na giełdzie w obrocie posesyjnym początkowo spadała o ponad 4 proc. 

Inwestorów mógł przestraszyć m.in. fakt, że, jak wynika z wypowiedzi Marka Zuckerberga, na skutek zmian w portalu czas spędzany na Facebooku przez jego użytkowników spadł o 50 mln godzin dziennie. To efekt m.in. poczynionych zmian mających na celu pokazywanie użytkownikom mniej viralowych filmów. To także strategia Facebooka na ten rok – aby serwis był nie tylko źródłem rozrywki, ale przyczyniał się także do szeroko pojmowanego wzrostu dobrobytu ludzi i społeczeństwa. - Robimy to zachęcając do sensownych powiązań między ludźmi, a nie do biernej konsumpcji treści – tłumaczy Zuckerberg.

Inwestorów mógł też zaniepokoić ten wykres. Okazało się, że choć  liczba aktywnych użytkowników Facebooka dziennie na całym świecie rośnie – 1,4 mld osób na koniec 2017 r. w porównaniu z 1,37 mld na koniec III kwartału, to w USA i Kanadzie akurat użytkowników delikatnie ubyło. To pierwszy taki spadek w historii.

Niemniej wyniki finansowe Facebooka są pozytywne. Przychody serwisu w IV kw.  ub. r. wyniosły niemal 13 mld dolarów. To więcej od oczekiwań analityków, a także więcej o ponad 2,5 mld niż na koniec III kw. ub.r. i o ponad 4 mld dol. w zestawieniu z końcem 2016 r. Co prawda zysk netto (i zysk na jedną akcję) nieco spadł kwartał do kwartału – do poziomu niespełna 4,3 mld dolarów, jednak serwis tłumaczy, że to kwestia zmian podatkowych w USA, które zwiększyły jego obciążenia aż o 2,27 mld dol.

I te wyniki oraz uspokajające słowa szefa portalu Marka Zuckerberga, że (w największym skrócie) Facebook się zmienia, ale wszystko jest pod kontrolą, spowodowały, że kurs akcji spółki zaczął zyskiwał nawet ponad 3 proc. Stan na 8:45 polskiego czasu to kurs o ok. 1,40 proc. wyższy niż na zamknięciu w środę.

.. cnbc.com

Więcej o: