Polacy chcą zabrać 500 plus najbogatszym. Wiceminister tłumaczy, że to bez sensu

Rafał Hirsch
W sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Super Expressu" aż 81 procent pytanych uznało, że osoby zarabiające najwięcej nie powinny dostawać pieniędzy z programu Rodzina 500 plus. Wiceminister pracy uważa, że taka zmiana nie miałaby sensu.

W sondażowym pytaniu chodzi konkretnie o „rodziny zarabiające miesięcznie powyżej 10 tysięcy złotych na osobę”. Chodzi więc o takie rodziny, w których jest co najmniej dwójka dzieci (w przypadku jednego zarobki są wyraźnie powyżej progu dopuszczającego świadczenie). Aby taka czteroosobowa rodzina miała dochód co najmniej 10 tys. złotych na osobę, dwójka dorosłych musi zarabiać łącznie co najmniej 40 tysięcy złotych. Inaczej mówiąc, co najmniej jedna osoba z dorosłych musi zarabiać co najmniej 20 tysięcy złotych.

Osoby o takich dochodach nie powinny otrzymywać 500 plus - uważa tak 81 procent biorących udział w sondażu Pollstera dla "Super Expressu". Przeciwnego zdania jest 19 procent zapytanych. Gazeta cytuje też ministra kultury Piotra Glińskiego, który mówi, że w pierwotnej wersji najbogatsi mieli pozostać poza programem, ale zrezygnowano z tego aby uprościć program i nie mnożyć obowiązków biurokratycznych.

Dokładnie na to samo w poniedziałek na Twitterze wskazał wiceminister pracy Bartosz Marczuk. Według jego wyliczeń oszczędności związane z wyrzuceniem z programu 500 plus najbogatszych będą znikome i wyraźnie mniejsze od kosztów, które trzeba by ponieść w związku z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi, czyli z koniecznością weryfikowania oświadczeń o dochodach.

Ustawienie kryterium dochodowego na poziomie 10 tysięcy złotych miesięcznie na osobę oznacza, że na przykład rodzina z dwójką dzieci, w której jeden dorosły zarabia 8 tys. złotych, a drugi 30 tysięcy złotych nadal mogłaby otrzymywać świadczenie. Rodzin z co najmniej dwójką dzieci, w których dochód łączny przekracza 40 tysięcy złotych miesięcznie jest naprawdę niewiele. 

Program Rodzina 500 plus obowiązuje od kwietnia 2016 roku. Jego koszt dla budżetu to około 2 miliardów złotych miesięcznie, czyli około 24 mld zł rocznie.

Podsumowanie 2 lat rządów PiS. Minister Rafalska o 500 +

Więcej o:
Komentarze (332)
Polacy chcą zabrać 500 plus najbogatszym. Wiceminister tłumaczy, że to bez sensu
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 72 razy 52

  Bo Polacy już tak mają, że BARDZIEJ cieszy ich, jak się komuś się coś zabierze albo mu coś ukradną, niż wiadomość że sąsiadowi żyje się LEPIEJ. Ale od mojego, to oczywiście wara.. :-))

 • 34 bezel

  Oceniono 48 razy 40

  To może dać na każde dziecko i nie weryfikować czy sąd przyznał alimenty, to administracja na pewno będzie mieć mniej roboty.

 • Anna Alojzy

  Oceniono 43 razy 25

  A dlaczego bogaci nie zasługują ich dzieci są gorsze???płacą podatki uczciwie pracują i uważam że należy się im tak samo jak i mnie na 2 dziecko i pisze to zarabiających 1820zl a ci "biedni" niech się za pracę wezmą a nie tylko na 500 plus liczą a zł podatku nie dali to jest patologia żeby dawać tym co dnia nie przerobili im należy się socjalne a nie dawanie kasy żeby się rozmnażali -nie stać na dziecko to go nie rób.500 powinno być dla tych gdzie przynajmniej 1 rodzic pracuje uczciwie a nie sciemniaja na czarno albo wcale nie pracują i kasę biorą z naszych podatków!!!

 • 92ilme

  Oceniono 18 razy 14

  A moze po prostu zabrac wszystkim i za te pieniadze pobudowac zlobki i przedszkola, a bezrobotne dziecioroby pogonic do pracy. Tak bedzie chyba sprawiedliwiej.

 • moscu1

  Oceniono 19 razy 11

  A dlaczego nie powinny dostawać? Przecież 500+ to nie jest program socjalny...

 • matylda1001

  Oceniono 15 razy 9

  Wyobrażam sobie co musi czuć samotna matka jednego dziecka zarabiająca najniższą krajową mająca świadomość, że ze swoich podatków dokłada się do kieszonkowego dla dzieci Morawieckiego.

 • skandy5

  Oceniono 8 razy 8

  Nikomu się nie należy 500+

  Może być powiększony odpis podatkowy na dzieci, w zależności od dochodów - z naciskiem na średnio zarabiających (staną na głowie by dzieci wyszły na ludzi) i biednych - bo potrzebują.

  Ale jeśli nie pracujesz (a teraz możliwości już są), to widocznie kasa ci nie potrzebna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX