Roubini: Cena bitcoina spadnie do zera. Pęknie największa bańka w historii

Marcin Kaczmarczyk
Nouriel Roubini, jeden z najbardziej znanych ekonomistów na świecie, twierdzi, że cena bitcoina spadnie do zera. Straci na tym wielu drobnych inwestorów - grube ryby i oszuści wycofają się z kryptowaluty wcześniej i jeszcze na tym zarobią.

Kupowanie bitcoinów to nie jest przewidywalny i bezpieczny biznes. Dzisiaj za bitcoina trzeba zapłacić nieco ponad 7 tys. dol. Tydzień temu kosztował ponad 2 tys. dol. więcej, a na szczycie swych notowań, w połowie grudnia, niemal 20 tys. dol.

Notowania bitcoinaNotowania bitcoina Investing.com

Bitcoin, czyli "matka wszystkich baniek"

Możliwe, że to nie koniec spadków. Nouriel Roubini, człowiek, o którym mówi się, że przewidział ostatni wielki kryzys finansowy, twierdzi, że cena bitcoina spadnie do zera. Jego zdaniem, „matka wszystkich baniek” na bitcoinie właśnie pęka. Roubini ostrzega teraz przed tym krachem niemal wszędzie. Pisze o tym na Twitterze i do ważnego serwisu opinii Project Syndicate, opowiada o tym w wywiadzie dla Bloomberga.

Najwięcej, jego zdaniem, stracą drobni, naiwni inwestorzy. Wielu jest takich – mimo spadków, trzymają cały czas kryptowalutę, nie chcąc jej sprzedać, bo myślą, że jej cena znowu wróci na wysokie poziomy. Taka strategia ich zgubi.

Czytaj więcej: O krachu na rynku bitcoina mówiono już w połowie stycznia. „„Inwestorzy chcą wyrwać się z tego piekła”. 

Zarobią natomiast na kryptowalutach, zdaniem Roubiniego, oszuści i gruby ryby. Oni manipulują cenami na tym rynku, pompując je w górę na chwilę, co podtrzymuje nadzieję drobnych, naiwnych graczy.

Bitcoin i inne kryptowaluty to oszustwo?

Roubini uważa, że problem z bitcoinem jest szerszy – dotyczy również innych kryptowalut, których jest ponad 1300. W ich wypadku też wytworzyły się ogromne bańki spekulacyjne.

Znany ekonomista wątpi ponadto w użyteczność samej technologii blockchain, która pozwoliła stworzyć kryptowaluty. – Istnieje około 10 lat i jedynym jej zastosowaniem są kryptowaluty, które są oszustwem – uważa Roubini.

Tekst pochodzi z „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (220)
Cena bitcoina spadnie do zera. Pęknie największa bańka w historii ? twierdzi Dr Doom
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 27 razy 19

  Technologia blockchain jest niezwykle użyteczna. Przy jej pomocy można bardzo łatwo potroić efekt cieplarniany.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 27 razy 17

  A łyżka na to: niemożliwe.... ale tak im piorą mózgi że moja szesnastoletnia córka jeszcze miesiąc temu była na mnie obrażona że nie chcę "zainwestować" w Bitcoiny... o ile w przypadku 16-latek naiwność jest usprawiedliwiona o tyle w przypadku osób naprawdę dorosłych i z bagażem doświadczenia życiowego nie ma żadnego usprawiedliwienia.... :-)

 • siekieraaxe

  Oceniono 22 razy 16

  Njbarzdiej mne smieszy ze
  oszukiwani
  sami szukaja ideologicznych ,
  antysystemowych usprwiedliwien dla swojej naiwnosci...

 • dziadybaba

  Oceniono 5 razy 5

  W przedszkolu dzieci bawią się w taką grę:
  Pani tłucze talerz i pokazuje utłuczoną połówkę. Dzieci siedzą dookoła Pani ze swoimi talerzami, które też tłuką. To dziecko, które pierwsze utłucze idealnie pasujący kawałek, podchodzi do Pani. Pani sprawdza i jeśli pasuje, dokleja go do swojego talerza i odkłada na kupkę.
  Dziecko, które utłukło pasujący kawałek dostaje plusik. Plusik Pani zapisuje mu na jego karteczce z jabłuszkiem i niezmywalnym flamastrem na talerzu, bo tak dzieci wpisywałyby sobie na karteczki z jabłuszkiem co chcą. Każde dziecko się cieszy, gdy dostanie plusik. Temu który ma ich dużo wszyscy zazdroszczą.
  Trudno jest utłuc talerz tak, żeby pasował, więc mądrzejsze dzieci dobierają się w grupy. Umawiają się, że jeśli ktoś z grupy utłucze dobry kawałek i dostanie plusik, to będzie to ich wspólny plusik. Trudno się podzielić plusikiem. Dlatego Pani pozwala je sprzedawać za złotówki. Ponieważ nie lubi, gdy dzieci się bawią pieniędzmi, Pani zapisuje kto komu sprzedał i kupił od kogo plusik na ich karteczkach z jabłuszkiem i na talerzu pisakiem, żeby każdy mógł zawsze sprawdzić i żeby był porządek. Dzieci z grupy mogą więc sprzedać swój plusik i podzielić się uzyskaną kwotą pieniążków po równo. Żeby sprzedać plusik, trzeba tylko przyjść do Pani i poczekać w kolejce.
  Ponieważ na talerzach jest mało miejsca na zapisywanie, szybko się zapełniają, Pani bierze następny talerz i tłucze na pół. Wszyscy znowu ścigają się kto pierwszy utłucze kawałek pasujący do nowej połówki...

 • merkury-3

  Oceniono 9 razy 5

  Wreszcie ktos powiedzial skretyniałej gimbazie prawdę .Przeciez to jest kopia Tulipanow w Amsterdamie w 1637 roku .
  Rownie dobrze można gimbazie zaoferowac kwanty promieniowania z galaktylki Andromedy . Pokolenia Facebooka i googla jesy calkowicie ogłupione przez globalistow . Chyba nikt nie ma wątpliwosci ze za tym oszustwem stoi gruba ryba w kołnierzyku

 • darpodinio

  Oceniono 8 razy 4

  To że BTC i inne krypto są znakomitym narzędziem spekulacyjnym i są tak naprawdę g warte to fakt. Technologię blockchain czyli łańcuch blokowy po polskiemu pewnie da się wykorzystać w "normalnym" biznesie i wiele firm już nad tym pracuje. Czy da się jeszcze zarobić na krypto? Mam nadzieję że tak. Uruchomienie kontraktów terminowych na BTC + realizacja zysków z zeszłego roku spowodowały obecną korektę. Czy dno było na poziomie 6k$ i czy będzie odbicie do poziomów z górki czyli 20k$?Nie wiem, mam tylko nadzieję że rynek krypto nie jest jeszcze spisany na straty i czeka nas jeszcze niezły rollercoaster. Chodzi przecież tylko o to żeby kupić na dołku i sprzedać na górce ;-)

 • jerzy30

  Oceniono 6 razy 4

  frajerow lapczywych na kase nigdy nie brakowalo - Amber Gold to taki polski bitcoin

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 2

  Czy PiS powoła komisję?
  Taką jak do Ambergoldu?
  Bo "poszkodowani" chyba się znajdą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX