Roubini: Cena bitcoina spadnie do zera. Pęknie największa bańka w historii

Marcin Kaczmarczyk
Nouriel Roubini, jeden z najbardziej znanych ekonomistów na świecie, twierdzi, że cena bitcoina spadnie do zera. Straci na tym wielu drobnych inwestorów - grube ryby i oszuści wycofają się z kryptowaluty wcześniej i jeszcze na tym zarobią.

Kupowanie bitcoinów to nie jest przewidywalny i bezpieczny biznes. Dzisiaj za bitcoina trzeba zapłacić nieco ponad 7 tys. dol. Tydzień temu kosztował ponad 2 tys. dol. więcej, a na szczycie swych notowań, w połowie grudnia, niemal 20 tys. dol.

Notowania bitcoinaNotowania bitcoina Investing.com

Bitcoin, czyli "matka wszystkich baniek"

Możliwe, że to nie koniec spadków. Nouriel Roubini, człowiek, o którym mówi się, że przewidział ostatni wielki kryzys finansowy, twierdzi, że cena bitcoina spadnie do zera. Jego zdaniem, „matka wszystkich baniek” na bitcoinie właśnie pęka. Roubini ostrzega teraz przed tym krachem niemal wszędzie. Pisze o tym na Twitterze i do ważnego serwisu opinii Project Syndicate, opowiada o tym w wywiadzie dla Bloomberga.

Najwięcej, jego zdaniem, stracą drobni, naiwni inwestorzy. Wielu jest takich – mimo spadków, trzymają cały czas kryptowalutę, nie chcąc jej sprzedać, bo myślą, że jej cena znowu wróci na wysokie poziomy. Taka strategia ich zgubi.

Czytaj więcej: O krachu na rynku bitcoina mówiono już w połowie stycznia. „„Inwestorzy chcą wyrwać się z tego piekła”. 

Zarobią natomiast na kryptowalutach, zdaniem Roubiniego, oszuści i gruby ryby. Oni manipulują cenami na tym rynku, pompując je w górę na chwilę, co podtrzymuje nadzieję drobnych, naiwnych graczy.

Bitcoin i inne kryptowaluty to oszustwo?

Roubini uważa, że problem z bitcoinem jest szerszy – dotyczy również innych kryptowalut, których jest ponad 1300. W ich wypadku też wytworzyły się ogromne bańki spekulacyjne.

Znany ekonomista wątpi ponadto w użyteczność samej technologii blockchain, która pozwoliła stworzyć kryptowaluty. – Istnieje około 10 lat i jedynym jej zastosowaniem są kryptowaluty, które są oszustwem – uważa Roubini.

Tekst pochodzi z „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: