Amazon zbuduje w Polsce kolejne magazyny? Szuka lokalizacji dla nowych inwestycji

Andrzej Mandel
Trzy duże magazyny, 9 tysięcy zatrudnionych to za mało. Amazon planuje kolejne inwestycje w Polsce. Są powody do zadowolenia?

W najbliższym czasie planowane ma być otwarcie kolejnych magazynów amerykańskiego giganta e-handlu w Polsce. Inwestycje planowane są na Dolnym Śląsku i w Gliwicach, obie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych wiążących się z ulgami w podatkach. Według serwisu Money.pl, który dotarł do tych informacji, chodzi o Chojny pod Legnicą oraz Gliwice. Otwarcie kolejnych dwóch magazynów oznaczałoby, że Amazon miałby już ich w Polsce łącznie pięć. Obecne zlokalizowane są pod Wrocławiem, pod Poznaniem i w Szczecinie-Kołbaskowie. 

W grudniuGazeta Wyborcza” informowała o jeszcze jednej możliwej lokalizacji nowej inwestycji Amazona. Według białostockiego dodatku „Gazety” gigant ma interesować się lokalizacją w podbiałostockich Krywlanach. Ciężko stwierdzić, na razie, czy jest to planowana kolejna inwestycja (co dawałoby 6 centrów logistycznych Amazona w Polsce) czy też jedna z lokalizacji do wyboru. Wiele jednak wskazuje na to, że jednak chodzi o jeszcze jedną lokalizację.

Kontrowersje i miliardowe inwestycje

Z obecnością Amazona w Polsce od początku związane są nie tylko pozytywne wrażenia związane z tworzeniem nowych miejsc pracy i dużymi inwestycjami, ale także kontrowersje. Amazon wchodził do Polski w czasie strajków w swoich niemieckich centrach dystrybucyjnych. W Polsce atakowany był za przypadki łamania prawa pracy (w 2015 Amazon został ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy), a ostatnio głośno było o ekspertyzie mówiącej, że praktycznie niemożliwe jest skorzystanie z prawa do odpoczynku w czasie pracy czy nierealnych normach. Kilka dni temu, zaraz po zakończeniu zmiany, zmarł 69-letni pracownik Amazona. Część mediów i komentatorów obwinia za to właśnie normy pracy, ale przyczyny śmierci nie są znane.

Łącznie Amazon zainwestował w Polsce już ponad 3 miliardy złotych i zatrudnia 9 tysięcy osób. Nadal jednak nie wszedł formalnie na polski rynek, chociaż klienci z Polski mogą już od dawna korzystać ze spolszczonej wersji pod adresem amazon.de.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (55)
Amazon zbuduje w Polsce kolejne magazyny? Szuka lokalizacji dla nowych inwestycji
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 5

  magazyny to moga sobie stawiać, ale pytanie jest kiedy zaczna działać (jako sklep) na terenie Polski?

 • sitoo

  Oceniono 9 razy 5

  Mały problem Gazeta. Przegapiliście magazyn w Sosnowcu, który działa od zeszłego roku. Nie lubię czepiać się dziennikarzy czy studentów jak inny, ale w tym przypadku taki błąd to trochę bieda.

 • tk

  Oceniono 6 razy 4

  Biorać pod uwagę warunki pracy i reputację pracowdawcy, proponuję Rogoźnicę albo Sztutowo. Będzie można wykorzystać istniejącą infrastrukturę i nawiązać do sprawdzonych wzorców.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 2 razy 2

  No i gitara
  Ja kupuje wszystko na Amazonie ...
  Super firma , kiedy oddaje nie robia zadnych problemow i zadnych pytan ...zadnych papierow do wypelniania...

 • welcometopoland

  Oceniono 1 raz 1

  Z robotami czy z pensją 1550 netto ?

 • mariohudds

  Oceniono 1 raz 1

  Co z tego że możemy korzystać z Amazon.de skoro nie wszystko wysyłają do Polski?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 1 raz 1

  Amazon jest dziś najcenniejszą marką świata

  Sklep internetowy Amazon zepchnął Google z pierwszego miejsca na liście najbardziej wartościowych marek na świecie przygotowywanej co roku przez firmę BrandFinance. Ta pierwsza marka jest warta ponad 150 mld dol. W ciągu ostatniego roku „podrożała” o ponad 40 proc.

  Wartość Google’a też się zwiększyła, ale o 10 proc., do niewiele ponad 120 mld dol. To wystarczyło do zajęcia dopiero trzeciego miejsca. Drugą pozycję utrzymał bowiem Apple, którego marka jest warta 146 mld dol.

  Twórcy rankingu stwierdzają, że zaczynając skromnie jako księgarnia internetowa, Amazon stał się największym biznesem internetowym na świecie, zarówno pod względem wartości rynkowej jak i przychodów. W III kwartale ubiegłego roku (dane za IV kw., tradycyjnie najlepszy w handlu) obroty firmy wyniosły niemal 44 mld dol. Były o jedną trzecią większe niż rok wcześniej.

  - Siła i wartość marki Amazon pozwalają firmie nieustannie rozwijać się zarówno geograficznie, jak i w nowych sektorach – komentuje David Haigh, prezes Brand Finance. W ubiegłym roku Amazon za niemal 14 mld dol. przejął amerykańską sieć sklepów spożywczych Whole Foods, co odebrano jako krok w stronę zaistnienia także w „fizycznym” handlu. Gdy we wtorek gigant handlu internetowego zapowiedział wraz z bankiem JP Morgan i ubezpieczeniowym Berkshire Hathaway uruchomienie firmy sprzedającej polisy zdrowotne, rynkowa wartość towarzystw działających już na tym rynku w ciągu kilku godzin spadła o 30 mld dol.

  Amazon jest jednak równocześnie jedyną marką w pierwszej piątce, której nie nadano najwyższego ratingu AAA+. Jej ocena to AAA-.

  Wśród 500 najbardziej wartościowych marek prawie 200 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To m.in. efekt rozwiniętego rynku finansowego. W spółkach giełdowych łatwiej o wycenę marki. Równocześnie na liście znalazło się 65 marek z Chin. Ich udział w wartości pierwszej pięćsetki zwiększył się w ostatnich dziesięciu latach z 3 proc. do 15 proc.
  Chociaż na liście jest wiele marek obecnych w naszym kraju, to żadnej polskiej nie ma. Oznacza to, że wartość żadnej z nich nie sięga 3,67 mld dol. (tyle jest wart brand pozycji nr 500 – firmy zarządzającej aktywami BlackRock).

 • mirafas

  Oceniono 1 raz 1

  Oj tam, nie wejdzie Amazon to wejdzie AliExpress czy jeszcze ktoś inny. Nie chcą to ich strata :P

 • obrazony2x

  Oceniono 1 raz 1

  Może tak w Piasecznie po starym Polkolorze? Tyle, że warszawiaki (i słoiki) mogą być za drogie dla nich :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX