Amazon zbuduje w Polsce kolejne magazyny? Szuka lokalizacji dla nowych inwestycji

Andrzej Mandel
Trzy duże magazyny, 9 tysięcy zatrudnionych to za mało. Amazon planuje kolejne inwestycje w Polsce. Są powody do zadowolenia?

W najbliższym czasie planowane ma być otwarcie kolejnych magazynów amerykańskiego giganta e-handlu w Polsce. Inwestycje planowane są na Dolnym Śląsku i w Gliwicach, obie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych wiążących się z ulgami w podatkach. Według serwisu Money.pl, który dotarł do tych informacji, chodzi o Chojny pod Legnicą oraz Gliwice. Otwarcie kolejnych dwóch magazynów oznaczałoby, że Amazon miałby już ich w Polsce łącznie pięć. Obecne zlokalizowane są pod Wrocławiem, pod Poznaniem i w Szczecinie-Kołbaskowie. 

W grudniu „Gazeta Wyborcza” informowała o jeszcze jednej możliwej lokalizacji nowej inwestycji Amazona. Według białostockiego dodatku „Gazety” gigant ma interesować się lokalizacją w podbiałostockich Krywlanach. Ciężko stwierdzić, na razie, czy jest to planowana kolejna inwestycja (co dawałoby 6 centrów logistycznych Amazona w Polsce) czy też jedna z lokalizacji do wyboru. Wiele jednak wskazuje na to, że jednak chodzi o jeszcze jedną lokalizację.

Kontrowersje i miliardowe inwestycje

Z obecnością Amazona w Polsce od początku związane są nie tylko pozytywne wrażenia związane z tworzeniem nowych miejsc pracy i dużymi inwestycjami, ale także kontrowersje. Amazon wchodził do Polski w czasie strajków w swoich niemieckich centrach dystrybucyjnych. W Polsce atakowany był za przypadki łamania prawa pracy (w 2015 Amazon został ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy), a ostatnio głośno było o ekspertyzie mówiącej, że praktycznie niemożliwe jest skorzystanie z prawa do odpoczynku w czasie pracy czy nierealnych normach. Kilka dni temu, zaraz po zakończeniu zmiany, zmarł 69-letni pracownik Amazona. Część mediów i komentatorów obwinia za to właśnie normy pracy, ale przyczyny śmierci nie są znane.

Łącznie Amazon zainwestował w Polsce już ponad 3 miliardy złotych i zatrudnia 9 tysięcy osób. Nadal jednak nie wszedł formalnie na polski rynek, chociaż klienci z Polski mogą już od dawna korzystać ze spolszczonej wersji pod adresem amazon.de.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: