Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawia długoterminowe plany. 19 mld zł na inwestycje

Robert Kędzierski
Jastrzębska Spółka Węglowa przestawiła swoje strategiczne i długoterminowe plany. Zainwestowanie 19 mld zł ma pozwolić na utrzymanie pozycji europejskiego lidera na rynku węgla koksowego i koksu.

Na konferencji, która odbyła się w piątek 9 lutego, władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej przedstawiły długofalowy plan rozwoju. Zakłada on przede wszystkim zwiększenie produkcji węgla i koksu. W przypadku pierwszego z surowców planowany wzrost ma wynieść z poziomu 15 mln ton (tyle wydobyto w roku ubiegłym) do ponad 18 mln ton w roku 2030. Jeśli chodzi o koks, planowana produkcja ma wynieść 3,4 mln ton. Warto przypomnieć, że unijny import węgla to 30 mln ton rocznie, a zużycie przekracza 50 mln ton. 

Utrzymanie tempa rozwoju mają zapewnić inwestycje wynoszące 19 mld zł. Nakłady inwestycyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyniosą 1,8 mld zł w tym roku, a w 2019 r. będą mniejsze, lecz nadał wyższe od 1,5 mld zł - precyzuje komunikat ISBNews. 

Środki zostaną przeznaczone zarówno na zwiększanie możliwości wydobycia obecnych złóż jak i otwieranie nowych. Pieniądze będą też potrzebne na zwiększenie efektywności. Zwiększą się też koszty pracy  - m.in. przez wzrost zatrudnienia, który ma osiągnąć poziom 28 tys. osób. 

Czytaj też: Samochody elektryczne w górniczej spółce. W JSW jeżdżą nimi między kopalniami a urzędami

Wyniki Spółki za trzeci kwartał ubiegłego roku nie były zbyt optymistyczne. JSW osiągnęła 360,4 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, ale konsensus według ankiety PAP wynosił 552 mln. 

Notowania JSWNotowania JSW Fot. Investing.com

Reakcja inwestorów na ogłoszenie nowej koncepcji rozwój była raczej pesymistyczna. Notowania JSW spadły w piątek o ponad 4 proc., a w ciągu dnia zbliżał się do minus 5 proc. Stało się tak pomimo deklaracji prezesa Daniel Ozona, że spółka chce wypracowywać średniorocznie 1 mld zł zysku netto w latach 2018-2030, poinformował. 

Aleksander Śniegocki, kierownik projektu Energia i Klimat w WiseEuropa podczas prezentacji raportu "Ukryty rachunek za węgiel 2017" we wrześniu zeszłego roku informował, że w latach 2013-2016 Polska wydawała 8 mld zł rocznie na wsparcie górnictwa i energetyki węglowej. W latach 2017-2030 kwota ta może wzrosnąć do ponad 11 mld zł

Warto przypomnieć, że rekordowym dla JSW rokiem był rok 2016, kiedy to wartość spółki wzrosła o 500 proc. 

***

Za: biznesalert.pl / PAP

Więcej o:
Komentarze (27)
Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawia długoterminowe plany. 19 mld zł na inwestycje
Zaloguj się
 • doktorfreeman

  Oceniono 17 razy 15

  Jak będzie zysk to dostaje górnik, a jak strata to zapłaci podatnik jak to onegdaj przez wiele lat było. Za dopłaty do dego archaicznego, XIX-wiecznego biznesu mielibyśmy OZE , elektrownie jądrowe i mniejszą zachorowalność na raka ( to też ogromne koszty społeczne) a tak mamy syf i roszczeniowe ZZ

 • ale_w_kolo

  Oceniono 10 razy 8

  "spółka chce wypracowywać średniorocznie 1 mld zł zysku netto" jeśli się im uda to przyjdą górnicy i powiedzą "ZYSK ALBO W PYSK" a zapłaci podatnik ... jak zawsze.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 13 razy 7

  Gdyby JWS chciała zainwestować 19 mld w energię wiatrową, to pewnie zanotowano by wzrost akcji.
  Ale w Polsce, pisowska grupa, eksterminuje Polaków, wypuszczając do atmosfery trujące związki chemiczne, powodujące ciężkie i śmiertelne choroby.
  Smog? Dla PIS nie istnieje.

 • mesik50

  Oceniono 3 razy 3

  To nie JSW zainwestuje te 19 mld. To my społeczeństwo, z naszych podatków. A przecież ten przemysł powoli traci w Polsce rację bytu. I po co gadania rządu o walce ze smogiem. Ten rząd pozwalając na taką politykę zwiększa smog.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 2 razy 2

  A kiedy zniosą 14, 15, 16, 17, 18, pępkowe, ołówkowe, prezesowe, barbórkowe z moich pieniędzy?

 • tadjan

  Oceniono 3 razy 1

  znaczy że kradną w najlepsze obywatelskie pieniądze.........

 • zd46

  Oceniono 3 razy 1

  Ile miliardow w kosciol? Inwestycja nieoplacalna ale na wieki. Nie mylic z wiekami trumny.

 • maciek zakoscielny

  Oceniono 1 raz 1

  zamiast czepiać się śląskiego górnictwa i górników , spójrzcie na wasz najbardziej przynoszący "zyski" zakład jakim jest sejm i wszystko wokół niego drogie warszawiaki :) ile tam idzie pieniędzy z naszych podatków??

 • Tadeusz Urbańczyk

  0

  Zamknąć wszystkie kopalnie. One trują i ciągną dotacje. Wybudujmy wreszcie tę elektrownię atomową i przestańmy utrzymywać górników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX