Taksówkarze i rolnicy też. Fiskus chce szczegółowych sprawozdań na temat rozliczeń VAT większości firm

Piotr Skwirowski
Niespełna dwa tygodnie mają mikroprzedsiębiorcy, by złożyć fiskusowi szczegółowy raport o swoich styczniowych rozliczeniach VAT. Nowy obowiązek obejmie większość firm, które działają w Polsce. Fiskus czeka na 1,6 mln sprawozdań. I duże pieniądze

Przed podatnikami ogromne wyzwanie. Zwłaszcza tymi najmniejszymi. Blisko 1,5 mln małych firm musi w lutym po raz pierwszy złożyć fiskusowi szczegółowy raport o swoich rozliczeniach VAT. Od tej pory będą to robić co miesiąc.

Wszystko to w związku z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Duże firmy składają go fiskusowi od początku lipca 2016 r., małe i średnie firmy od początku 2017 r. Teraz, z początkiem 2018 r., dołączają do nich mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe.

Taksówkarze i rolnicy. Wszyscy czynni z JPK

Wielu przedsiębiorców ciągle jednak o nowym obowiązku nie wie. Inni zastanawiają się czy dotyczy on także ich. Stąd wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

- Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu (VAT-12), zgodnie z przepisami o VAT - podobnie jak inni czynni podatnicy VAT - mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji zakupów i sprzedaży VAT i wysyłania jej jako JPK_VAT - poinformował w środę resort finansów. - JPK_VAT wysyłają też rolnicy, zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT - dodał.

Resort przypomina, że przedsiębiorcy składają JPK_VAT do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca. No chyba, że 25. dzień miesiąca wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy czas na wysłanie JPK upływa w pierwszym dniu roboczym po tym terminie. Tak jest w lutym. 25 lutego to niedziela, dlatego JPK należy złożyć do 26 lutego.

- W lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT - nie ukrywa radości Ministerstwo Finansów.

Czytaj też: Eksperci ocenili polski system podatkowy. Nie pozostawili na nim suchej nitki

Fiskus zbada wszystkie raporty

Ministerstwo Finansów spodziewa się 1,6 mln raportów za styczeń. I tak ma być co miesiąc. Resort zapewnia przy tym, że wszystkie dane, które w formie JPK trafiają do bazy danych fiskusa, są dogłębnie badane. Jego zdaniem, JPK jest korzystne nie tylko dla urzędów skarbowych, ale też dla uczciwych przedsiębiorców, bo pozwala eliminować nieuczciwą konkurencję. Tych, którzy nie płacą podatków. - Dzięki temu wychwytujemy nieprawidłowości w rozliczeniach i oszustwa. Nie będzie miejsca dla szarej strefy w naszej gospodarce - zapewniał kilka dni temu wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marian Banaś.

Niejako w zamian za wywiązanie się przedsiębiorców z nowych obowiązków, Ministerstwo Finansów obiecuje im ograniczenie liczby tradycyjnych kontroli. Ich liczba spada zresztą od kilku lat. Za to, jak zapewnia resort finansów, rośnie ich skuteczność. Inaczej mówiąc, mimo mniejszej liczby kontroli, do budżetu państwa trafia z nich więcej pieniędzy. Dzięki JPK ma być jeszcze skuteczniej. - Dzięki zbieranym szczegółowym danym od podatników możemy lepiej planować kontrole i lepiej wybierać przedsiębiorców do kontroli - tłumaczy resort finansów.

Rusza kampania informacyjna

W związku z ogromną skalą operacji JPK-VAT resort finansów zaplanował wielką kampanię edukacyjno-informacyjną. Skarbówka już przeszkoliła kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców w zakresie składania. Wysyła też maile i smsy do przedsiębiorców z informacjami o tym, że muszą składać fiskusowi raporty na temat swoich rozliczeń VAT. Docelowo takich maili ma być 700 tys. Do tego 500 tys. smsów.

Resort zapowiedział też kampanię informacyjną w mediach tradycyjnych i w internecie. Na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl można znaleźć informatory o tym jak krok po kroku przygotować i złożyć raport JPK_VAT. Są tam też numery do specjalnej infolinii telefonicznej.

- W soboty 17 i 24 lutego, w urzędach skarbowych, w godzinach od 9 do 13, można będzie uzyskać pomoc urzędników przy składaniu JPK. Na taką pomoc taką pomoc można też będzie liczyć w zwykłych godzinach pracy urzędów w dniach od 14 do 23 lutego - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Darmowe aplikacje do wypełniania i składania JPK_VAT

W internecie, na stronie Ministerstwa Finansów, można też znaleźć bezpłatne aplikacje, które pomogą przedsiębiorcom sporządzić raport JPK_VAT i wysłać go do fiskusa.

Od 1 lutego każdy przedsiębiorca może pobrać aplikację e-mikrofirma. - To intuicyjna aplikacja ułatwiająca najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej - reklamuje ją Ministerstwo Finansów.

E-mikrofirma umożliwia m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów czy dodanie sprzedaży paragonowej. - Dzięki niej podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) - tłumaczy resort.

Powstaje pierwsze prywatne miasto. Bez władz, policji i podatków

Więcej o: