Apple niedługo może być wart już bilion dolarów. To będzie pierwsza taka firma w historii

Rynkowa wartość Apple przekroczyła 920 miliardów dolarów. Do okrągłego biliona brakuje coraz mniej i wszystko wskazuje na to, że spółce uda się ten poziom przekroczyć - jako pierwszej na świecie.

Bilion dolarów to nie jest żaden istotny poziom, ale z jakiegoś powodu lubimy okrągłe liczby. W tym przypadku chodzi o jedynkę i dwanaście zer. Giełdowa kapitalizacja Apple, czyli wartość akcji tej spółki na giełdzie, zbliża się do tego właśnie poziomu. Brakuje tak naprawdę niewiele – około 80 mln dolarów, mniej niż 10 proc. wzrostu kursu.

Apple najdroższy w historii

W poniedziałek  Apple zakończył notowania na blisko 1-procentowym plusie, na zamknięciu akcje kosztowały po 181,40 dol., najwięcej w historii. To pozwoliło osiągnąć wartość rynkową na poziomie 922 mld dolarów, choć w trakcie sesji na moment po raz pierwszy przebiła ona 925 mld dolarów.

Notowania Apple od debiutu w 1980 r.Notowania Apple od debiutu w 1980 r. źródło: investing.com

Apple przejmuje internetowy kiosk

Apple rósł w poniedziałek być może po zapowiedzi przejęcia Texture. To serwis, który umożliwia dostęp do subskrypcji internetowych magazynów (w tym National Geographic, Time czy The New Yorker) – czyli jest czymś na kształt internetowego kiosku z gazetami, w którym dokonuje się jednej opłaty a w zamian ma się do dyspozycji 200 różnych tytułów. Bywa określany jako "Netflix dla magazynów".

W tym roku Apple może zostać pierwszą "bilionową" spółką

Według ekspertów, Apple w najbliższym czasie może nadal rosnąć. Wśród przyczyn wymieniają między innymi oczywiście nowe produkty, a także na przykład skup akcji własnych, który może przyciągnąć inwestorów (bo jeśli akcji w obrocie jest mniej, to zysk przypadający na jedną akcję staje się większy, co sprawia, że dla niektórych firma staje się bardziej atrakcyjna).

Takim inwestorem może być na przykład Warren Buffett, który potwierdził, że Apple jest drugą pozycją w jego funduszu Berkshire Hathaway (po Wells Fargo). Buffett powiedział niedawno w wywiadzie dla telewizji CNBC, że w ubiegłym roku kupował więcej akcji Apple niż czegokolwiek innego (warto zauważyć, że w pierwszej piętnastce w portfelu nie ma żadnych innych spółek technologicznych).

Czytaj też: Apple ma więcej gotówki niż wszyscy Polacy na rachunkach w bankach. I zarobił kolejne 20 mld USD

Wyścig do biliona

Apple jest na prowadzeniu jeśli chodzi o wartość rynkową, ale następni na liście – to także spółki technologiczne – nie są znów tak daleko, co więcej, część z nich szybko Apple goni. Na drugim miejscu znajduje się Alphabet (czyli Google) z kapitalizacją na poziomie 810 mld dolarów, na trzecim Amazon z 773 mld dolarów, a dalej Microsoft z 745 mld dolarów. W tym roku Apple urósł na giełdzie o 7,8 proc., Alphabet o 10,7 proc., Amazon aż o 36,7 proc., a Microsoft o 13,7 proc.

+++

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o: