Bilion dolarów to nie jest żaden istotny poziom, ale z jakiegoś powodu lubimy okrągłe liczby. W tym przypadku chodzi o jedynkę i dwanaście zer. Giełdowa kapitalizacja Apple, czyli wartość akcji tej spółki na giełdzie, zbliża się do tego właśnie poziomu. Brakuje tak naprawdę niewiele – około 80 mln dolarów, mniej niż 10 proc. wzrostu kursu.
W poniedziałek Apple zakończył notowania na blisko 1-procentowym plusie, na zamknięciu akcje kosztowały po 181,40 dol., najwięcej w historii. To pozwoliło osiągnąć wartość rynkową na poziomie 922 mld dolarów, choć w trakcie sesji na moment po raz pierwszy przebiła ona 925 mld dolarów.
Notowania Apple od debiutu w 1980 r. źródło: investing.com
Apple rósł w poniedziałek być może po zapowiedzi przejęcia Texture. To serwis, który umożliwia dostęp do subskrypcji internetowych magazynów (w tym National Geographic, Time czy The New Yorker) – czyli jest czymś na kształt internetowego kiosku z gazetami, w którym dokonuje się jednej opłaty a w zamian ma się do dyspozycji 200 różnych tytułów. Bywa określany jako "Netflix dla magazynów".
Według ekspertów, Apple w najbliższym czasie może nadal rosnąć. Wśród przyczyn wymieniają między innymi oczywiście nowe produkty, a także na przykład skup akcji własnych, który może przyciągnąć inwestorów (bo jeśli akcji w obrocie jest mniej, to zysk przypadający na jedną akcję staje się większy, co sprawia, że dla niektórych firma staje się bardziej atrakcyjna).
Takim inwestorem może być na przykład Warren Buffett, który potwierdził, że Apple jest drugą pozycją w jego funduszu Berkshire Hathaway (po Wells Fargo). Buffett powiedział niedawno w wywiadzie dla telewizji CNBC, że w ubiegłym roku kupował więcej akcji Apple niż czegokolwiek innego (warto zauważyć, że w pierwszej piętnastce w portfelu nie ma żadnych innych spółek technologicznych).
Apple jest na prowadzeniu jeśli chodzi o wartość rynkową, ale następni na liście – to także spółki technologiczne – nie są znów tak daleko, co więcej, część z nich szybko Apple goni. Na drugim miejscu znajduje się Alphabet (czyli Google) z kapitalizacją na poziomie 810 mld dolarów, na trzecim Amazon z 773 mld dolarów, a dalej Microsoft z 745 mld dolarów. W tym roku Apple urósł na giełdzie o 7,8 proc., Alphabet o 10,7 proc., Amazon aż o 36,7 proc., a Microsoft o 13,7 proc.
+++