Rosja i Chiny pracują nad nową, groźną bronią. Generał USA: Nie mamy żadnych środków obrony

Rosja i Chiny mają najbardziej zaawansowane badania broni hiperdźwiękowej, pociski tego typu mogą poruszać się co najmniej pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku.

Ogromna prędkość obiektów może być tym, co czyni je "niewidzialnymi". Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten uważa, że wojska amerykańskie nie byłyby w stanie obronić się przed hipersonicznymi pociskami rakietowymi.

- Nie mamy żadnych środków obrony, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam - powiedział gen. Hyten.

Jego zdaniem, zarówno Rosja, jak i Chiny „agresywnie dążą” do tego, by opanować broń hiperdźwiękową.

Pięć razy szybciej niż dźwięk

Pociski hipersoniczne mogą poruszać się z prędkością Mach 5, a więc z prędkością pięciokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku (ponad 6 tys. km/h). Pokonują więc niemal dwa kilometry na sekundę. Dla porównania, Boeing 787 Dreamliner osiąga maksymalną prędkość Mach 0,89 (945 km/h), a używany przez Polskę myśliwiec F-16 Mach 2,02 (2300 km/h).

Broń hipersoniczna jest groźna m.in. z powodu dużej zwrotności, która powoduje, że trudno przewidzieć, w jaki cel trafi.

Prędkości powyżej Mach 5 wymagają nowych konstrukcji, innych niż tradycyjny silnik odrzutowy, rakiety muszą też wytrzymać wysokie temperatury, które powstają przy takiej szybkości.

Test rosyjskiego pocisku hipersonicznegoTest rosyjskiego pocisku hipersonicznego Fot. / AP Photo

Rosja już testuje

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin poruszył temat modernizacji uzbrojenia rosyjskich wojsk. Przedstawił m.in. dwa przykłady broni hipersonicznej. Jednym z nich był pocisk do zwalczania okrętów Kinżał, który osiąga prędkość Mach 10, ma zasięg ponad 2000 km i jest przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Rozlokowano i testowano go w regionach graniczących z Ukrainą i na Kaukazie.

Drugą bronią hipersoniczną, o której powiedział Putin, jest Awangard. To swoisty szybowiec, rozpędzany przez rakietę do prędkości przekraczającej 20 razy prędkość dźwięku.

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (278)
Rosja i Chiny pracują nad nową, groźną bronią. Nawet USA nie mają z nią szans
Zaloguj się
 • tigr

  Oceniono 77 razy 55

  My użyjemy hipersonicznych klęczników, konfensjonałów z antymaterii i neutronowej wody święconej... jednym słowem - MIAŻDŻYMY! :D

 • realistas

  Oceniono 52 razy 32

  Polska zakupi zestawy z USA, za 20 mld zł, które można zniszczyć rakietami za 100 mln zł. Czyli broń nieskuteczną. Ludzie będą umierać bo nie ma lekarstw i lekarzy, a będziemy mieli złom za miliardy. Gdyby to wydać na zdrowie mielibyśmy milion wyleczonych ludzi.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 18

  Broń hipersoniczna jest groźna m.in. z powodu dużej zwrotności, która powoduje, że trudno przewidzieć, w jaki cel trafi.
  ===================================================
  Czy ktoś może mi wytłumaczyć, w jaki sposób pocisk poruszający się z prędkością 5 Ma, może być BARDZIEJ zwrotny, niż klasyczna ale wolniejsza rakieta manewrująca?

  Groźba tej broni polega jedynie na szybkości, a więc o wiele krótszym czasie, jaki upłynie od chwili wystrzelenia, do momentu trafienia w cel, oraz niemożności dogonienia takiego pocisku przez klasyczną antyrakietę.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 35 razy 9

  <<< Jednym z nich był pocisk do zwalczania okrętów Kinżał, który osiąga prędkość Mach 10, ma zasięg ponad 2000 km i jest przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Rozlokowano i testowano go w regionach graniczących z Ukrainą i na Kaukazie. >>>

  Problem w tym, że ów supertajny i najbardziej zaawansowany system uzbrojenia wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie istnieje. Na jedynych ujawnionych zdjęciach widać po prostu rakietę balistyczną lądowego systemu Iskander, podczepioną pod myśliwiec przechwytujący MiG-31 (który nie ma żadnych systemów wykrywania i atakowania celów naziemnych), prawdopodobnie w celu sprawdzenia, czy to jest technicznie możliwe. Sam pocisk ani nie jest niewykrywalny, ani nie ma 2000 km zasięgu, ani w dolnych warstwach atmosfery nie rozpędza się do kilku Ma (bez wyjścia na trajektorię balistyczna). Prawdopodobnie jest to kolejna ze znanych od kilkudziesięciu lat radzieckich/rosyjskich mistyfikacji tego rodzaju.
  Pozdrawiam

 • janw43

  Oceniono 12 razy 8

  Noblista Albert Einstein
  powiedział w roku 1947:
  "Nie wiem jaką bronią będzie się walczyć w czasie
  III wojny światowej, ale IV będzie na kamienie i maczugi"

 • vibhisana

  Oceniono 10 razy 8

  "Broń hipersoniczna jest groźna m.in. z powodu dużej zwrotności"? Właśnie to jest największy problem techniczny tej broni. Przy takiej prędkości złe sterowanie i braki wytrzymałości powodują momentalny rozpad skrzydlatego pocisku. USA najwyraźniej wykorzystuje propagandowo sytuację, mimo, że to Oni najdłużej nad tą bronią pracują. W odpowiednim momencie ogłoszą, że owszem też mają taką broń(jestem przekonany, ze doskonalszą niż Rosja i Chiny), jako odpowiedź na wyścig zbrojeń na Wschodzie :)

 • Gatts 1978

  Oceniono 12 razy 6

  W Polsce wystarczy budować kościoły i pomniki byśmy mogli się wznieść na jeszcze wyższy poziom zaawansowania.

 • fafarafafafa

  Oceniono 8 razy 6

  Hmm... Im większa prędkość, tym większa siła potrzebna do zmiany kierunku, więc zwiększanie prędkości zmniejsza zwrotność. Ale tak było w czasach, w których ja się uczyłem fizyki, a one były przecież słusznie minione, więc pewnie i fizyka dziś inna.

 • bsdw

  Oceniono 12 razy 6

  A w Polsce : Kapelani wojskowi, klęczniki samobieżne. tace dalekiego zasięgu i miotacze różańców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX