Rosja i Chiny pracują nad nową, groźną bronią. Generał USA: Nie mamy żadnych środków obrony

Rosja i Chiny mają najbardziej zaawansowane badania broni hiperdźwiękowej, pociski tego typu mogą poruszać się co najmniej pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku.

Ogromna prędkość obiektów może być tym, co czyni je "niewidzialnymi". Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten uważa, że wojska amerykańskie nie byłyby w stanie obronić się przed hipersonicznymi pociskami rakietowymi.

- Nie mamy żadnych środków obrony, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam - powiedział gen. Hyten.

Jego zdaniem, zarówno Rosja, jak i Chiny „agresywnie dążą” do tego, by opanować broń hiperdźwiękową.

Pięć razy szybciej niż dźwięk

Pociski hipersoniczne mogą poruszać się z prędkością Mach 5, a więc z prędkością pięciokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku (ponad 6 tys. km/h). Pokonują więc niemal dwa kilometry na sekundę. Dla porównania, Boeing 787 Dreamliner osiąga maksymalną prędkość Mach 0,89 (945 km/h), a używany przez Polskę myśliwiec F-16 Mach 2,02 (2300 km/h).

Broń hipersoniczna jest groźna m.in. z powodu dużej zwrotności, która powoduje, że trudno przewidzieć, w jaki cel trafi.

Prędkości powyżej Mach 5 wymagają nowych konstrukcji, innych niż tradycyjny silnik odrzutowy, rakiety muszą też wytrzymać wysokie temperatury, które powstają przy takiej szybkości.

Test rosyjskiego pocisku hipersonicznegoTest rosyjskiego pocisku hipersonicznego Fot. / AP Photo

Rosja już testuje

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin poruszył temat modernizacji uzbrojenia rosyjskich wojsk. Przedstawił m.in. dwa przykłady broni hipersonicznej. Jednym z nich był pocisk do zwalczania okrętów Kinżał, który osiąga prędkość Mach 10, ma zasięg ponad 2000 km i jest przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Rozlokowano i testowano go w regionach graniczących z Ukrainą i na Kaukazie.

Drugą bronią hipersoniczną, o której powiedział Putin, jest Awangard. To swoisty szybowiec, rozpędzany przez rakietę do prędkości przekraczającej 20 razy prędkość dźwięku.

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o: