Solaris na sprzedaż. Polski producent autobusów może zmienić właściciela już w maju

Rodzina Olszewskich, właściciele najbardziej znanej na świecie polskiej marki motoryzacyjnej, zdecydowali się na jej sprzedaż - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Solaris może zmienić właściciela już na przełomie maja i czerwca.

Niewiele mamy takich firm w Polsce jak Solaris. Autobusy tej założonej w połowie lat 90. firmy jeżdżą od lat nie tylko po polskich drogach. Spółka od początku istnienia sprzedała niemal 15 tys. pojazdów, które wyeksportowano do 31 krajów. Często spotkamy je na ulicach choćby niemieckich miast. Solaris produkuje poza autobusami również trolejbusy i tramwaje. Ma jedną z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji autobusów elektrycznych.

Polski Solaris na sprzedaż

Teraz – jak napisał "Dziennik Gazeta Prawna" – Solaris ma być sprzedany. Z powodów osobistych. I moment poszukiwań nowego właściciela dla firmy wybrany został perfekcyjnie. W ubiegłym roku Solaris sprzedał 1397 pojazdów – najwięcej w historii. Jego przychody przekroczyły 1,85 mld zł. Spółka może też pochwalić się zdobyciem tytułu najlepszego autobusu miejskiego w Europie – otrzymał je Solaris Urbino 12 – i solidnym poziomem zamówień na ten rok. Są już chętni na ponad 1400 autobusów i trolejbusów przedsiębiorstwa zbudowanego od zera przez Krzysztofa i Solange Olszewskich.

Prezes Solaris Bus & Coach S.A. Solange OlszewskaPrezes Solaris Bus & Coach S.A. Solange Olszewska Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta /

Czytaj też: Mocarstwowe plany PKP Cargo. Nowy prezes mówi o zagranicznych przejęciach.

Siedmiu chętnych. Bez Mercedesa i Mana

Jak twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", jest siedem podmiotów, które prowadzą proces due diligence, czyli przeglądają dokumenty finansowe firmy pod kątem wyceny i jej zakupu. Olszewscy chcą się pozbyć wszystkich akcji spółki.

Wśród dopuszczonych do procesu nie ma ponoć największych konkurentów spółki – Mercedesa i Mana. Są za to między innymi inwestorzy z Chin i z Turcji.

Jest również państwowy Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Być może stanie się mniejszościowym akcjonariuszem w całej transakcji zakupu, ale nie jest to jeszcze pewne – to tylko jeden ze scenariuszy sprzedaży.

Do transakcji może dojść już na przełomie maja i czerwca – a być może nawet jeszcze szybciej.

Tekst pochodzi z blogu "Giełda i gospodarka.pl".

Autobus 2017 roku i hybrydowa nowość - polska firma podbiła targi w Hanowerze

Więcej o:
Komentarze (133)
Solaris na sprzedaż. Polski producent autobusów może zmienić właściciela już w maju
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 32 razy 22

  Chcialbym przypomniez, ze kiedy M.Morawiecki dotknal bydgoskiej "PESY" ona padla na morde czy teraz tez tak bedzie z "Solarisem"? Widac ze M.Morawiecki ma "wybitna reke do dobrych interesow dobrej zmiany".

 • 23tryt

  Oceniono 18 razy 12

  To może puścić autokar w trasę, zamiast jachtu w celu promowania Polski .....

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 7

  Kupi rząd i do zarządu / na prezesa wystawi (kolejnosc dowolna):
  - Kaje Godek
  - Antoniego Macierewicza
  - Jana Parysa
  - Misiewicza
  - Morawieckiego seniora
  itp...

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 7

  No to pojawiła się szansa na Narodową Fabrykę Autobusów :-)
  Sprawa ważna, bo do samej Rady Nadzorczej będzie można upchnąć ze dwa tuziny swojaków. no i przetargi dla wojska ustawiać tak, by wyszedł taki obciach jak ostatnio z Autosanem, wydymanym przez MAN-a :-)

 • alexander59

  Oceniono 5 razy 5

  Po 2 latach rządów wiadomo kogo, właściciele wolą zgarnąć kasę i spokojnie żyć w "ciepłych krajach", niż użerać się z różnymi "dupkami" z rządowych instytucji!

 • lepiregenre

  Oceniono 5 razy 5

  Nawet najwięksi producenci w tym kraju mają powoli dosyć dobrej zmiany. Wiedzą dobrze, że bezpieczniej jest prowadzić firmę ale tylko za granicą, z dala od ludzi, dla których każdy kto prowadzi własny biznes to przeważnie złodziej i oszust. Więc po co się narażać na ciągłe kontrole z Urzędu Skarbowego, Cennego, CBA i innych flagowych instytucji państwowych, które na siłę szukają pieniędzy m.in. na program 500 Plus. Rząd dla ludycznej polityki zabiera bogatym i rozdaje bidnym, czyli np. kościołowi. Więc ludzie, którzy ciężko pracują na swój sukces, wolą zamienić go teraz na gotówkę, której też coraz częściej nie chcą deponować w polskich bankach. Milionowe premie dla rządzących i awanse totalnie nieprzygotowanych ludzi na lukratywne stanowiska w różnych firmach też zrobiły swoje. jestem przekonany, że tę firmę kupią Chińczycy, którzy już nie wiedzą co mają rozbić z gotówką. Potem będą prowadzili tę fabrykę, góra dwa lata, następnie całą technologię przeniosą do Pekinu, tak jak np. zrobili to ze szwedzkim Volvo, czy niemieckimi pociągami wielkiej prędkości. Ale to nic. Ponieważ tutaj najważniejsze jest celebrowanie religijnych świąt niż rozwijanie ekonomi własnego kraju. Tutaj modlą się już wszyscy i to każdego dnia. Nie trzeba iść do kościoła, wystarczy włączyć telewizję państwową. Zatem módlmy się. Alleluja.

 • cob22

  Oceniono 7 razy 5

  Proponuje przejecie przez PIS i zmiane nazwy na : LechoBus Husaria

 • jndy

  Oceniono 7 razy 5

  Znowu kłopot dla rządu.. Olszewscy sprzedadzą, a Morawiecki będzie musiał repolonizować. firmę.
  A może Świrski zamiast jachtu dla Kusznierowicza kupi autobusy? Polska Fundacja Narodowa choć raz wydałaby sensownie pieniądze. .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX