Znany miliarder zapłaci 4,5 mln dolarów, by zagrać na nosie Trumpowi. W tle walka o klimat

Były burmistrz Nowego Jorku miliarder Michael Bloomberg oświadczył, że wystawi czek na 4,5 mln dolarów, by pokryć amerykańskie zobowiązania finansowe względem Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

W ubiegłym roku prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego, czyniąc tym samym USA jedynym krajem stojącym w opozycji do przyjętego dokumentu. W wywiadzie dla telewizji CBS Bloomberg stwierdził, iż ma nadzieję, że w przyszłym roku Donald Trump zmieni zdanie.

Według oświadczenia wydanego przez Bloomberg Philanthropies – założoną przez Bloomberga organizację charytatywną – miliarder nadal będzie zapewniał wpłaty na rzecz paktu, nawet w przypadku, gdy Stany Zjednoczone nie przyłączą się ponownie do porozumienia.

- Nasza fundacja dotrzyma obietnicy i nadal pokrywać będzie wszelkie straty spowodowane przez rząd federalny USA, wynikające z cięcia kosztów na rzecz funduszu klimatycznego ONZ – stwierdził w oświadczeniu Bloomberg.

Trump stanowczo sprzeciwia się treści paryskiego porozumienia, a jego administracja wycofała się z wielu przyjętych wcześniej regulacji na rzecz ochrony środowiska.

Zatrzymać ocieplenie

Porozumienie paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 roku poświęcona zmianie klimatu. Przyjęty wówczas dokument wskazuje działania mające na celu zatrzymanie globalnego ocieplenia po 2020 roku.

Głównym elementem porozumienia paryskiego jest m.in. cel długoterminowy - rządy poszczególnych krajów zgodziły się zatrzymać wzrost średniej temperatury na świecie na poziomie dużo poniżej 2°C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych i starać się, by było to nie więcej niż 1,5°C.

Po decyzji administracji USA o wycofaniu się z porozumienia paryskiego Rada Europejska przyjęła konkluzję w sprawie zmiany klimatu. Z żalem odniosła się do decyzji USA, a z zadowoleniem do determinacji innych państw. - Porozumienie paryskie jest adekwatne do celów i nie podlega renegocjacji – stwierdzono w oświadczeniu.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (42)
Michael Bloomberg zapłaci 4,5 mln dolarów za poprawę klimatu
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 18 razy 10

  Amerykański miliarder płaci ? Zaraz się polska hołota zleci żeby krytykować - bo tylko to potrafi ...

 • vomiting_frog

  Oceniono 8 razy 8

  Amerykański miliarder wyda 4.5 miliona i zagra tym na nosie komuś?
  To Gliński 20X bardziej zagrał narodowi na nosie jedna damą z gryzoniem.

 • ja5569

  Oceniono 3 razy 3

  Czy to sam Bloomberg zadeklarowal, ze chce "grac Trumpowi na nosie", czy tez GW dorobila taki tytul?

 • mr.knox

  Oceniono 5 razy 1

  Osmieszyl sie a nie zagral na nosie :))) USA ma swoj program ochrony srodowiska i lozy n aniego wiecej niz jakikolwiek inny kraj. . Przekonal sie o tym ostatnio chociazby Volkswagen, producent samochodow z kraju, ktorego rzad z wielkimi fanfarami podpisuje wszelkie porozumienie klimatyczne :))

 • charlie11

  Oceniono 9 razy 1

  Po czym wsiadzie do swojego jeta i poleci na prywatna wyspe, aby odpoczac of plebsu. Nie mowie juz o lataniu helikopterem po NY, bo czas=$$$
  A tak swoja droga to te 4.5 miliona nie ida na zatrzymanie "ocieplenia" ale na utrzymanie biurwokracji, ktora wyrosla tak przy okazji

 • pawel.lewski

  0

  Jak to Żyd, zwąchał dobry biznes to i inwestuje.

 • soldadura104

  0

  Jak zapłaci to musi na tym porozumieniu klimatycznym zarabiac

 • hummer_my_vehicle

  0

  Nie z moich podatków proszę bardzo. A czemu nie 40 mln

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX