Już w czerwcu, w naziemnej telewizji cyfrowej może pojawić się nowy kanał. Za darmo

Robert Kędzierski
Korzystający z telewizji naziemnej i internetowej najpewniej będą mieli powody do radości. Jacek Kurski, szef TVP, obiecuje łatwiejszy dostęp do transmisji z mistrzostw świata w piłce nożnej.

Jesteśmy bardzo zdeterminowani - stwierdził w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Jacek Kurski, prezes TVP, komentując kwestię uruchomienia transmisji TVP Sport poprzez telewizję naziemną.

Sportowa stacja może być dostępna za darmo - również dla korzystających z pakietów telewizyjnych za pomocą internetu - jeszcze w czerwcu. Jest to o tyle istotne, że w połowie miesiąca w Rosji rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej.

TVP Sport miałby znaleźć się  na multiplesie MUX-8 wraz z kanałami takimi jak Zoom TV, Metro czy Nowa TV.

W tej chwili toczą się negocjacje finansowe pomiędzy TVP a spółką Emitel, operatorem telewizji naziemnej. Jacek Kurski podkreśla, że oczekuje "urealnienia oczekiwań finansowych". Chodzi o opłaty techniczne za utrzymanie infrastruktury niezbędnej do nadawania sygnału. Konkurencyjne stacje płacą za tę usługę ok. 6 mln zł rocznie. 

W zasięgu MUX-8 znaleźć się ma docelowo 97 proc. mieszkańców Polski. Według części nadawców tak jednak nie jest, bo nadajniki multipleksu mają nie mieć odpowiedniej mocy. Stąd też wynika postulat TVP, by obniżyć, a więc uczynić bardziej realnymi, koszty korzystania z platformy. 

Kolejny ruch TVP

Ułatwienie dostępu do TVP Sport, szczególnie przed mundialem, byłoby z pewnością dobrze przyjętę przez sporą rzeszę konsumentów. Walka o pojawienie się kanału w telewizji naziemnej to kolejny ukłon w stronę widzów. Wczoraj informowaliśmy o nowym serwisie VOD, który właśnie uruchomiła TVP. Strefa Abo - bezpłatna dla płacących abonament i tania dla pozostałych - umożliwia dostęp do ok. 150 filmów i seriali. 

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Źródło: wirtualnemedia.pl

Więcej o: