Nawet 8 mld euro mniej dla Polski z budżetu UE. Pieniądze dostaną Grecja, Hiszpania i Portugalia

Bruksela chce zmienić zasady przyznawania pieniędzy w ramach polityki spójności. Do tej pory kwoty były powiązane z PKB, teraz KE ma brać pod uwagę takie czynniki jak np. bezrobocie wśród młodych. Polska może stracić przez to nawet 8 mld euro.

W dużym uproszczeniu polityka spójności polega na wyrównywaniu poziomu rozwoju gospodarczego w krajach UE. Państwa o niższym PKB dostawały więcej pieniędzy na inwestycje. Polska do tej pory była jednym z głównych beneficjentów tego sposobu dystrybucji unijnego budżetu, ale z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze PAP wynika, że złote czasy się skończyły.

W projekcie na lata 2021-2027 Komisja chce naliczać kwoty biorąc pod uwagę wskaźniki socjoekonomiczne. Pod uwagę ma być brany m.in. poziom bezrobocia w poszczególnych grupach wiekowych. W efekcie część pieniędzy, które do tej pory dostawały kraje Europy Wschodniej, trafi na południe, czyli do Grecji, Hiszpanii czy Portugalii, które borykają się z największym w UE problemem bezrobocia wśród młodych.

Ile Polska może stracić na tej zmianie? Nieoficjalnie mówi się nawet o 8 mld euro w perspektywie 2021-2027. Kwota co prawda nie pojawiła się w żadnym dokumencie, ale została wyliczona na podstawie proponowanych zmian w zasadach dystrybucji pieniędzy w ramach polityki spójności.

Jak podaje PAP, jedna z możliwych wersji zakłada, że całkowita suma środków dla Polski w nowym wieloletnim budżecie UE miałaby wynosić 80 mld euro. To o 25 mld euro mniej, niż zakładał dotychczasowy, siedmioletni plan.

Komisja Europejska ma przedstawić projekt budżetu 2 maja.

Unijny budżet na lata 2014-2020 zapewnił z samego tylko Funduszu Spójności spore pieniądze dla Polski - 77 mld euro, ok. 320 mld zł. Węgry zyskały mniej, bo 22 mld euro, Słowacja 14 mld. Z Funduszu Spójności korzystają też: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia. W Polsce środki z funduszu są przeznaczane w znacznym środku na budowę dróg. 

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: