Majówka kosztowna dla kierowców. Cena za litr paliwa to blisko 5 zł. Co dalej?

Średnie ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego na krajowych stacjach w ciągu tygodnia wzrosły o 5 groszy na litrze. Powodów do narzekań nie mają za to kierowcy tankujący autogaz.

Średni poziom cen Pb95 wzrósł w ciągu minionego tygodnia o 5 groszy, do 4,89 zł za litr. O tyle samo podrożał litr oleju napędowego, który średnio kosztuje 4,82 zł za litr.

Na niskim poziomie utrzymała się za to cena autogazu, za który kierowcy płacili średnio 2,08 zł za litr.

Podróżowanie w długi weekend jest wyraźnie droższe niż przed rokiem – litr benzyny bezołowiowej kosztuje o 23 grosze, a oleju napędowego aż o 31 groszy więcej, niż na początku maja 2017 r. - podaje portal e-petrol.pl

Rafał Zywert, analityk BM Reflex prognozuje, że w najbliższych dniach wzrost cen powinien wyhamować. - W mijającym tygodniu hurtowe ceny benzyny i diesla pozostawały bowiem względnie stabilne a rynek ropy naftowej konsoliduje się przy tegorocznych szczytach - tłumaczy.

Portal e-petrol.pl wskazuje jednak, że w mijającym tygodniu wyraźnie osłabił się złoty relacji do dolara, co jest impulsem do wzrostu cen.

Ich prognozy zakładają, że w dniach 7-13 maja, ceny na stacjach benzynowych dojdą do blisko 5 zł za litr Pb95.

www.e-petrol.plwww.e-petrol.pl 

I trudno powiedzieć, czy na tym się skończy, ponieważ ceny ropy na międzynarodowych rynkach cały czas utrzymują się w okolicach tegorocznego szczytu. Za baryłkę, na giełdzie w USA płaci się dziś ponad 68 dol., a w Londynie ponad 73 dol. W obydwu przypadkach to przeszło 50 proc. więcej niż rok temu i 10-13 proc. drożej, niż na początku 2018 roku.

Cena ropy na giełdzie w LondynieCena ropy na giełdzie w Londynie investing.com

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]