Ropa bije kolejne rekordy. Jest już najdroższa od ponad 3 lat. Tym razem przez groźby Trumpa

W poniedziałek rano wyraźnie drożeje ropa naftowa. W Azji, gdzie najpierw rozpoczęły się notowania, jej amerykańska odmiana WTI była wyceniana najwyżej od trzech i pół roku.

Rano za baryłkę ropy WTI trzeba było zapłacić 70,31 dol. – niemal 1 proc. więcej niż w piątek. Tym samym cenny surowiec jest najdroższy od listopada 2014 roku.

Notowania ropy WTINotowania ropy WTI Investing.com

Analitycy tym razem wzrost cen ropy łączą głównie z groźbą nałożenia sankcji na Iran przez Amerykanów. 12 maja mija ważny termin ustalony przez Donalda Trumpa. Chciał on, by do tego dnia Europejczycy „naprawili” wadliwą jego zdaniem umowę z Iranem z 2015 roku, w której zniesiono sankcję na Teheran w zamian za jego rezygnację z programu rozwoju broni jądrowej.

Poza Amerykanami nikt z sygnatariuszy porozumienia (Rosja, Wielką Brytania, Francja, Chiny i Niemcy) nie chce jednak jego renegocjacji. A to oznacza, że Trump może po 12 maja nałożyć sankcje na eksport irańskiej ropy. To dla rynku ropy naftowej będzie miało poważne konsekwencje. Państwo ajatollahów jest jednym z największych producentów ropy i posiada czwarte co do wielkości jej złoża na świecie.

Najnowsze obawy dotyczące irańskich dostaw wkomponowały się w dłuższy rajd cenowy ropy naftowej. Ta od początku roku podrożała już ponad 16 proc. Wzrost cen czarnego złota napędza cały czas dobra koniunktura gospodarcza na świecie oraz obowiązujące kraje OPEC oraz Rosję limity produkcji – te mają obowiązywać do najmniej do końca tego roku.

Być może też na wzrost cen ropy w poniedziałek rano miały dane o kondycji amerykańskiego rynku pracy w kwietniu opublikowane pod koniec minionego tygodnia. W USA powstało mniej nowych miejsc pracy niż się spodziewano, mniejszy też był wzrost wynagrodzeń od oczekiwań analityków.

Czytaj więcej: Ile Amazon płaci swym pracownikom? Niewiele. Firma podała właśnie najnowsze dane. 

A to oznacza, że być może nie będzie w czerwcu podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny – taki scenariusz pobudza rynek surowców, w tym ropy.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Czy Trump pozwoli rozbroić Iran? Porozumienie nuklearne jest w jego rękach

Więcej o:
Komentarze (58)
Ropa bije kolejne rekordy. Jest już najdroższa od ponad 3 lat. Tym razem przez groźby Trumpa
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 28 razy 18

  A Putin siedzi i się smieje.
  O to mu chodziło:
  żeby durny bufon Trump narobił zameiszania, to wtedy lepiej rosyjska ropa będzie się sprzedawała. Oraz gaz.
  I ROsja będzie miała więcej pieniędzy.
  Putin jezcze podsuwa Trumpowi: a moze tu zamieszaj, a moze tam podbechtaj, to sie bardziej zamota i cena surowców znów pójdzie w góre. Spasibo, Donald!

 • 162tony

  Oceniono 18 razy 14

  DLACZEGO
  - jak ropa tanieje - to na stacjach ceny jak zamurowane, nawet grosz w dół - bo rafinerie przerabiają droższe zapasy...
  - jak ropa drożeje - to cena w górę natychmiast, w 5 minut - bo rafinerie nie mają nawet kropli tańszego zapasu...

  ??

 • dwa_grosze

  Oceniono 9 razy 7

  Ale jak Putin od dwoch lat zabiega o zmniejszenie wydobycia i winduje ceny ropy to Kaczmarczyk z pewnoscia bije brawa i zaciska kciuki. Atak na marginesie, nauczyl sie juz Kaczmarczyk, ze procentow sie nie dodaje, odejmuje, nie mnozy itp.? Niech lepiej Kaczmarczyk zajmnie sie szydelkowaniem bo jego absurdalne dywagacje jeszcze bardziej kompromituja Gazete.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 14 razy 6

  nie *przez groźby Trumpa* tylko dzieki Trumpowi :-) droga ropa korzystna jest dla wszystkich tzn USA, Putina oraz szejkow a w dupe dostaje Europa oraz Azja, trzeba uciekac w prad zeby uniezaleznic sie od tego wariata i Niemcy wlasnie to robia

 • pe_ro

  Oceniono 5 razy 5

  "Cena ropy bije kolejne rekordy" - trzeba mieć pamięć na poziomie krewetki żeby tak pisać.

 • senioryta13

  Oceniono 4 razy 4

  co, brakuje juz fotek Trumpa ? wczoraj byla pod innym artykulem.

 • farah

  Oceniono 8 razy 4

  Jeszcze powinniście dorobić ogień wydobywający się z paszczy Trumpa, żeby dodać dramaturgii temu przekazowi. Trzeba być mocnym kretynem, żeby wierzyć, że takie debilne, jednostronne przekazy, okraszone beznadziejnymi, tendencyjnymi fotkami mają jakąkolwiek wiarygodność.
  Kolejny news-gniot dla półgłówków, przez półgłówka montowany.

 • dwa_grosze

  Oceniono 5 razy 3

  Cos dla propagandysty Kaczmarczyka;
  The Organization of Petroleum Exporting Countries will meet next month in Vienna. Together with allied producers, OPEC began reducing oil production last year in a drive to clear a global glut. The curbs have all but eliminated surplus oil inventories.. Even so, Saudi Arabia, the world’s largest crude exporter, is urging fellow members to keep curtailing output.(...)
  www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-06/iran-opposes-higher-oil-prices-signaling-divide-with-saudis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX